Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Защо родителите не трябва винаги да са „в синхрон“ с децата си

Вторник, 28 Май 2024 14:45
Източник: Moreto.net   
Често съветват родителите да бъдат постоянно отворени към децата си и да отговарят на всяка тяхна нужда. Но винаги ли това е правилният подход?

От решаващо значение за здравословното детско развитие е децата да могат да изграждат сигурни връзки с родителите си. Десетилетия изследвания идентифицираха една ключова съставка за този процес: координацията на мозъците и поведението на родителите и децата по време на социални взаимодействия, пише Паскал Вртичка за BBC.

Хората се свързват помежду си, като се синхронизират по много начини. Наречен био-поведенчески синхрон, това включва имитация на жестове и подравняване на сърдечния ритъм и секреция на хормони (като кортизол и окситоцин). Дори мозъците могат да се синхронизират – като мозъчната активност намалява и се увеличава в едни и същи области в приблизително едно и също време, когато прекарваме време с другите.

Проведохме проучване, което показа, че синхронът мозък-мозък между родител и дете може да бъде полезен за привързаността на децата и има тенденция да се повишава, когато родител и дете играят, говорят или решават проблеми заедно. Наскоро обаче започнахме да се чудим дали повече синхрон винаги е по-добре. Нашето скорошно проучване, публикувано в Developmental Science, предполага, че понякога това може да е признак на трудности в отношенията.

Много настоящи съвети за родители препоръчват на родителите да бъдат постоянно „в синхрон“ с децата си. Това означава родителите да бъдат физически близо и настроени към децата си и да предвиждат и незабавно да реагират на всяка тяхна нужда.

Съветът се основава на теорията за привързаността и изследванията, които показват, че по-високата родителска чувствителност и рефлексивното функциониране са полезни за развитието на детето и формирането на сигурна привързаност.

И все пак, въпреки добрите си намерения, този съвет пропуска няколко важни подробности. Например, изследване разкрива, че за около 50-70% от времето родителите и децата не са „в синхрон“. През това време те може да извършват отделни дейности, като например дете да изследва нещо самостоятелно или родител да работи.

Те по-скоро участват в постоянен „социален танц“, включващ настройване един към друг, неуспех да го направят и поправяне на това прекъсване.

И именно този поток от свързване, прекъсване и повторно свързване предлага на децата идеална комбинация от родителска подкрепа и умерен, полезен стрес, който помага на развиващите се социални мозъци на децата.

Изследователите също така са съгласни, че може да има отрицателни последици от това, че родителите и децата постоянно са настроени един към друг. Например, може да увеличи стреса върху връзката и да повиши риска от несигурна привързаност на детето.

Това е особено вярно, ако е свързано с родителите, които свръхстимулират детето си или са твърде отзивчиви към всяка нужда на детето си .

За синхрона родител-дете изглежда, че има " оптимален среден диапазон ". Или, с други думи, повече синхрон може да не е непременно по-добро.


Синхрон и привързаност



В рамките на голям международен екип от изследователи от цяла Европа, моите колеги Трин Нгуен, Мелани Кунгъл, Стефани Хьол, Ларс Уайт и аз се заехме да проучим как точно био-поведенческият синхрон родител-дете е свързан с привързаността.

Поканихме двойки родител-деца – 140 родители и техните 5- до 6-годишни деца – в Лабораторията за социална невронаука на човешката привързаност , където заедно решаваха пъзели с китайски танграм.

Измервахме мозъчната активност с функционална близка инфрачервена спектроскопия "хиперсканиране", за което родителите и децата бяха помолени да носят шапки, свързани с оптични сензори. Записахме и видеоклипове на техните взаимодействия, за да можем да преценим колко поведенчески синхрон демонстрират – колко настроени и внимателни са били един към друг. И накрая, ние оценихме типа привързаност на родителите и децата – известни като представяния на привързаността.

По-рано открихме повишен нервен синхрон в двойките майка-дете и баща-дете по време на различни задачи. При двойките майка-дете невронният синхрон е свързан с редуване при решаване на пъзели или разговори . А при двойките баща-дете , синхронът по време на озадачаване е свързан с това, че татковците са уверени и се наслаждават на ролята си на бащи. Но означава ли това, че по-високият нервен синхрон родител-дете винаги е мярка за добра връзка?

По-високият нервен синхрон може да е резултат от влагането на повишени когнитивни усилия във взаимодействието родител-дете.

В нашето ново проучване ние всъщност наблюдавахме, че майките, които са имали несигурен, тревожен или избягващ тип привързаност, показват по-голям невронен синхрон с децата си. Интересното е, че типовете привързаност на майките не са свързани с това колко са синхронизирани майките и децата по отношение на тяхното поведение. Ние също така открихме увеличен нервен, но намален поведенчески синхрон в двойките баща-дете (в сравнение с двойките майка-дете), независимо от привързаността.

Нашите открития предполагат, че по-високата невронна синхронност може да е резултат от влагането на повишени когнитивни усилия във взаимодействието родител-дете. Ако представянето на привързаността на майките е несигурно, може да е по-трудно за майките и децата да се координират и да си помагат по време на дейности като решаване на пъзели.

Подобно обяснение може да се прилага за невронния синхрон по време на решаване на проблеми баща-дете. Бащите са по-запознати с активната, груба игра. Ангажирането в структурирани и когнитивно взискателни дейности като пъзели може следователно да бъде по-предизвикателно и да изисква повече невронна синхронност за двойките баща-дете.

Уроци, които трябва да се научат



Какво означават нашите нови открития? Най-важното е, че родителите не трябва да смятат, че трябва да бъдат „в синхрон“ с децата си през цялото време и на всяка цена. Високата настройка родител-дете може също да отразява трудности при взаимодействието и често може да доведе до родителско прегаряне , което допълнително влияе негативно на връзката родител-дете.

Разбира се, полезно е, ако родителите са емоционално на разположение, умеят да разчитат сигналите на децата си и бързо и чувствително да реагират на техните нужди. Особено когато децата са малки. Достатъчно е обаче родителите да бъдат „ достатъчно добри “ – да бъдат на разположение, когато децата имат нужда от тях, а не „винаги под ръка“.

Децата също могат да се възползват от свободата и независимостта в емоционално, социално и когнитивно отношение, особено когато пораснат.

Това, което наистина има значение, е връзката родител-дете да функционира добре като цяло. Че децата могат да развият доверие в родителите си и че всички несъответствия, които естествено възникват през цялото време, се поправят успешно. Това е истинската същност на теорията за привързаността, която често се пропуска и погрешно представя в съветите за родителство.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Специално за Великден – прясното агнешко в Lidl на цени от миналата година
Петък, 11 Април 2025 16:44
Lidl прави подготовката за Великден още по-достъпна, като предлага някои от традиционните за празника продукти без увеличение спрямо миналата година. Прясно агнешко месо, яйца и козунаци от „Фурната на...
Световният лидер Librex стъпва във Варна с хитовия си уред Ritello: Почистете по нов начин
Петък, 11 Април 2025 08:19
Световната иновация в почистването вече е факт и у нас! След успешното си присъствие в над 50 държави, Librex, създател на иновативната почистваща система Ritello, отваря своя представителен офис във Варна...
Регионалният министър нареди спешни действия за обезопасяване на 36 рискови пътни участъка
Днес, 12 Април 2025 18:34
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов разпореди максимална мобилизация на областните пътни управления в страната за спешна работа по обезопасяване на 36-те най-рискови пътни...
От 1 юни 2025 г. трудовата книжка става електронна
Днес, 12 Април 2025 16:51
От 1 юни 2025 година хартиената трудова книжка ще бъде заменена от единен електронен трудов запис, информира БНР, позовавайки се на КНСБ. Промяната е част от законодателна реформа, приета през есента на...
Земетресение край Самоков
Днес, 12 Април 2025 16:25
Земетресение с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер е регистрирано в 15:34 часа днес в района между град Самоков и град Ихтиман. По данни на Националния Сеизмологичен Център към Национален Институт по Геофизика,...
230-метров кораб гигант с 58 хил. тона рапица акостира на Пристанище Варна
Днес, 12 Април 2025 16:03
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път пристигна на „Пристанище Варна“. Той е от клас Panamax и достави 58 000 тона рапица в България. Дължината му е 229.00 метра, а ширината - 32,26...
С радост и сълзи Варна посрещна 33-тата Антарктическа експедиция (фоторепортаж)
Петък, 11 Април 2025 21:25
С тържествен военен ритуал, точно в 17:30 ч. българско време, след 155-дневна мисия и 45 дни престой на ледения континент, Варна посрещна българския научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“....
Разширяване на „Капитан Андреево“ и координация в Черно море – приоритети в диалога между България и Турция
Днес, 12 Април 2025 15:21
Министър-председателят Росен Желязков подчерта ключовата роля на приятелските и партньорски отношения между България и Турция за опазването на националните и външните граници на ЕС. Това стана по време...
Фрапорт с нова стратегия за развитие на Летище Бургас с акцент върху ръст на трафика и зимни полети
Днес, 12 Април 2025 13:59
По повод Международния ден на авиацията и космонавтиката „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД представи нови данни за инвестициите и развитието на Летище Бургас, чийто концесионер е компанията от...
Във Варна всичко е по-бързо с Kolichka.bg
Четвъртък, 10 Април 2025 13:54
Пролетта във Варна е радостно изживяване – разходка край морето, пейзаж в живи цветове, намигване към лятото и обещание за ново начало. И както природата възкръсва, така и масата ни се преобразява – по-свежа,...
Генерал от екипа на Тръмп: Възможно е разделяне на Украйна по модела на Берлин след ВСВ
Днес, 12 Април 2025 13:35
Специалният пратеник на Доналд Тръмп – генерал Кийт Келог – заяви пред британския The Times, че мирно споразумение между Русия и Украйна би могло да включва създаване на зони за контрол, подобни на тези...
Какво ще бъде времето във Варна в неделя?
Днес, 12 Април 2025 13:09
Тази нощ облачността ще се разкъсва и намалява. Ще е почти тихо. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6°. Утре по Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен югоизточен вятър....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook