Жалба на гражданите вече била подадена в администрацията на район “Младост”, откъдето я препратили в община Варна, тъй като там се издават строителните разрешителни за базовите станции на GSM операторите. Притеснени за своето и на децата си здраве, хората възнамеряват да отнесат проблема и до компетенцията на Дирекцията за национален строителен контрол. За проверка по случая ще настояват и в жалба до Министерството на здравеопазването. Ще изпратим писмо и до Европейската комисия, която следи за спазването на еконормите и изискванията за безопасност, категоричен е Петко Бимбалов. Той е подал и заявление за достъп до обществена информация, за да се добере до детайли от договора между етажните собственици във вх. 7 на бл. 146 в кв. “Младост” и мобилния оператор. Домоуправителят на входа отсъства за дълго от страната, така че няма кой да представлява общото събрание на собствениците от този вход, оплакваха се недоволните граждани. Те са готови дори да заведат дело срещу своите съседи от вх. 7, които са се съгласили с поставянето на антената. Подобен прецедент вече има във Велинград, където тръгна досъдебно производство във връзка с пускането на базовите станции на мобилните оператори, аргументираха се хората.
Антената е само на 20 - 30 метра от околните блокове, възропта Мирослава Минева. Във VIP Brother събираха пари, за да помогнем на болните деца, а сега се допуска базова станция на мобилен оператор на “пържи” 330 здрави български деца от близката детска градина, коментира на свой ред Петко Бимбалов. По думите му у нас се допуска разстоянието от антената до съседните сгради да бъде между 30 и 70 метра, въпреки че европейските стандарти изискват то да е 300 метра, а в САЩ - дори 500 метра.
Според мълвата, която се носи в квартала, собствениците на жилищната сграда, върху която е поставена антената, са се споразумели с мобилния оператор за скромния наем от около 250 лв. на месец. Съседи от околните блокове твърдят, че са готови дори да осигуряват договорената сума, стига да не заработи антената, монтирана на покрива.
Общината: Има строително разрешително
За антената върху покрива на вх. 7 на бл. 146 има строително разрешително от 24 ноември 2008 г., обясниха от кметската администрация в отговор на запитване на “Черно море”. От общината уточниха, че решението е издадено въз основа на съгласие от общото събрание на входа, изготвен технически проект, който отговаря на изискванията, както и протокол от лабораторията по физични фактори в Националния център по опазване на общественото здраве, ръководена от доц. Мишел Израел. Специалистите са дали позиция, че проектът отговаря на техническите изисквания за електромагнитното поле и влиянието върху околната среда. От общинската администрация поясниха още, че преди антената да бъде въведена в експлоатация, излъчването й ще бъде замерено от екип на лабораторията. Базовата станция, поставена върху покрива на вх. 7 на бл. 146, се предвижда да има само една мачта, а панелите върху нея няма да са насочени срещу друг блок, а към междублоковото пространство, уточниха още от община Варна.
От там информираха също, че антената е на Mtel, но никой от компанията не се ангажира с коментар до края на вчерашния ден.
Всеки, който има съмнения за вредата от излъчването на базовите станции, може да се обърне към лабораторията, която срещу такса от 50 лв. ще направи съответното проучване, припомниха от общината.
Искат по-рестриктивни норми на местно ниво
Във връзка с монтирането на GSM антени върху покривите на сгради в община Варна умуват по-рестриктивни норми на местно ниво, научи “Черно море”. Администрацията и съветници обсъждали съществуващите възможности например да се изисква съгласието не само на етажните собственици от входа, върху който се поставя антената на GSM оператор, а от всички жители в блока. Този факт има и своите юридически основания в Закона за устройство на територията, смятат прависти.
Ако входовете на един блок не са разделени конструктивно, разпореждането с право на ползване трябва да стане след решение на всички собственици в блока, а не на живеещите в един от входовете му. Това автоматически означава, че отдаването под наем на пространството от покрива на сградата, върху който се поставят GSM антените, зависи от съгласието на всички собственици в блока. Това коментира пред “Черно море” юристът Емил Радев, който е и общински съветник от ГЕРБ. Според него нормите за електромагнитно лъчение у нас трябва да се актуализират. По думите на Радев е необходимо експертите да отчитат не само показателите на една базова станция, а сумарното излъчване от антените върху близките сгради.
Все по-широк отзвук придобива и мнението, че независимо от икономическия ефект и в името на здравето на хората, мобилните оператори трябва да сключват договори помежду си, така че да ползват едни и същи антени. Иначе се натъкваме на случаи, при които върху една сграда се монтират базови станции и на трите GSM оператора.
В България праговете на облъчване от базовите станции на мобилните оператори са 10 микровата на 1 кв. см, а Европа ни натиска да поставим норми от 450 микровата за 900 MHz - стойностите при GSM системите. Това означава, че изискват да вдигнем нормите 45 пъти, коментира неотдавна в интервю за “Черно море” доц. Мишел Израел, който ръководи лабораторията по физични фактори в Националния център по опазване на общественото здраве към Министерството на здравеопазването. По думите му Европа създава нормите си върху доказани ефекти, а не върху главоболие и нарушен сън, каквито са най-често оплакванията на хората във връзка с антените.
“Доказаният ефект е повишението на температурата. Това е единственият ефект на облъчване. Световната здравна организация приема, че ако температурата се повиши повече от 1 градус, може да се говори за болестно състояние”, категоричен е Мишел Израел. Според него периметърът на реалната опасност зависи от мощността на антената, начина на насочване и пр. Опасните разстояния са под 20 м. Около 50 м е зоната на риск за антените, които работят на максимална мощност. Зоната обаче не е кръгова, а се отчита като разстояние от предния панел на антената. Най-важоното е съседните сгради да не са на височината на траекторията на излъчване, твърди доц. Израел.