Прехвърлянето на отпуска за следващата календарна година може да бъде и за целия му размер, когато не е ползван, обясни в ефира на БНР националният секретар по правна закрила в КНСБ Величка Микова.
"Това е едно мълчаливо отлагане. Но, когато отлагаме с искане, отправено от работника до работодателя, и на основание на тази молба за отлагане на отпуск, работодателят може да му отложи половината от полагащите му се отпуск".
Законът не позволява отпускът да се компенсира с пари, освен при прекратяването на трудовите правоотношения, стига да не е погасен по давност. Микова припомни, че за неизползвания отпуск преди края на 2009 година няма давност и той остава дължим.
Липсата на кадри води до това, че работещи не могат да ползват полагащите им се отпуски.
В металургията има такива случаи, каза заместник-председателят на синдикална федерация "Металици" към КНСБ Ренета Петрова, която допълни, че заради естеството на работата има и допълнителен отпуск за работа при специфични условия:
"В зависимост от професията и длъжностите, този отпуск се движи между 8 и 12 дни. Всичките тези дни, като се натрупат, стигаме до проблема могат ли да бъдат ползвани, и отговорът е "не". Трудът е така или иначе рисков и е тежък. Така че този проблем е много сериозно застъпен и на всяко договаряне на колективен договор спорът с работодателите за отпуските е най-сериозен".
Бинче Боздева, секретар в Синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ, заяви, че има проблем с ползването на отпуските и в "Български пощи", също заради недостига на персонал, най-вече експлоатационен:
"Стига се до там, че за да се осигури работно място в малка пощенска станция се търси възможност сам началникът на пощенската станция да си намери заместник".