"Фермерите трябва да имат шанса при извънредни ситуации да възстановят своя бизнес", коментира председателят на БФС Георги Стоянов.
Браншовата структура предлага като част от възможните решения за преодоляване на проблемите, създаване на специален гаранционен фонд от държавата или по примера на Австрия - солидарна застрахователна система, с процентно участие в застрахователната вноска както от земеделските стопани, така и от държавния бюджет. Според Георги Стоянов фондът трябва да действа при всякакви природни бедствия и форсмажорни ситуации.
И сега има подпомагане на земеделците за съфинансиране на застрахователната премия, но трябва да се направи анализ до колко земеделски производители стига и какви са причините да не се припознава масово като подпомагане, обясни Стоянов. Сега застрахователите компенсират по методология и в процент, който не ти дава възможността да направиш следваща крачка. Всичко, което е направено, не работи, като липсва гъвкавост, категоричен е той.
По думите му трябва да се създаде работеща система за обезщетение и на тези земеделски стопани, чиито загуби са в количество и качество водещо до невъзможност за реализация на продукцията, макар и да не са претърпели 100% щета и пропаднали площи.
Георги Стоянов подчерта, че Министерството на земеделието е реагирало бързо и адекватно за обезщетения във връзка с измръзването на културите в сегашната ситуация. Но като цяло трябва държавна политика и стратегия за сектора в условия на природни бедствия и кризи.
Слънчогледът е под въпрос. Пшеницата и ечемикът вече показват признаци на повреда. Това не е частична щета, а събитие от мащаб, който не сме виждали от десетилетия, коментират от Фермерския съюз. До седмица ще станат ясни окончателно параженията.
От БФС припомнят, че земеделските производителите се оплакват и от увеличените разходите за труд, без който производството на плодове е невъзможно. Също така от високите цени на продуктите за растителна защита и торове.