„Работихме по над 30 проекта. Съвсем нов е този за изследване на слънчевата активност. Имаме много проекти в микробиологията, което е изключително важно, тъй като там живеят организми, които са ендемични. От тези микроорганизми се извличат щамове, от които се правят нови лекарства. Някои от тях са против рак“, каза изследователят.
Той допълни, че са започнали проучвателни работи на остров Смит, който остава неизследван до момента, въпреки че на него са стъпвали пет експедиции от други държави. Българските учени за първи път попадат на мястото. Направени са първи научни геоложки изследвания от самия проф. Пимпирев.
„Този остров не е изследван въобще откъм геология. Той има много интересни и различни скали. Там още първите проби показват, че вероятно има тюркоази, които са скали, образувани много дълбоко в земната кора. Всички други скали на архипелага са абсолютно различни. Според мен, като геолог, островът е много богат на много ценни редки метали, за които става война вече в света. След 2048 година изтича мораториумът за тяхната експлоатация. Когато се експлоатират, ще потекат милиарди в България“, каза професорът.
Един от сериозните успехи на експедицията е окончателното завършване на новата научна лаборатория. Тя ще даде възможност не само на българските учени, но и на чуждестранните им колеги, да работят и следващия век.
„Ние строихме за 22. век. Дадохме възможност на първите антарктици от някои страни да стигнат до този континент-от Черна гора, от Абу Даби, от Гърция“, каза ученият.
По последна информация корабът „Св. св. Кирил и Методий“ се очаква да акостира на Морска гара във Варна около 17:30 часа днес. Пристигането му трябваше да е тази сутрин в 9:30, но се забави заради лоши метеорологични условия.