Туристическата индустрия, която има значителен принос към брутния вътрешен продукт на Европа, може да бъде изложена на значителни тежести поради изменението на климата. Това предположение е повече от обикновен страх, тъй като е подкрепено от проучване на Европейската комисия с факти и цифри, цитирано от euronews. Това може да удари тежко континента в перспектива, особено след като последните горещи вълни с температури около и дори над 40 градуса по Целзий в средиземноморския регион предизвикаха голяма несигурност по отношение на данните за резервациите.
Испания, Италия и Гърция са сред страните от ЕС, чиито икономики са особено силно ориентирани към туристическия сектор.
Проучването на Комисията на ЕС е извършено от Дейвид Гарсия Леон, анализатор за въздействието върху климата и политиката за адаптиране в Европейската комисия. Той откри ясен модел на промяна в търсенето на туризъм в Европа от север на юг, като северните региони се възползват от изменението на климата, а южните региони са изправени пред значителен спад в търсенето на туризъм.
„Няма упадък, а промяна“
Жан-Пиер Мас, президент на асоциацията на френските туристически агенции „Entreprises de Voyage“ , не е съгласен:
„Няма да има драматичен спад. Вместо това ще има постепенна промяна. Как ще се случи тази промяна? Ще се проведе в две движения или на две фази, ако мога така да се изразя.От една страна французите, които това лято много пострадаха от жегите, ще се опитат да намерят малко по-малко горещи дестинации, т.е.по-малко на юг и малко повече на север, било то Северна Франция, но и в Северна Европа, т.е. дестинации, където не е толкова горещо през юли и август.
Мавриций, например, сега е деветата най-важна лятна дестинация за французите, въпреки че Мавриций има зима през юли и август. Така че има промени в поведението, които бавно се случват. Но това не означава, че туризмът ще се срине в страни като Гърция, Испания и Италия. Сезонът няма да бъде ограничен до юли и август. То ще продължи през пролетта и есента. Какво означава това? Хората ще пътуват до Андалусия през пролетта, до гръцките острови през пролетта или есента и малко по-малко през лятото."
Мавриций, например, сега е деветата най-важна лятна дестинация за французите, въпреки че Мавриций има зима през юли и август. Така че има промени в поведението, които бавно се случват. Но това не означава, че туризмът ще се срине в страни като Гърция, Испания и Италия. Сезонът няма да бъде ограничен до юли и август. То ще продължи през пролетта и есента. Какво означава това? Хората ще пътуват до Андалусия през пролетта, до гръцките острови през пролетта или есента и малко по-малко през лятото."
Европа все още е най-посещаваният регион в света, сочат изчисления на Световната организация по туризъм (UNWTO). През 2020 г. континентът е генерирал 41 процента от всички световни приходи от туризъм и е регистрирал 51 процента от всички международни пристигания - което се равнява на 582 милиона туристи.
Когато Лаутербах туитва от почивката си в Италия...
Heute in Bologna Italien eingetroffen, jetzt geht es in die Toskana. Die Hitzewelle ist spektakulär hier. Wenn es so weiter geht werden diese Urlaubsziele langfristig keine Zukunft haben. Der Klimawandel zerstört den Süden Europas. Eine Ära geht zu Ende. https://t.co/jrSuZ7pD11
— Prof. Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) July 13, 2023
Туит, публикуван от германския здравен министър Карл Лаутербах по време на почивка в Тоскана, предизвика раздразнение в Италия.
„Топлинната вълна е впечатляваща тук“, пише Лаутербах.
„Ако продължава така, тези ваканционни дестинации няма да имат бъдеще в дългосрочен план. Изменението на климата унищожава Южна Европа. Една ера е към своя край.“
„Ако продължава така, тези ваканционни дестинации няма да имат бъдеще в дългосрочен план. Изменението на климата унищожава Южна Европа. Една ера е към своя край.“
Италия разсейва опасенията на Германия
Реакцията на министъра на туризма на Италия Даниела Сантанче последва незабавно: „Бих искала да благодаря на министъра на здравеопазването на Германия, че избра Италия като дестинация, която винаги е била любимата дестинация за почивка на неговите сънародници. Сигурни сме, че германците ще продължат да ценят ваканциите в Италия“, каза tq, добавяйки, че Италия е наясно с изменението на климата, което засяга не само Южна Европа, но и цялата планета.
Италианската туристическа асоциация: „Трудно е да се намери друго място“.
Още по-уверен и оптимист беше президентът на Италианската федерация за пътуване и туризъм Fiavet , Джузепе Чиминизи: „Разбира се, туризмът се промени в името на по-голяма устойчивост, но като организиран туристически бизнес, ние уверяваме министър Карл Лаутербах, че ако иска да пътува по-далеч на юг, например до Сицилия, Пулия, Калабрия, той трудно ще намери място дори в този горещ климат."
„Климатичните промени няма да спрат хората да отидат на море, планина или езеро, да изживеят градове, които са обекти на световното наследство, да открият нови места и да опитат храна, която не се предлага другаде“, каза Чиминиси пред Euronews. „От Одисей насам пътуването в Средиземно море е незаменим фактор за човешкото обогатяване.“
Няма рязко изместване от юг на север
Въпреки това летовниците в Европа постепенно започват да променят фокуса си, много бавно, но забележимо, каза президентът на Асоциацията на френските туристически агенции Жан-Пиер Мас.
„Това лято избраните дестинации (на французите) са първо Гърция, второ Испания и трето Тунис, така че трите най-горещи страни, и Антилските острови“, каза Мас пред Euronews.
„Да, имаше увеличение в броя на посетителите в Скандинавия например и имаше увеличение в броя на посетителите в Hauts de France, северната част на Франция или Елзас за френскоговорящ туризъм. Но човек не може кажете, че е имало движение обратно от юг на север.
„Това движение ще бъде постепенно, а не изведнъж, няма да има рязък процес. Но професионалистите в туризма в страни като Испания, Гърция и Тунис трябва да са подготвени, че броят на посетителите ще бъде по-нисък през юли или август и със сигурност по-висок през юни и септември в бъдещето."
„Сравнително добро лято за Испания, Гърция и Италия“
Но има още една много проста причина, поради която южноевропейската туристическа индустрия остава весела, а именно навиците на летовниците, които често резервират пътуванията си месеци предварително.
Оливие Понти от консултантската компания Forward Keys каза пред Euronews: „Мисля, че ситуацията е обнадеждаваща за дестинации като Испания, Гърция и Италия, които би трябвало да имат относително добро лято въпреки всичко. Защо? Защото резервациите за летния сезон бяха направени през първата половина на годината, така че текущите събития ще засегнат главно резервациите в последната минута, а те съставляват малка част от резервациите.
„Така че мисля, че туристическите агенти и туроператорите в тези райони трябва да могат да правят добър бизнес през лятото. В най-засегнатите места, имам предвид места като Родос или Сицилия, ситуацията очевидно ще бъде по-трудна, защото там там наистина има огромни вълни от анулации, просто защото не е възможно да имаш приятна лятна ваканция при настоящите обстоятелства."
Перспективата за по-приятно лятно време е доста скромна: „Като цяло трябва да сте подготвени за това, че ще стане още по-горещо и по-сухо“, каза експертът по климата Ханс-Мартин Фюсел от Агенцията на ЕС за околната среда EEA в Копенхаген.
Освен това много от популярните градове на юг се загряват особено бързо, така че самите им жители бягат по бреговете или си правят сиеста. През лятото климатичните условия в Европа също продължават все по-дълго и по-дълго, каза Фюсел: „Горещата вълна не свършва след един, два или три дни, а продължава много по-дълго.“
Любимите дестинации за почивка на германците
Федералната статистическа служба във Висбаден потвърди на 17 юли 2023 г.: любимите дестинации на германците за пътуване в чужбина през 2022 г. са Италия (14%), Австрия (14%), Испания (11%), Франция (7%) и Холандия (7 %).
Тези пет държави се задържаха като водещи чуждестранни дестинации за пътници от Германия както преди, по време, така и след пандемията.
Нямаше масови анулирания заради горещи вълни в части от Испания и Италия, каза специалистът по пътувания Оливие Понти пред Euronews: „Навсякъде, където температурите са високи, не виждаме вълни от анулирания, но виждаме значително по-малко нови резервации.
„И има промяна към дестинации, които позволяват на посетителите да се насладят на ваканциите си, без да се налага да прекарват по-голямата част от времето си в климатизирани стаи. Важно е да запомните, че все още сме в период на възстановяване след кризата с COVID. Дестинации като Южна Европа, Италия, Испания и Гърция се възползват много от възраждането на търсенето на пътувания.
„В случая с Гърция вече се очакват повече посетители, отколкото преди пандемията. А в случая с Италия и Испания тези страни почти се върнаха на нивата отпреди пандемията.
„Общата картина е много положителна за тези дестинации. И повечето посетители също се придържат към резервациите си. Мисля, че летният сезон ще бъде добър, независимо от горещите вълни, горските пожари и дъждовете. Катастрофалните климатични явления, на които сме подложени в момента ще се отрази главно на резервациите в последния момент, но не и на по-голямата част от резервациите. Така че мисля, че сезонът трябва да е добър."
Важен икономически фактор: летовници от чужбина
Според Европейската туристическа комисия (ETC), неправителствена организация, която популяризира Европа като туристическа дестинация в световен мащаб, европейският туристически пазар е във възход. По отношение на броя на пътуващите, пристигащи в Европа, тази година вече е достигнал 95 процента от общия брой за 2019 г., казва ETC.
Високото потребителско търсене се задържа въпреки упоритата инфлация и растящите разходи за пътуване. Това се дължи и на летовниците от САЩ, които се възползват от изгодния валутен курс. Според данните на ETC Португалия (+79%), Турция (+78%) и Черна гора (+43%) изпитват особено големи увеличения на туристи от САЩ.
Като цяло тенденцията е към държави, за които се твърди, че предлагат добро съотношение цена/качество. Оценките на Европейската комисия за пътувания до и включително май 2023 г. показват, че четири страни се възползват особено от тази репутация: Сърбия (с 27% ръст през текущата година), България (+21%), Черна гора (+12%) и Турция (+9%).