Българският пилот обясни как протича кацането без изкаран колесник и защо такива случаи обикновено завършват успешно и без жертви.
„Обичайно самолетите разполагат с резервен механизъм за спускане на колесника – т.нар. Gravity Gear Extension. Той използва силата на гравитацията и въздушния поток, за да освободи колесника, ако стандартният хидравличен или електрически механизъм откаже“, посочва опитният пилот.
Ако и този метод не проработи, екипажът е обучен за извънредно кацане, познато като „кацане по корем“, и следва строго определени процедури, за да осигури безопасно приземяване. В такива ситуации пилотите информират контрола на въздушното движение и подготвят пътниците за извънредното кацане. Самолетът обикновено кръжи, за да изгори излишното гориво, което намалява теглото и риска от пожар при приземяване, обяснява Бакалов.
При самото кацане пилотите се стремят да приземят самолета внимателно и равномерно на корпуса му, с възможно най-ниска скорост и на възможно най-дългата писта. Аварийните служби са в готовност на място за незабавна реакция. Благодарение на здравата конструкция на самолетите и професионализма на екипажите, такива кацания почти винаги завършват успешно. През 2024 г. имаше два подобни успешни случая, припомня Марио Бакалов.