Първият етап от осигуряване на питейна вода за Южното Черноморие е водоснабдяване на Варна, вместо от язовир "Камчия", от "Девненски извори".
"Камчия" и тези обеми, които има, ще бъдат насочени към Южното Черноморие, тези проекти са на финалната права и дори имаме остойностяване на проекта в рамките на около 50 млн.", каза Владимир Бибов, член на УС на "Български ВиК холдинг".
Срокът за изпълнение е две години като средствата ще се търсят от различни източници. Възможно е присъединяването и на язовирите Порой и Ахелой за водоснабдяване на района, но това ще отнеме време, заради отчуждителни процедури.
Министерството на околната среда и водите е институцията, която одобрява използването на водните количества. На първо място се осигурява вода за питейни нужди, а едва след това за рехабилитация, за поливане, за енергетиката.
"Много разчитаме на Министерството на околната среда и водите, които са всъщност органът, който управлява водите, да спазва приоритетите заложени в Закона за водите", посочи Магдалина Вълкова, инженер ХМС в "Напоителни системи".
По данни на ековедомството в момента язовирите за напояване са пълни на една трета. В момента се напояват около 300 хиляди декара у нас. Очаква се обаче със засушаването все по-голямо да става търсенето на вода.
"По това време когато е приключил напоителния сезон, който започва от април до октомври е нормално всички язовири да са с по-ниски обеми от обичайните. Почти всяка година до момента язовирите разполагат горе-долу с тези обеми", посочва Магдалина Вълкова.
Тя добави, че последната изминала година беше трета поредна много суха година, но все пак се надява в периода между ноември и април да има сняг и да се акумулира достатъчен обем, за да може да бъде гарантиран следващия поливен сезон.
Около 300 хиляди декара с инвестициите в нова инфраструктура се надяват да достигнат до 200 хиляди декара.