Екипът, работещ в Габон, казва, че е открил доказателства дълбоко в скалите, показващи условията на околната среда за живота на животните преди 2,1 милиарда години. Учените казват, че организмите са били ограничени до вътрешно море, не са се разпространили глобално и в крайна сметка са изчезнали.
Идеите са голямо отклонение от конвенционалното мислене и не всички учени са съгласни.
Повечето експерти смятат, че животът на животните е възникнал преди около 635 милиона години. Изследването добавя към продължаващия дебат дали досега необяснимите образувания, открити във Франсвил, Габон, всъщност са вкаменелости или не.
Учените разгледаха скалата около образуванията, за да видят дали показват доказателства за съдържание на хранителни вещества като кислород и фосфор, които биха могли да поддържат живота.
Професор Ърнест Чи Фру от университета в Кардиф работи с международен екип от учени. Той каза на BBC News, че ако теорията му е вярна, тези форми на живот биха били подобни на слузеста плесен - безмозъчен едноклетъчен организъм, който се възпроизвежда със спори.
Но професор Греъм Шийлдс от Университетския колеж в Лондон, който не е участвал в изследването, казва, че е имал някои резерви.
„Не съм против идеята, че е имало по-високи хранителни вещества преди 2,1 милиарда години, но не съм убеден, че това би могло да доведе до диверсификация за формиране на сложен живот“, каза той, предполагайки, че са необходими повече доказателства.
Професор Чи Фру каза, че работата му е помогнала да се докажат идеи за процесите, които създават живота на Земята.
„Ние казваме, вижте, тук има фосили, има кислород, това е стимулирало появата на първите сложни живи организми“, казва той.
„Виждаме същия процес като в камбрийския период, преди 635 милиона години – това ни помага да го потвърдим. Помага ни да разберем в крайна сметка откъде сме дошли“, добави той.
Впечатленията на художника за това как може да е изглеждал животът преди 2,1 милиарда години
Първият намек, че сложният живот може да е започнал по-рано, отколкото се смяташе досега, дойде преди около 10 години с откриването на нещо, наречено Франсвилианска формация.
Професор Чи Фру и колегите му казаха, че формацията е съставена от вкаменелости, които сочат доказателства за живот, който може да се "мърда" и да се движи по собствено желание. Констатациите не бяха приети от всички учени.
За да намерят повече доказателства за своите теории, проф. Чи Фру и неговият екип вече са анализирали седиментни ядра, пробити от скалата в Габон. Химическият състав на скалата показа доказателства, че "лаборатория" за живот е била създадена точно преди формацията да се появи. Те вярват, че високите нива на кислород и фосфор са причинени от две континентални плочи, които се сблъскват под вода, създавайки вулканична дейност. Сблъсъкът отряза част от водата от океаните, създавайки „богато на хранителни вещества плитко морско вътрешно море“.
Професор Чи Фру казва, че тази защитена среда е имала условия да позволи фотосинтеза, водеща до значителни количества кислород във водата.
„Това би осигурило достатъчно енергия за насърчаване на увеличаване на размера на тялото и по-сложно поведение, наблюдавано в примитивни, прости животински форми, подобни на тези, открити във вкаменелостите от този период“, каза той.
Но той казва, че изолираната среда също е довела до смъртта на формите на живот, защото не е имало достатъчно нови хранителни вещества, които да поддържат запасите от храна.
Докторантът Елиас Руген от Природонаучния музей, който не е участвал в изследването, се съгласи с някои от констатациите, като каза, че е ясно, че „океанските цикли на въглерод, азот, желязо и фосфор са правили нещо малко безпрецедентно в този момент в историята на Земята."
„Няма нищо, което да казва, че сложен биологичен живот не може да се е появил и процъфтявал още преди 2 милиарда години“, каза той, но добави, че са необходими повече доказателства в подкрепа на теориите.
Констатациите са публикувани в научното списание Precambrian Research.