Хаджа Лахбиб, еврокомисар по въпросите на равенството, готовността и управлението на кризи, наскоро представи комплект за оцеляване, който да осигурява самостоятелност за 72 часа в случай на криза. Комплектът за спешни случаи трябва да съдържа фотокопия на документи за самоличност, пари в брой, радио с батерии, зарядно и батерия за телефон, фенерче, кибрит и запалка при спиране на тока, аптечка, вода, храна и настолни игри за прекарване на времето.
„Разбира се, всички се надяваме, че никога няма да е нещо, от което се нуждаем, но дори в ситуации с наводнения, бури, пожари, каквото и да имате, не е лоша идея да имате някаква готовност“, каза датският евродепутат Стине Босе.
Но инициативата, която е една от 30-те препоръки на Комисията за по-добра подготовка на ЕС за природни бедствия, геополитически конфликти или кибератаки, беше и критикувана. В Европейския парламент Кинга Гал, първи заместник-председател на крайнодясната група Патриоти за Европа, стига толкова далеч, че я заклеймява като „военна истерия“.
Подобна инициатива за комплект за оцеляване обаче не е изолирана и няколко европейски държави вече са предприели подобни. Не е изненадващо, че страните, които са най-близо до Русия, изглеждат най-подготвени.
През януари полският министър на отбраната увери, че всяко домакинство ще получи ръководство за оцеляване до края на годината. През март заместник-министърът на вътрешните работи уточни, че всеки гражданин трябва да е готов да оцелее 72 часа без държавна помощ.
В Швеция яркожълта брошура, озаглавена „в случай на криза или война“, беше актуализирана и раздадена на домакинствата на 18 ноември 2024 г. Тя обяснява как да се скриете по време на въздушно нападение и как да си направите комплект за оцеляване.
През ноември 2024 г. Министерството на вътрешните работи на Финландия публикува ново онлайн ръководство за подготовка на гражданите за „инциденти и кризи“ в случай на продължителни прекъсвания на електрозахранването, прекъсвания на телекомуникациите, големи метеорологични явления, пандемия или военен конфликт. Според проучване, проведено през септември, 58% от финландците са осигурили спешни доставки у дома в случай на криза.
През 2022 г. Литва стартира кампания „Знанието спасява“, за да повиши осведомеността относно гражданската защита и да се подготви за екстремни ситуации. Вътрешният министър и Спешна помощ посъветваха как да се подготви аварийна чанта.
През юни 2024 г. естонските домакинства получиха ръководство за безопасност при спешни случаи. Това е актуализация на „Бъдете готови!“ ръководство, издадено през 2022 г.
В Латвия Националната служба за отбрана публикува актуализирана брошура „Какво да правим по време на криза“, така че домакинствата да могат да се справят сами през първите три дни на криза, докато чакат основните услуги да бъдат възстановени.
Други сега се вдъхновяват от балтийските и скандинавските модели. Френското правителство подготвя брошура, която описва действията, които трябва да се предприемат по време на криза.
През 2023 г. изображение, разпространено от френското правителство, вече илюстрира съдържанието на „авариен комплект“, който да издържи 72 часа в случай на „голямо бедствие“. Но за разлика от шведското ръководство, този комплект за оцеляване е предназначен главно да подготви гражданите в случай на наводнения, а не в случай на въоръжен конфликт, според няколко френски медии.
През 2021 г. германското федерално правителство също публикува съдържанието на комплект за оцеляване след смъртоносните наводнения и пандемията Covid-19.
В Белгия Националният кризисен център съветва жителите да получат комплекти за оцеляване и да се регистрират на сайта BeAlert, за да получават предупредителни съобщения. Подготвя се и разяснителна кампания за подобряване на устойчивостта на населението.
В Испания първият вицепрезидент и министър на финансите Мария Хесус Монтеро каза, че работи за мир, като същевременно каза, че е „логично“ да се подготвим за най-лошия сценарий.
„Всичко може да се случи и във Финландия, откъдето идвам, винаги сме свикнали да мислим по този начин“, каза евродепутатът Анна-Мая Хенриксон. „Вярвам, че хората не смятат, че това е страшно. Аз мисля обратното, защото когато си подготвен, знаеш също, че ще се справиш с всяка ситуация, която възникне“, добави тя.