Използваният митнически код – „бира, произведена от малц“ – обхваща всички бири, независимо от опаковката: кутии, бутилки или бурета. Това беше особено разочароващо за пивоварите, тъй като повечето други европейски хранителни и напиткови стоки бяха обложени с по-ниски, 20-процентни мита, което прави бирата една от най-засегнатите категории.
„Начинът, по който е формулирано, обхваща всички бири, независимо от опаковката, но очакваме разяснения“, сподели представител от индустрията.
Европейският износ на бира за САЩ надхвърли 1,1 милиарда евро миналата година, като Guinness и Heineken са сред най-продаваните марки. Около една пета от този износ е в кутии. Митническият кодекс се прилага глобално, така че дори основни износители като Мексико, която доставя над 60% от внасяната в САЩ бира, са засегнати.
Неяснотата относно тарифата остави компаниите в колебание – дали да продължат с доставките или да изчакат разяснения. Белгийските пивовари, които вече работят с ниски маржове, се притесняват от продължителна безизходица.
„Не знаем колко дълго ще е в сила мярката, а тази несигурност вече нанася вреди“, заяви Рафт Де Йонге, ръководител на белгийската пивоварна асоциация BEER.
Докато объркването нараства, Министерството на търговията на САЩ поясни, че тарифата не е предназначена да се прилага върху самата бира.
„Митото върху вносната бира се прилага само върху стойността на алуминия в кутията, не върху съдържанието ѝ“, каза Джефри Кеслър, заместник-секретар в Бюрото по индустрия и сигурност към Министерството на търговията. „Вносът на празни алуминиеви кутии ще се облага с мито върху цялата им стойност.“
Тръмп, който отдавна се въздържа от алкохол заради зависимостта на покойния му брат Фред, някога пусна на пазара собствена водка.
Европейската комисия изчислява, че новите мита – включително 20-процентов общ налог и отделни 25-процентни тарифи за автомобили, стомана и алуминий – ще засегнат до 70% от целия износ на ЕС за САЩ, на стойност около 380 милиарда евро.
Докато Брюксел се подготвя да реагира, официални лица заявяват, че умишлено забавят действията си, за да избегнат паника и да си осигурят време за евентуално изключение от тарифите.
Последствията са и вътрешни. Голяма част от алуминия, използван в производството на кутии в САЩ, идва от Канада, а американските топилни заводи не са оборудвани да произвеждат достатъчно от необходимата сплав за опаковки на напитки.
Любителите на бирата не останаха безмълвни. В подфорума r/beer на Reddit, обединяващ близо половин милион ентусиасти, преобладаваше недоволство. Сред реакциите имаше и много гневни.
От страна на индустрията тонът беше по-умерен.