С ръста на социалните медии през последните години нови актьори успяха да достигнат до огромна аудитория, но това породи опасения за липсата на регулация и контрола върху съдържанието, съобщава Гардиън.
Проектозаконът заменя съществуващото законодателство от 1984 г. и обхваща интернет потребители с повече от 100 000 последователи на една платформа или над 200 000 на няколко. Според изявление на Министерството на правосъдието, платформите и техните потребители ще бъдат задължени да осигурят механизъм, който позволява на гражданите да поискат публична корекция на невярна или неточна информация, която ги засяга негативно.
Министърът на правосъдието Феликс Боланьос обясни на пресконференция, че исканията за корекции вече няма да са насочени само към директори на издания, тъй като много „псевдо медии“ нямат ясно идентифицирани ръководители.
„Усложняваме живота на тези, които разпространяват лъжи и фалшиви новини. Това е стъпка напред за демокрацията“, заяви Боланьос.
Асоциацията за защита на потребителските права FACUA приветства инициативата, подчертавайки, че тя позволява на гражданите да защитават своята чест.
Правителството често е критикувало онлайн платформите за разпространение на политически мотивирани клевети срещу премиера социалист Педро Санчес и неговото семейство.
Борбата с дезинформацията е част от по-големия план за „демократично обновяване“, лансиран по-рано тази година, след като съдия започна разследване срещу съпругата на Санчес, Бегоня Гомес, по обвинения в корупция и търговия с влияние. Жалбата, подадена от крайнодясна група, се основаваше на непотвърдени медийни публикации.
Преди да бъде разгледан в парламента, законопроектът ще премине през фаза на обществено обсъждане.