„Няма как да задържим цените при положение, че отново ще има ДДС на хляба и брашното. Ако няма нищо друго като увеличение от страна на производителите и на хлебозаводите, това ще е увеличението- 20 процента. В момента най-продаваният ни хляб струва 2 лева, което означава, че ще стане 2,40 лева”, обясни Мария Йолова, управител на магазин за хранителни стоки.
А в житницата на България- Добруджа, освен ДДС-то, производителите добавят още фактори към крайната цена по рафтовете. „Според мен ще повлияе не само ДДС-то, но и увеличението на социалните осигуровки. От 933 лева тя стана 1070-80 лева. Завишението на енергийните разходи- на електроенергията, на газта. Цената на брашното е да кажем 80 стотинки за килограм. Цената му ще стане 96 с ДДС. Тази крайна ставка аз трябва да я сложа върху хляба”, посочва хлебопроизводителят Радослав Райков.
Данните на НСИ сочат, че въпреки нулевата ставка на данък добавена стойност, за 4 години хляб „Добруджа” е поскъпнал с 80 стотинки. Прогнозите са цената през следващата година да надмине 2,40 лева.
И въпреки увеличението хората са категорични - хлябът е задължителна част от трапезата.