На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Днес, 8 ноември 2024 г., е починал дългогодишният колега и директор на Държавен архив – Варна – г-н Борислав Дряновски, съобщават от там.
Moreto.net, всички колеги от Държавен архив – Варна изказват...
• В международния ден за борба с кибертормоза А1 обяви старта на The KindTok, чрез която насърчава позитивните послания в TikTok.
• В началото на октомври стартира програмата в подкрепа на отговорното...
Има адвокати, които правят искане за отписването им от Националния регистър за правна помощ. Една от причините е и ниският размер на възнагражденията. Това каза пред БТА председателят на Националното бюро...
ПП-ДБ ще подкрепят всяка жалба за касиране на изборите от 27 октомври, заяви пред БНТ Николай Денков.
Дали от коалицията ще участват в преговорите за председател на Народното събрание зависи от позицията...
През нощта от североизток облачността ще се увеличава, но над по-голямата част от страната ще остане предимно ясно. В сутрешните часове на отделни места около водните басейни временно видимостта ще е намалена....
Съвременното образование следва да развива критичното и творческото мислене, креативността и уменията на учениците. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на конференцията...
Фестивал на сармата и кюфтето ще се проведе в Генерал Тошево навръх празника на града – 8 ноември. Честването започна с тържествена литургия в храм „Св. вмчк Димитър“ и продължи на площада с шоу с марионетки.
В...
На 12 ноември край Варна ще се проведе учение, при което ще бъде симулирано настъпване на тежък пътен инцидент с пострадали хора и изтичане на растителна мазнина, обявиха от Областна администрация.
Учението...
Доналд Тръмп беше преизбран в Белия дом като осъден престъпник, който чака присъда по делото си за мълчаливи пари в Ню Йорк и все още работи, за да предотврати наказателното преследване в други щатски...
Пред Военноморския музей във Варна днес се проведе военен ритуал по случай навършването на 112 години от първата българска морска победа – успешната атака на торпедоносеца „Дръзки” срещу турския крайцер...
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния,...
Два района във Варна ще са без вода днес, съобщиха от ВиК-дружеството и посочиха, че причините са аварии.
- до около 14 часа в района около фабрика "Хр. Ботев";
- до около 15 часа в местност "Ла...