Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Защо родителите не трябва винаги да са „в синхрон“ с децата си

Вторник, 28 Май 2024 14:45
Източник: Moreto.net   
Често съветват родителите да бъдат постоянно отворени към децата си и да отговарят на всяка тяхна нужда. Но винаги ли това е правилният подход?

От решаващо значение за здравословното детско развитие е децата да могат да изграждат сигурни връзки с родителите си. Десетилетия изследвания идентифицираха една ключова съставка за този процес: координацията на мозъците и поведението на родителите и децата по време на социални взаимодействия, пише Паскал Вртичка за BBC.

Хората се свързват помежду си, като се синхронизират по много начини. Наречен био-поведенчески синхрон, това включва имитация на жестове и подравняване на сърдечния ритъм и секреция на хормони (като кортизол и окситоцин). Дори мозъците могат да се синхронизират – като мозъчната активност намалява и се увеличава в едни и същи области в приблизително едно и също време, когато прекарваме време с другите.

Проведохме проучване, което показа, че синхронът мозък-мозък между родител и дете може да бъде полезен за привързаността на децата и има тенденция да се повишава, когато родител и дете играят, говорят или решават проблеми заедно. Наскоро обаче започнахме да се чудим дали повече синхрон винаги е по-добре. Нашето скорошно проучване, публикувано в Developmental Science, предполага, че понякога това може да е признак на трудности в отношенията.

Много настоящи съвети за родители препоръчват на родителите да бъдат постоянно „в синхрон“ с децата си. Това означава родителите да бъдат физически близо и настроени към децата си и да предвиждат и незабавно да реагират на всяка тяхна нужда.

Съветът се основава на теорията за привързаността и изследванията, които показват, че по-високата родителска чувствителност и рефлексивното функциониране са полезни за развитието на детето и формирането на сигурна привързаност.

И все пак, въпреки добрите си намерения, този съвет пропуска няколко важни подробности. Например, изследване разкрива, че за около 50-70% от времето родителите и децата не са „в синхрон“. През това време те може да извършват отделни дейности, като например дете да изследва нещо самостоятелно или родител да работи.

Те по-скоро участват в постоянен „социален танц“, включващ настройване един към друг, неуспех да го направят и поправяне на това прекъсване.

И именно този поток от свързване, прекъсване и повторно свързване предлага на децата идеална комбинация от родителска подкрепа и умерен, полезен стрес, който помага на развиващите се социални мозъци на децата.

Изследователите също така са съгласни, че може да има отрицателни последици от това, че родителите и децата постоянно са настроени един към друг. Например, може да увеличи стреса върху връзката и да повиши риска от несигурна привързаност на детето.

Това е особено вярно, ако е свързано с родителите, които свръхстимулират детето си или са твърде отзивчиви към всяка нужда на детето си .

За синхрона родител-дете изглежда, че има " оптимален среден диапазон ". Или, с други думи, повече синхрон може да не е непременно по-добро.


Синхрон и привързаност



В рамките на голям международен екип от изследователи от цяла Европа, моите колеги Трин Нгуен, Мелани Кунгъл, Стефани Хьол, Ларс Уайт и аз се заехме да проучим как точно био-поведенческият синхрон родител-дете е свързан с привързаността.

Поканихме двойки родител-деца – 140 родители и техните 5- до 6-годишни деца – в Лабораторията за социална невронаука на човешката привързаност , където заедно решаваха пъзели с китайски танграм.

Измервахме мозъчната активност с функционална близка инфрачервена спектроскопия "хиперсканиране", за което родителите и децата бяха помолени да носят шапки, свързани с оптични сензори. Записахме и видеоклипове на техните взаимодействия, за да можем да преценим колко поведенчески синхрон демонстрират – колко настроени и внимателни са били един към друг. И накрая, ние оценихме типа привързаност на родителите и децата – известни като представяния на привързаността.

По-рано открихме повишен нервен синхрон в двойките майка-дете и баща-дете по време на различни задачи. При двойките майка-дете невронният синхрон е свързан с редуване при решаване на пъзели или разговори . А при двойките баща-дете , синхронът по време на озадачаване е свързан с това, че татковците са уверени и се наслаждават на ролята си на бащи. Но означава ли това, че по-високият нервен синхрон родител-дете винаги е мярка за добра връзка?

По-високият нервен синхрон може да е резултат от влагането на повишени когнитивни усилия във взаимодействието родител-дете.

В нашето ново проучване ние всъщност наблюдавахме, че майките, които са имали несигурен, тревожен или избягващ тип привързаност, показват по-голям невронен синхрон с децата си. Интересното е, че типовете привързаност на майките не са свързани с това колко са синхронизирани майките и децата по отношение на тяхното поведение. Ние също така открихме увеличен нервен, но намален поведенчески синхрон в двойките баща-дете (в сравнение с двойките майка-дете), независимо от привързаността.

Нашите открития предполагат, че по-високата невронна синхронност може да е резултат от влагането на повишени когнитивни усилия във взаимодействието родител-дете. Ако представянето на привързаността на майките е несигурно, може да е по-трудно за майките и децата да се координират и да си помагат по време на дейности като решаване на пъзели.

Подобно обяснение може да се прилага за невронния синхрон по време на решаване на проблеми баща-дете. Бащите са по-запознати с активната, груба игра. Ангажирането в структурирани и когнитивно взискателни дейности като пъзели може следователно да бъде по-предизвикателно и да изисква повече невронна синхронност за двойките баща-дете.

Уроци, които трябва да се научат



Какво означават нашите нови открития? Най-важното е, че родителите не трябва да смятат, че трябва да бъдат „в синхрон“ с децата си през цялото време и на всяка цена. Високата настройка родител-дете може също да отразява трудности при взаимодействието и често може да доведе до родителско прегаряне , което допълнително влияе негативно на връзката родител-дете.

Разбира се, полезно е, ако родителите са емоционално на разположение, умеят да разчитат сигналите на децата си и бързо и чувствително да реагират на техните нужди. Особено когато децата са малки. Достатъчно е обаче родителите да бъдат „ достатъчно добри “ – да бъдат на разположение, когато децата имат нужда от тях, а не „винаги под ръка“.

Децата също могат да се възползват от свободата и независимостта в емоционално, социално и когнитивно отношение, особено когато пораснат.

Това, което наистина има значение, е връзката родител-дете да функционира добре като цяло. Че децата могат да развият доверие в родителите си и че всички несъответствия, които естествено възникват през цялото време, се поправят успешно. Това е истинската същност на теорията за привързаността, която често се пропуска и погрешно представя в съветите за родителство.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook