Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Българските ученици не развиват достатъчно творческото си мислене. Има обаче как

Петък, 21 Юни 2024 10:54
Източник: Moreto.net   
Страната ни е на последно място в ЕС по умения на 15-годишните в областта на творческото мислене. Много училища и учители показват как това може да се промени, пишат от zaednovchas.bg

“За да насърчат споделеното пътуване (пътуването на няколко души с един автомобил) и така да намалят замърсяването на въздуха и броя превозни средства по пътищата, някои държави осигуряват отстъпки за горивото и пътните такси на хората, които го практикуват. Помислете за оригинален начин, по който инициативата за споделеното пътуване да се разрастне и подобри.”


Това е една от задачите, които 15-годишните ученици са решавали в рамките на международното изследване PISA 2022 на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). За първи път PISA включва измерване на творческото мислене на учениците – ключово за XXI век умение, което в бъдеще ще бъде все по-търсено от работодателите.

ОИСР представи резултатите от тази област на PISA на 18-ти юни и изводите за България отново не са добри. Подобно на излезлите през декември резултати по четивна, математическа и научна грамотност, страната ни пак е на последните места в ЕС и по творческо мислене. Българските 15-годишни ученици са постигнали среден резултат от 21 точки при средно за ОИСР 33. Така те попадат в групата на учениците от Тайланд и Йордания. Повече от половината от българските ученици не достигат базовото трето ниво на PISA по творческо мислене.

Българските ученици са под средното ниво във всички области на изследването. Различни идеи успяват да генерират едва 22,5% от учениците (при средно за ОИСР 42,9%), 25,6% генерират оригинални идеи (при средно 44,1%) и 20,3% могат да оценяват и подобряват идеи (при средно 34,2%). Българските ученици показват в по-малка степен от средното за изследването и нагласи, свързани с развиването на творческо мислене – като вяра, че могат да променят нивото си на креативност, удоволствие от учене на нови неща, желание за разбиране на поведението на хората и любопитство.


Творческото мислене на българските ученици: познатите проблеми на образованието

На първите места по творческо мислене са учениците от Сингапур, Корея, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Естония и Финландия. Изследването показва, че повечето държави, които са постигнали резултати над средните за ОИСР в областта на творческото мислене, се представят над средното и по математика, четене и природни науки. Но отличните академични постижения не са предпоставка за отлични постижения в творческото мислене, казват от ОИСР.


Учениците в неравностойно положение постигат значително по-ниски резултати по творческото мислене в сравнение с учениците в благоприятно положение. Този фактор е особено силен в България. 19,5% от разликите между българските ученици се обясняват с техния икономически, социален или културен статус – при средно за ОИСР 11,6%. За сравнение, в Хърватия този дял е 5,8%, в Естония – 6,9%, в Сърбия – 9,5%, в Северна Македония – 12,2%.

Подобно е положението и с фактора вид на училището. Над 50% от разликите между учениците в България се обясняват с разлики между училищата – страната е на четвърто място в това отношение сред всички изследвани. Държавите с високи постижения осигуряват добро ниво във всички училища и делът на междуучилищните разлики е сведен до минимум. България за поредна година не успява да се справи в това отношение.

Училището може да развива творческо мислене

“Уменията за творческо мислене могат да се преподават”, категорични са експертите на ОИСР в доклада си. Изследването е установило, че държавите с високи резултати на PISA имат официални насоки за развитие и оценяване на творческото мислене на учениците. “Учителите могат да отключат креативността на учениците като ги насърчават да изследват, генерират и обмислят идеи”, се казва още в доклада.

Добрата новина е, че вече не малко български училища осъзнават това. Учители от различни краища на страната работят по иновативни практики, интегрират знания и умения от няколко предмета, използват проектно-базираното обучение в часовете си и показват на учениците връзката между учебното съдържание и света, в който живеем. Така те стимулират децата и младежите да разсъждават, да споделят мислите си, да се аргументират, да задават въпроси, да виждат “голямата картина”. Това се случва в стандартните учебни часове във всякакви по вид училища в малки и големи населени места и показва, че промяната в начина на преподаване е възможна, стига учителите да имат желание да вложат допълнителни усилия в нея. (Примери за училища, които активно развиват творческото мислене на учениците си можете да намерите в края на текста.)

Защо творческото мислене е важно

ОИСР описва творческото мислене като компетентност за участие в генерирането, оценяването и усъвършенстването на оригинални и разнообразни идеи.

Данните от PISA предоставят информация за това доколко добре държавите подготвят учениците да мислят нестандартно в различни контексти.

“В XXI век е от решаващо значение учениците да бъдат иновативни, предприемчиви и да използват целенасочено критическото и творческото мислене”, пише в доклада на ОИСР. Експертите цитират анализа “Бъдещето на работните места 2023” на Световния икономически форум, според който творческото мислене е класирано като второто най-важно умение за служителите, веднага след аналитичното мислене. От една страна цифровизацията и изкуственият интелект правят умения като творческото мислене още по-ключови за съвременния и бъдещия свят. От друга творческото мислене стимулира както развиването на когнитивни умения и умения за учене в учениците, така и емоционалното развитие, устойчивостта и благополучието на децата и младежите.

Решението: промени в политиките и ежедневните училищни практики

Експертите от ОИСР предлагат и конкретни решения, които държавите могат да разработят, за да повишат уменията по творческо мислене на учениците си.

“Учителите, създателите на учебни програми и оценителите трябва да имат споделено разбиране за това какво е творческо мислене, как учениците могат да развиват умения за творческо мислене и как може да се измерва техният напредък. Преосмислянето на учебните програми и учебния процес с оглед на тези цели може да улесни развитието на преподаване и учене, които подкрепят творческото мислене” препоръчват от ОИСР.

Изследването PISA е доказало, че държавите с високи постижения в областта на творческото мислене често прилагат поне два от следните подходa:

  • включване на творческото мислене в учебната програма, изрично и с ясни насоки;

  • подпомагане на учителите да разпознават, развиват и оценяват творческото мислене;

  • създаване на възможности в учебната програма да се включи творческа и/или интердисциплинарна работа;

  • насърчаване на отчетността чрез мониторинг и оценка.

  • Новини - теми
    Последни новини
    Варна и Черноморие
    България
    По света
    Бизнес
    Наука
    Туризъм
    Спорт
    Здраве
    Образование
    Култура
    Истории
    Крими
    На фокус
    Избори
    Изпрати новина
    Търси в новини
    Популярни теми
    Библиотеката
    Саниране
    Украйна
    АМ Хемус
    Дупката
    Стара Варна
    Новини от Варна, региона и света
    Посланието на буквата К
    Петък, 22 Ноември 2024 08:11
    Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
    ГЕРБ с предложение към ПП-ДБ: Атанас Атанасов от ДСБ председател на НС, Борисов премиер
    Днес, 23 Ноември 2024 11:12
    Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до ПП-ДБ с предложение за излизане от политическата криза. Информацията беше потвърдена от източници на БНР. Предложението е лидерът на ДСБ Атанас Атанасов...
    Над 200 кикбоксьори от страната се борят за „Купа Варна“ този уикенд
    Днес, 23 Ноември 2024 10:45
    Днес и утре, 23 и 24 ноември, многофункционалният спортен комплекс „Владислав Варненчик“ във Варна е домакин на третото издание на турнира по кикбокс за „Купа Варна “в стил фул контакт. Заявки за...
    Загинал и трима ранени при верижна катастрофа на АМ "Тракия"
    Днес, 23 Ноември 2024 10:20
    Тежка катастрофа между четири леки автомобила и един товарен е завършила със загинал и трима ранени, един от които тежко. Инцидентът е станал малко след 6:30 часа на АМ "Тракия" в района на Пазарджик,...
    Пускат за безплатно ползване българския чат с изкуствен интелект BgGPT
    Днес, 23 Ноември 2024 09:54
    Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ пуска тази неделя за безплатно и свободно ползване новия чат с изкуствен интелект...
    "Храбрият оловен войник" днес в Кукления театър във Варна
    Днес, 23 Ноември 2024 09:23
    Две представление ще бъдат играни днес и утре в Кукления театър във Варна. От 11 часа днес, 23-ти ноември, най-малките зрители ще могат да гледат "Храбрият оловен войник". Представлението е подходящо...
    Над 120 хиляди млади българи са със задължения
    Днес, 23 Ноември 2024 09:09
    Има тенденция все повече млади хора у нас да стават длъжници. По данни на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ), 30 хиляди наши сънародници на възраст под 30 години са със задължения. Около...
    Състезания край Варна събира днес и утре над 150 ориентировачи от цялата страна
    Днес, 23 Ноември 2024 08:52
    Две състезания по ориентиране ще се проведат днес и утре край Варна, а записаните участници са над 150, научи Moreto.net Днес, 23 ноември, в района на к.к. „Златни пясъци“ ще се състои 56-то издание на...
    Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
    Днес, 23 Ноември 2024 08:45
    Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо...
    Раъйнеър отнесе 108 млн. евро глоба за порочни практики
    Днес, 23 Ноември 2024 08:14
    Испания глоби пет нискотарифни авиокомпании с общо 179 милиона евро за порочни практики, включително такси за ръчен багаж. Най-тежки са санкциите за "Райънеър" и "Изиджет" - съответно 108 милиона и 29...
    Спартак Варна разгроми Хебър с 4:0, Ахмедов с хеттрик
    Днес, 23 Ноември 2024 08:04
    Отборът на Спартак Варна записа разгромна победа над Хебър Пазарджик в мач от 16-я кръг на efbet Лига, игран снощи на "коритото" във Варна. "Соколите" победиха с 4:0 с гол на Анонио Вутов и хеттрик на...
    Най-важното от Варна във вчерашния 22 ноември
    Днес, 23 Ноември 2024 07:29
    Обявиха 3 януари за неучебен във Варна Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. С това решение почивните дни за варненските...
    Търси в новини:
    1234567891011

    Изпрати новина

    Полезно
    Списание Hera.bg Спешен зъболекар
    Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
    Лазерна епилация Шофьорски курс
    Афиш Варна Сметка за ток
    Имоти във Варна Патенти
    Препоръчваме
    Дограми и фасади Климатици Варна
    Сметка за вода Обяви Варна
    Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
    Матраци и легла Работа с немски
    Поръчка на храна Мека мебел
    Най-четени
     Най-четено от Всички теми 1 2 3
     Варна и Черноморие
     България
     По света
     Бизнес
     Наука
     Туризъм
     Спорт
     Здраве
     Образование
     Култура
     Истории
     Крими
     На фокус
    Анкета
    Къде предпочитате да отидете на ресторант?
    На крайбрежната алея
    На Морска гара
    На Аспарухов плаж
    В центъра на града
    В квартален ресторант
    Край морето, но извън града
    Далеч от Варна
    Не посещавам
     © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
    ПРИЯТЕЛИ: 
    0.6 + 0.8
    Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
    Moreto.net във Facebook