Двуседмичните учения Sea Shield 25, организирани от Румъния, включват около 2300 военни от 12 държави, включително САЩ, и са провеждат в морето, по реки, на сушата, под вода и във въздуха. Целта е засилване готовността на НАТО срещу „много сложни сценарии“ като координирани морски и въздушни атаки или хибридни заплахи, според военноморските сили на Румъния.
В рамките на вчерашните учебни действия, френски морски патрулен самолет Atlantique 2 излетя от източната румънска военновъздушна база "Михаил Когълничану" на мисия за търсене на плаващи мини над водите на Черно море край Румъния и България. Мини обаче не бяха намерени.
По-рано в сряда беше проведено учение за проследяване на борба с подводници за откриване на „фиктивна подводна заплаха“ и включваше и многонационални военноморски сили. „Става въпрос и за показване, че НАТО присъства на източните граници на Европа и развива интеграция и оперативна съвместимост между своите страни членки“, добави лейтенант Томи.
Бойните учения в сряда дойдоха ден след като Министерството на националната отбрана на Румъния отрече новинарски съобщения, че САЩ обмислят изтеглянето на около 10 000 американски войници от Източна Европа, включително от Румъния и Полша.
След като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022 г., НАТО засили присъствието си на източния фланг на Европа, като изпрати допълнителни многонационални бойни групи в Румъния, Унгария, България и Словакия.
Откакто войната в съседство започна, Румъния играе все по-видна роля в алианса. Тя дари ракетна система Patriot на Украйна и откри международен център за обучение на пилоти на реактивни самолети F-16 от съюзнически страни, включително Украйна, се отбелязва в публикацията.