Ръководството на компанията „Монди“ в Стамболийски е уведомило пловдивския синдикат за окончателното си решение да прекрати дейността си в България. Срещата е включвала присъствието на изпълнителния директор Александер Криклер. По време на разговорите е представена официалната позиция на собствениците на завода, които са решили да спрат производството в страната, но без да ликвидират самото предприятие.
Като причина за затварянето се посочват тежките загуби след пожар от края на септември, който унищожил машина за хартия с капацитет от 100 000 тона годишно, водейки до спиране на производството. Синдикатите обаче изразяват мнение, че причините са по-дълбоки.
Синдикатите настояха държавата да се намеси, за да бъде привлечен нов стратегически инвеститор, който да съживи завода – най-големият данъкоплатец в община Стамболийски. Служебният премиер също е информиран за проблема.
За жителите на Стамболийски заводът е символ на града. Създаден преди 70 години като Държавен целулозен комбинат, след промените предприятието е приватизирано и многократно сменя собствениците си.
През 1952 година е създаден Държавен целулозен комбинат „Стефан Кираджиев“ за производство на целулоза и хартия, по-късно преименуван на „Целхарт“. През 1997 година заводът е приватизиран от турската холдингова група „Ишиклар Холдинг А.С.“, като през следващите години заедно с Европейската банка за възстановяване и развитие и Международна финансова корпорация предприемат амбициозна инвестиционна програма. През 2002 година двете банки стават пълноправни собственици на предприятието. От юни 2006 г. заводът е част от „Монди Груп“. Основното производство е на натронова хартия, флутинг и хартиени торби.