Тръмп дори уточни, че не изключва възможността за използването на военна или икономическа сила, за да накара Дания да предаде богатия на минерали и стратегически важен остров, пише "Ройтерс".
"Гренландия е невероятно място и хората ще се възползват изключително много, ако и когато тя стане част от нашата страна. Това е сделка, която трябва да се случи", написа Тръмп в публикация в социалната си мрежа Truth Social, докато синът му Доналд Тръмп-младши бе на частно посещение в Гренландия.
Островът може да се похвали с богатство от минерали, нефт и природен газ, но развитието му е бавно. Проучване от 2023 г. показа, че 25 от 34 минерала, считани за "критични суровини" от Европейската комисия, са открити в Гренландия. Те включват значителни количества материали, използвани в батериите, като графит и литий, както и така наречените редкоземни елементи, използвани в електрически превозни средства и вятърни турбини.
Заради екологични причини и протести на местното население обаче, Грендландия забрани добива на петрол и природен газ.
По този начин Гренландия продължава да е изцяло зависима от риболова, който съставлява над 95% от износа ѝ, както и от годишните субсидии от Дания, които покриват приблизително половината от публичния бюджет.
Още през 2019 година Тръмп показа интерес да закупи предимно покрития с лед остров от Дания, но предложението му беше отхвърлено.
Гренландия е била част от Дания повече от 600 години, но сега контролира повечето от вътрешните си дела като полусуверенна територия под короната на датското кралство.
Тя става официална територия на Дания през 1953 г. и е предмет на датската конституция, което означава, че всяка промяна в правния ѝ статут ще изисква конституционна поправка.
През 2009 г. островът получи широка автономия за самоуправление, включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.