„И сега се подготвяме за по-нататъшни контрамерки, за да защитим нашите интереси и бизнеса си, ако преговорите се провалят“, каза фон дер Лайен в изявление, което прочете днес в узбекския град Самарканд, преди партньорската среща на върха ЕС-Централна Азия.
Вчера Тръмп обяви минимално мито от 10% върху повечето стоки, внасяни в Съединените щати, с по-висока ставка от 20% за Европейския съюз. Фон дер Лайен не предостави подробности за бъдещите мерки на ЕС. Говорител на френското правителство каза, че допълнителни мерки за по-широк набор от стоки и услуги ще влязат в сила в края на април. Все още нищо не е решено, добави тя, но услугите, особено цифровите услуги, вероятно ще бъдат фокус.
Италианският премиер Джорджия Мелони заяви, че ЕС ще се стреми към сделка със Съединените щати, за да се избегне търговска война, но не изключи адекватен европейски отговор. Естеството на този отговор вероятно ще бъде тема за търговските министри на ЕС, когато се срещнат в Люксембург в понеделник.
Във война на мита върху стоки Брюксел ще понесе по-малки щети от Вашингтон, тъй като вносът на стоки от САЩ в ЕС възлиза на 334 милиарда евро (365,6 милиарда долара) през 2024 г. срещу 532 милиарда евро износ на ЕС за Съединените щати. ЕС също така не би бил склонен да се насочи към износа на петрол и газ от САЩ, които съставляват близо една четвърт от неговия внос в САЩ, и 10% дял за фармацевтични продукти.