Командир на кораба е капитан втори ранг Радко Муевски. Екипажът включва над 30 души, сред които няколко дами. На борда ще има и 20 курсанти – практиканти. Те ще плават до Картахена, след което ще се върнат във Варна. Очаква се корабът да пристигне на остров Ливингстън около средата на декември и да се завърне във Варна през април.
На практика това е 33 – та българска експедиция до Антарктида. Преди отплаване на кораба на борда бе открита лаборатория „ЕндуроСат“. Тя ще служи за обработка и анализ на данни от космически базирани системи за наблюдение на земната и морска повърхност. Ще служи още за наблюдение на корабния трафик, хидрометеорологичната обстановка и замърсявания.
„Всяка експедиция има нещо ново и различно. В тази ще бъдем стартова ракета на някои нови нации, които тепърва стъпват на Ледения континент да правят изследвания. Това е първата гръцка антарктическа експедиция. Ще отведем на континента две дами. Освен това ще заведем на Антарктида и първата експедиция на Обединените арабски емирства. Те изпращат двама сеизмолог и метеоролог, които ще поставят закупени от тях изключително модерни метеорологична и сеизмична станции. За първи път Черна гора също ще стъпи на континента с морска биоложка. Традиционно ще има учени от Колумбия, Португалия, Испания.“, сподели председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев.
За първи път на борда ще пътуват и двама орнитолози, които ще проследят птичето богатство на света, защото ще преминат през четири различни климатични зони.
При полярната експедиция за първи път ще има научен проект, който ще изследва йоносферата и слънчевата радиация. Ще докажем, че е земният път към космоса. Много от космическите изследвания се правят именно на Антарктида. Ще изследваме промяната на климата, която е изключително осезаема там.