Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Климатичните промени правят света все по-опасно място за хората, алармират от WWF

Четвъртък, 16 Ноември 2023 11:01
Източник: Moreto.net   
С всеки изминал ден климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху живота на Земята. Днес по-чести и по-интензивни катаклизми излагат на риск както природните екосистеми и тяхното биоразнообразие, така и нас хората. Мощни горски пожари и продължителни периоди на засушавания и недостиг на вода биват последвани от тежки наводнения с жертви и материални щети. За съжаление, това вече се случва и у нас.

За заплахите алармира кампанията на природозащитната организация WWF България „Подари природа. За нашето бъдеще“.

Горещи вълни и горски пожари

Свръхгорещите летни дни постепенно се превръщат в обичайно явление. Лятото на 2023 г. се оказа третото най-горещо в България за последните 44 години. Това неминуемо води до увеличаване броя на горските пожари със съпътстващите ги рискове за загуба на човешки животи, домове, инфраструктура, пропуснати ползи от спрени дейности и, разбира се, загуба на местообитания на растения и животни. Проучванията сочат, че климатът в Южна България постепенно се доближава до гръцкия, което увеличава броя на горещите и сухи дни в годината. А това удължава пожароопасния сезон и разширява размера на горски площи, които могат да бъдат засегнати.

„Горските пожари допринасят значително за изменението на климата. На тях се дължат 15% от глобалните емисии на парникови газове. Милиарди тонове въглероден диоксид всяка година отиват в атмосферата. Нещо повече, затоплящият се климат води и до появата на суши“, разказва Апостол Дянков, ръководител програма „Климат и енергия” във WWF.

Суши и недостиг на вода

Горещите вълни са пряко обвързани с периоди на суши и ниски нива на реките, сочи анализ на WWF от 2022 г. Според данните 17% от европейците, както и 13% от БВП на континента могат да бъдат изправени пред висок риск от недостиг на вода до средата на века. През последните години реките в Европа стават жертва на горещините. През август 2022 г. Дунав постави няколко последователни рекорда за най-ниски водни нива за съответния ден, засечено от 1941 г. насам. Това застраши бизнеса, индустрията, селското стопанство и дори доставките на питейна вода за местните общности.

„Основните причини за засушаването и промяната във водния режим на Дунав са глобалните климатични промени, обезлесяването на басейна на реката и строителството на хиляди водноелектрически централи по течението и притоците ѝ. Снеговете в Алпите и Карпатите са все по-малко и се топят все по-рано всяка година. Всичко това заплашва да доведе до необратимо унищожаване на екосистемата на реката, както и на всички услуги, които ни предоставя. Последствията могат да бъдат свързани с провалена реколта, свиване на езера, икономически колапс и недостиг на вода за хората“, коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF.

Поройни дъждове и наводнения

Тази година ще запомним 8 септември като ден на национален траур за жертвите на наводненията в община Царево. Двама мъже и две жени загинаха в бедствието, при което водоемите в района преляха, отнесоха мостове и активираха свлачища. Селища и къмпинги бяха евакуирани, хиляди хора останаха без ток, а пътища по Южното Черноморие бяха затворени.

И всички тези катаклизми днес могат да се случат в рамките само на няколко седмици!

Какво е решението?

Първото и най-важно условие е спешното ограничаване на емисиите от изкопаеми горива. WWF работи с правителства бизнеси и институции за това България да стане въглеродно-неутрална страна до 2038 г. Експертите са убедени, че това е единственият път напред.

Възобновяеми източници срещу изкопаеми горива – какво мислят учените?

WWF и Boston Consulting Group публикуваха първи по рода си доклад, оценяващ рисковете и ползите от бързото преминаване към възобновяема енергия. Анализът разглежда осем области на въздействие от всички сфери на биосферата. Той показва, че енергийна система, захранвана от възобновяеми източници, би била от два до шестнадесет пъти по-добра за хората и природата. Тя би оказала положително въздействие върху богат набор от ключови ресурси, като качеството на въздуха и водата, човешкото здраве, биоразнообразието и екосистемите.

Според учените в бъдеще, захранвано от възобновяема енергия, количеството земя, загубено от наводнения, опустиняване и горски пожари, ще бъде значително по-малко в сравнение с това, което разчита на изкопаемите горива. А намаляването на честотата и интензивността на предизвиканите от климата бедствия ще спаси хиляди човешки животи и ще спести 2 трилиона долара годишно от щети по инфраструктурата.

В стремежа си да смекчи последствията от климатичните промени WWF търси отговор и в природно-базираните решения. Те използват естествените дадености и процеси за справяне с различни казуси. Освен че са по-евтини от инженерно-базираните подходи, те могат да осигурят ползи не само за биологичното разнообразие, но и за човека.

1) Залесяване с крайречни гори

Гъсто преплетените коренища на крайречните гори укрепват бреговете на реките и спират ерозията, намалявайки риска от наводнения надолу по течението. При проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода по листата, шумата и коренищата. А коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи.

„Крайречните гори осигуряват дом и храна на стотици видове животни, допринасяйки за решаването на проблема с намаляването на биоразнообразието. Крайречните гори създават благоприятен микроклимат. В летните горещини те могат да осигурят прохлада както на дивите животни, така и на нас хората. Затова възстановяването на горите по бреговете на Дунав и Марица години наред е основен приоритет в работата на WWF“, обяснява Костадин Вълчев, старши експерт на програма „Гори“ във WWF.

2) Обособяване на влажни зони

Влажните зони и заливаемите територии до реката намаляват риска от наводнения. При проливни дъждове и високи води в реката те могат да поемат значително количество вода и да забавят скоростта на водното течение. В същото време влажните зони са сред най-богатите на биоразнообразие екосистеми на планетата и имат сериозно въздействие върху опазването му. Водната растителност във влажните зони е и един от най-добрите биологични филтри по отношение на органичното замърсяване на водата.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.

Всеки може да стане част от каузата на WWF, като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как ТУК.

Столична община вече го направи.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Може ли Тръмп да присъедини Гренландия към САЩ?
Днес, 8 Януари 2025 18:41
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп отново даде заявка, че желае богатата на минерали и със стратегическо разположение Гренландия да стане част от Съединените щати. Тръмп дори уточни, че не...
Почина писателят и сценарист Владо Даверов
Днес, 8 Януари 2025 18:26
На 76-годишна възраст си отиде писателят и сценарист Владо Даверов. Съпругата му съобщи, че Даверов е починал след кратко боледуване, а погребението ще бъде в тесен семеен кръг. Владо Даверов е автор...
Осъдиха столичанин, направил опит да открадне надуваема лодка във Варна
Днес, 8 Януари 2025 18:14
Наказание за 37-годишен столичанин, направил опит да открадне надуваема лодка. По силата на постигнато между страните и одобрено в съдебна зала споразумение, Районният съд във Варна му наложи условно наказание...
Ще се сътрудничим с Щатите в борбата с тежката престъпност
Днес, 8 Януари 2025 18:01
Министерският съвет одобри проект на Договореност между Министерството на вътрешните работи на България и Департамента за вътрешна сигурност на Съединените американски щати, Агенцията на САЩ за правоприлагане...
Варна счупи 24-годишен температурен рекорд
Днес, 8 Януари 2025 17:47
Температурен рекорд беше отчетен днес във Варна. Термометрите в морската столица достигнаха 19°C, с половин градус над предишния най-топъл 8 януари, който е бил през 2001 година (18,5°C), съобщиха за...
Зелен билет и безплатни паркинги в София заради мръсния въздух
Днес, 8 Януари 2025 17:34
Столична община въвежда зелен билет за градския транспорт и безплатни буферни паркинги като допълнителна мярка за чистота на въздуха, съобщиха от градската управа на София. Зелен билет на стойност 1...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 8 Януари 2025 17:20
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 9 януари, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 16:30 - гр. Варна -м-ст Манастирски...
Министърът на туризма отличи пионерите на съвременния български туризъм с "Златна роза"
Днес, 8 Януари 2025 17:08
Министърът на туризма Евтим Милошев връчи престижната награда „Златна роза“ на десет изявени личности, чиито постижения са оформили облика на българския туризъм. Тази статуетка е символ на отдаденост и...
Кой е най-мощният паспорт за 2025 година
Днес, 8 Януари 2025 16:55
Сингапур посреща новата година с вълнение, възвръщайки лидерството си в класацията на най-мощните паспорти в света според Henley Passport Index. Притежателите на този червен документ за пътуване могат...
Съюзът на артистите алармира за неразплатени суми от Министерството на културата
Днес, 8 Януари 2025 16:41
Три месеца стотици артисти на свободна практика не са получавали плащания по гражданските си договори от страна на Министерството на културата. За това алармират от Съюза на артистите в България в своя...
Подновяват услугата за грижа в дома на самотни възрастни варненци
Днес, 8 Януари 2025 16:28
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на самотноживеещи възрастни хора. От началото на тази седмица стартира проектът „Иновативни здравно-социални услуги в домашна среда“ по Програма...
Telegram е разсекретил личните данни на 40 българи
Днес, 8 Януари 2025 16:16
През 2024 г. компанията Telegram е изпълнила 7 заявки от България за разкриване на IP адреси и/или телефонни номера, от което са засегнати 40 потребители. Това показва информация от платформата за страната...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook