„Това е закон, който въвежда по-бързи процедури за унищожаването на българската земеделска земя в полза на частни инвеститори, които ще могат да изграждат фотоволтаични и ветропаркове не само в плодородните ни земеделски територии, но и в морето“, каза Стоянов пред журналисти.
Народният представител подчерта, че законът налага непропорционални ангажименти върху всички 265 български общини, които ще трябва да назначават специалисти по енергетика, устройствено планиране и кореспонденция, за да придвижват служебно процедурите по изграждане на ВЕИ проекти.
„Тези експерти трябва да движат цялата процедура – от събирането на документацията, през съгласуването и разрешенията, до пускането в експлоатация. Това е допълнителна административна тежест, която ще затрудни малките общини и ще ги постави в зависимост.“, обясни той.
Коста Стоянов акцентира и върху облекчаването на процедурите по закона за опазване на околната среда, включително и на тези по отношение на ОВОС, което според него създава сериозен риск от екологични последици.
Особено притеснително, според него, е въвеждането на т.н. “мълчаливо съгласие“. „Ако даден административен орган не се произнесе в срок – проектът автоматично се счита за одобрен. Това означава, че няма да има административна отговорност, но фотоволтаичният парк вече ще е легализиран. При потенциален проблем в бъдеще, няма кой да носи отговорност.“, коментира още той.
Стоянов обърна внимание и на промени в съдебната процедура, които по негови думи затрудняват българските граждани да защитят конституционното си право на собственост.
„Дори и да заведеш дело като заинтересовано лице, изграждането на парка продължава. Може да спечелиш делото след 2-3 години, но тогава проектът вече ще е факт и ще бъде твърде късно – никой няма да събори инвестиция за милиони“, заяви народният представител от "Възраждане".