На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Испанският футболен отбор Атлетик Билбао пристигна у нас за предстоящия в четвъртък, 7 ноември, мач с българския Лудогорец от основната схема на турнира Лига Европа.
Испанците кацнаха на варненското...
Прокуратурата освобождава Джейхан Ибрямов. Това стана ясно по време на брифинг на Софийска градска прокуратура.
Постановлението на прокуратурата е от вчера, а Ибрямов ще излезе на свобода в четвъртък,...
Дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП преустанови дейността на четири сайта за нарушени авторски права, информират от МВР.
Спецоперацията е проведена на 5 ноември. Преустановена дейността на четири...
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 7 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:30 - гр. Варна - м-ст Малка...
Допълнителни възнаграждения за постигнати образователни резултати ще получат 3 778 директори на общински детски градини, училища, центрове за подкрепа за личностно развитие и за специална образователна...
Общината започва кампания по засаждане на нови дървета във всички райони на Варна. За целта кметствата вече са предоставили списък с местоположението, броят и видът на дърветата, подходящи за конкретния...
Комисията за финансов надзор (КФН) е започнала проверка относно увеличение на цената на застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, съобщиха от пресцентъра на Комисията.
По повод твърдението...
Премиерата на приказката "Храбрият оловен войник" ще бъде представена от 18 часа на 8 ноември в Кукления театър във Варна.
Историята се разказва от главните герои – собствениците на магазин за детски...
Българската идеята за „Бранд Балкани“ среща подкрепа от редица министри на туризма в Европа. В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон българският министър на туризма Евтим Милошев проведе...
От медийни публикации изпълнителната власт у нас в лицето на енергийния министър Владимир Малинов е разбрала за намерението на руската държавна компания "Лукойл" да продаде на катарско-британски консорциум...
Близо един тон лекарства с изтекъл срок на годност са събрани в пилотното издание на кампанията „Земята не пие лекарства“. Стотици хора от София, Пловдив и Варна се включиха и донесоха старите си лекарства...
Министерският съвет отпусна 22 889 515 лв. за спорт и изкуства в училищата по Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта" на МОН. Подкрепа получават държавни и общински училища и Националният...