В началото на срещата учениците прочетоха текста на клетвата в Закона за устройство на съдилищата от 1899 г., която са полагали преди повече от век съдиите, прокурорите и съдебните служители при „постъпването си на служба“. Така научиха, че още от възстановяването на българската държава в края на 19-ти век и до днес, за да работиш в съда трябва да си добър и да помагаш. Разбраха защо, ако някой нарани някого, причини вреда или наруши закона, ще се изправи пред съда.
Съдия Тончева обясни, че провиненията на непълнолетни и малолетни се наказват по силата на специален закон. Независимо от възрастта, всяко действие има последствия – както добрите, така и лошите постъпки. Прокурор Гамозова разказа накратко какви могат да бъдат санкциите. Включително и че съществува затвор за непълнолетни – поправителен дом. От нея децата разбраха каква е ролята на страните в съдебния процес и функциите на прокурора, като представител на институцията, която повдига обвинение за извършено престъпление.
Наказателният съдия посочи, че тогата символизира държавната власт да се правораздава по закон и в името на справедливостта. Пред съда всички са равни, независимо от произход, социално положение, образование и т.н. Изисквания за дисциплина има не само в класната стая, но и в съдебната зала. За нарушения могат да се налагат различни наказания.
Децата се впечатлиха от възможността чрез камерите и мониторите в залата да бъдат разпитвани хора в други държави или да се представят доказателства.
Съдията и прокурорът увериха, че бързината на правосъдието е една от най-важните цели в тяхната работа. Децата се поинтересуваха колко време може да продължи едно съдебно заседание и с почуда научиха, че съдебни състави са заседавали и през нощта. Един от уроците, които получиха, бе, че първо трябва да изискваме от себе си и да поемаме отговорност преди да имаме изисквания към другите.
Посещението на учениците от пети клас на СОУ „Св. Климент Охридски“ бе свързано с националната програма на МВР „Детско полицейско управление“.