Въпреки че по-възрастните хора са по-често диагностицирани с рак на дебелото черво (колоректален рак), има тревожно нарастване на диагнозите сред по-младите възрастни.
Това прави жизненоважно информирането на всички възрастови групи за рисковите фактори, свързани с начина на живот.
Много хора са наясно с рисковете, свързани със затлъстяването, тютюнопушенето и алкохола, но значението на преработеното месо – основен елемент от западната диета – често остава подценявано.
Но данните са ясни: преработеното месо , дефинирано като месо, което е било променено чрез методи като осоляване, консервиране, ферментация или опушване, за да се подобри вкусът или консервирането, е свързано с повишен риск от колоректален рак.
Международната агенция за изследване на рака, част от Световната здравна организация, анализира над 800 глобални изследвания и класифицира преработените меса като канцерогенни за хората, докато червеното месо е определено като „вероятно“ канцерогенно. Техните открития бяха публикувани по-късно в The Lancet Oncology, като потвърдиха, че най-силните епидемиологични доказателства свързват консумацията на преработено месо с колоректалният карцином (КРР).
Прекомерният риск от КРР на грам прием е по-висок за преработеното месо, отколкото за червеното месо. Въпреки това, праговете за вредна консумация варират в различните изследвания, като много от тях групират червеното и преработеното месо заедно в своите анализи.
Например, проспективен анализ от 2020 г. на данни от UK Biobank съобщава, че приемът на 70 г/ден червено и преработено месо е свързан със с 32% по-висок риск от КРР и с 40% по-висок риск от рак на дебелото черво. По-скорошно проучване от 2025 г. изследва връзките между рак на дебелото черво и 97 хранителни фактора при 542 778 жени. Изследователите установиха, че освен алкохола, червеното и преработеното месо са единствените други хранителни фактори, положително свързани с КРР, като приемът на 30 г/ден увеличава риска от КРР с 8%.
Въпреки че Световният фонд за изследване на рака (WCRF) и Американският институт за изследване на рака (AICR) препоръчват ограничаване на консумацията на червено месо до не повече от три порции седмично, техните насоки за преработеното месо са по-прости и по-ограничителни: консумирайте много малко или изобщо не консумирайте.
Рискът от КРР, свързан с преработените меса, вероятно се дължи както на естествено съдържащи се в месото елементи, така и на канцерогенни съединения, които се добавят или създават по време на неговата обработка.
Колоректален рак или рак на дебелото черво е злокачествено заболяване, което засяга дебелото черво (колон) и правото черво (ректум). Това е един от най-често срещаните видове рак, като се развива от полипи или анормални образувания в лигавицата на червата, които с времето могат да станат ракови.
Опасни съединения в преработеното месо
Голям брой доказателства потвърждават връзката между определени съединения в преработеното месо и рака, добави Улрике Питърс, доктор по философия и обществено здраве, професор и асоцииран директор в отдела по обществено здраве в Онкологичния център Фред Хътчинсън в Сиатъл.
Тези съединения включват:
Средната глобална консумация на всички видове месо на глава от населението се е увеличила значително през последните 50 години. Очаква се тази тенденция да продължи, като глобалният пазар на преработено месо се прогнозира да нарасне от 318 милиарда долара през 2023 г. до 429 милиарда долара през 2029 г.
Ранното откриване значително повишава шансовете за успешно лечение.