Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като координирано лунно време (CLT).
В меморандум, публикуван на 2 април, Службата за научна и технологична политика на САЩ (OSTP) заяви: „Федералните агенции ще разработят стандартизация на небесното време с първоначален фокус върху лунната повърхност и мисии, работещи в пространството Cislunar [областта в орбитата на луната ], с достатъчна проследимост за подпомагане на мисии до други небесни тела.“ „Проследимост“ означава, че CLT може да се поддържа в синхрон с часовите зони на Земята.
Бележката очертава следните характеристики за новия CLT:
Проследимост до координирано универсално време (UTC – компромис както за англоговорящите, така и за френските);
Достатъчна точност за поддържане на прецизна навигация и наука;
Устойчивост на загуба на контакт със Земята (което означава, че CLT може да работи независимо от Земята); и
Мащабируемост към космически среди извън системата Земя-Луна (което означава, че други космически станции отвъд Луната също биха могли да използват CLT).
Не очаквайте все още любимите ви приложения за часова зона и календар да имат CLT като опция; НАСА трябва да създаде CLT до края на 2026 г.
Защо луната се нуждае от собствена часова зона?
Казано като за неспециалисти, ние се нуждаем от надеждна система за синхронизиране на Земята с „лунно време“, тъй като по-ниската гравитация на Луната кара времето да се движи малко по-бързо там, отколкото на Земята – само с 58,7 микросекунди (има 1 милион микросекунди в една секунда) по-бързо в рамките на всеки 24 земни часа.
Това не е научна фантастика, въпреки че е основна характеристика на холивудски блокбастъри като Интерстелар. Известно като „гравитационно забавяне на времето“, протичането на времето се влияе от гравитацията. Макар и малки, тези времеви несъответствия могат да причинят проблеми със синхронизирането на сателити и космически станции в лунна орбита.
Неназован представител на OSTP каза пред Reuters: „Представете си, ако светът не синхронизира часовниците си по едно и също време – колко разрушително може да бъде това и колко предизвикателни стават ежедневните неща.“
Как бихме определили времето на Луната?
Земята използва UTC или координирано универсално време за синхронизиране на часовите зони по света. UTC се определя от повече от 400 атомни часовника, които се поддържат в национални „времеви лаборатории“ в около 30 страни по света. Атомният часовник използва вибрациите на атомите, за да постигне изключителна прецизност при следенето на времето. Подобни атомни часовници ще бъдат поставени на Луната, за да се получи точно отчитане на времето.
Известна като Глобална система за позициониране, навигация и синхронизиране (PNT), тази система за прецизно синхронизиране позволява на комуникационните системи да измерват и поддържат точно време. The Ordnance Survey, британската организация, която изготвя карти от 1791 г., обяснява, че PNT има три основни елемента:
Позициониране – способността за точно определяне на нечие местоположение и ориентация, предимно двуизмерно върху отпечатана карта, въпреки че триизмерната ориентация може да бъде определена, когато е необходимо.
Навигация – способността да се определя както текущата, така и желаната позиция (относителна или абсолютна) и да се прилагат корекции на курса, ориентацията и скоростта, за да се достигне желана позиция от всяка точка на света, от под повърхността (под повърхността на Земята) до повърхност и от повърхността към пространството.
Отчитане на времето – възможност за поддържане на точно и точно време от всяка точка на света.
Има ли НАСА планове за часови зони в други части на космоса?
Въпреки че не се споменават часови зони на други планети, през 2019 г. мисията на НАСА Deep Space Atomic Clock (DSAC) тества атомен часовник за подобряване на навигацията на космически кораби в дълбокия космос. Мисията DSAC на ракетата Falcon Heavy на SpaceX стартира на 22 юни 2019 г. Ракетата тества атомния часовник в орбитата на Земята в продължение на една година.
Обикновено космическите кораби поддържат точно време, като изпращат сигнали към атомните часовници на Земята и след това сигналът се изпраща обратно към космическия кораб. В тази мисия атомният часовник на борда беше тестван, за да поддържа точно време, без да разчита на тази двупосочна комуникация между космическия кораб и атомните часовници на Земята. Точността на синхронизирането е свързана с получаването на точно позициониране, като същевременно помага на космическия кораб да достигне успешно планираното място в космоса.
Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, центърът за роботизирано изследване на слънчевата система, обяснява: „Двупосочна система, която изпраща сигнал от Земята към космически кораб, обратно към Земята и след това отново към космическия кораб, ще отнеме средно 40 минути . Представете си, че GPS на телефона ви отне 40 минути, за да изчисли позицията ви. Може да изпуснете завоя си или да имате няколко изхода надолу по магистралата, преди да ви настигне. Ако хората пътуват до Червената планета [Марс], би било по-добре системата да е еднопосочна, позволявайки на изследователите незабавно да определят текущата си позиция, вместо да чакат тази информация да се върне от Земята.
Мисията приключи успешно през 2021 г., като бордовият атомен часовник поддържа правилното време и навигационно позициониране.
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов издаде втора заповед за проверка на пътищата. След като в четвъртък той разпореди извънредна проверка на опасните участъци в цялата страна...
В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 8 до 28 април 2025 г. гостува изложбата “В огледалото на Рембранд” – интердисциплинарен проект, вдъхновен от великия художник.
Изложбата...
През следващото денонощие времето в страната ще е динамично. След временно спиране на валежите и разкъсване на облачността, след полунощ от северозапад тя отново ще се увеличи и ще завали. През деня валежите...
Всеки електронен търговец е длъжен да информира предварително своите потенциални клиенти, че законът им дава възможност да размислят и да се откажат от сключения през интернет договор за покупка до 14...
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди всеобхватна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа на територията на цялата страна. Компетентните полицейски структури в Главна...
Окръжна прокуратура – Шумен ръководи досъдебно производство във връзка с извършено тежко криминално престъпление в село Сини вир, задържан е 31-годишен мъж, съобщават от Апелативна прокуратура - Варна.
Сигнал...
Нови пътни знаци "Забранено е влизането на велосипеди" са поставени в централната част на Варна.
Те са поставени в пешеходната зона от хотел Черно море до Фестивален и конгресен център - Варна, преди...
Държавният глава Румен Радев изразява съболезнования на семейството и близките на големия български актьор и творец Васил Банов.
В съболезнователното си писмо президентът откроява професионалния и...
Съпредседателят на "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков обяви в ефира на BTV, че формацията планира да внесе вот на недоверие срещу управляващите през лятото. Очакваният...
Тази сутрин започна Варненски бреветен уикенд "Ненчо Христов" 300 +200 км - изпитание за всеки колоездач. Стартът днес е с Бревет "Стоте хълма": 300 км, време за завършване - 20.00 часа. Трасето ще премине...
Общо 30 пакета, съдържащи 30 килограма кокаин, са открити при специализирана полицейска операция на ГДБОП, съвместно с Агенция "Митници" и ГД "Гранична полиция", с цел предотвратяване трафика на наркотични...