Експозицията е разположена на целия първи етаж на художествения музей и включва живопис, графика и рисунка.
“Решихме да представим творчеството на Милко Божков и сме му благодарни, че прие поканата на екипа на Галерията, защото той е един от значимите съвременни български художници и през неговото изкуство може да се види как се концептуализират проблемите на визуалното в българската култура - споделя директорът на Градската художествена галерия - Варна, Доротея Павлова. - Той е артист, който без да се лишава напълно от фигуративното начало, никога не е бил подчинен на изискванията на идеологията и е оставал извън полето на политическото. Не се е отчуждавал от националната и родовата си идентичност, има ясна представа за собствената си културна принадлежност по един автентичен интелектуално промислен начин.
Милко Божков е един от емблематичните художници в българското изкуство и в неговата ретроспективна изложба могат да се проследят тенденциите в живописта и графиката от края на 70-те години досега. Той е един от авторите, които формулират тези тенденции и ги превръщат в художествени практики.
За да стане възможна тази ретроспекция, ние се обърнахме към наши дългогодишни партньори - национални и градски галерии, както и към колекционери, включихме и произведения от фонда на нашата галерия, както и творби, собственост на автора. Нашите благодарности са към Национална галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия - Добрич, Галерия за графично изкуство - Варна, Галерия 8, Колекция Пламен Моневски, Колекция Иван Ненков, Колекция Живко Железов, Колекция Емил Николов, Колекция Ростислав Тодоров.”
Милко Божков е свързан с Варна в най-силните години на художническата общност, групирана около фабрика “Вулкан”. Пред Нина Локмаджиева той признава: “Ако не беше Варна и специално „Вулкан“, аз нямаше да бъда този, който съм сега – като художник. Но смятам, че „Вулкан“ не е само сградата, а и хората около нея – приятели, артисти, писатели.” На въпроса къде е Аркадия - обичан негов поетичен образ, отговаря кратко - в детството. А за идеята за безкрайността, свързана със спиралата, която често се появява в творбите му, обобщава: “Това е голямата драма на човека - когато осъзнае, че светът е безкраен, че всичко е безкрайно, само той е краен. Тогава се получават големите произведения в литературата и големите драми в живота на човечеството. Някой иска да направи всичко в рамките на живота, и по някое време мисли, че и той ще бъде безкраен. А той не е. Но е хубаво нещо да си мислиш, че освен теб, който си целият свят, има и друг свят, който е много по-голям от теб.”
Милко Божков
Роден през 1953 г. във с. Ресен, Великотърновска област. През 1978 г. завършва Националната художествена академия (тогава ВИИИ “Николай Павлович”) със специалност “Живопис” при проф. Добри Добрев. Член на Съюза на българските художници.
Още със завършването си участва в редица национални и международни форуми. За периода 1978 - 2010 г. има самостоятелни изложби в България, Полша, Чехия, Словакия, Русия, Австрия, Швейцария, Люксембург, Холандия, Швеция, Германия, Франция.
През 1982 г. е стипендиант на Френското правителство в Париж.
Той е един от двигателите на артистичното средище “Фабрика Вулкан” във Варна, което става територия за свободна изява на артистите.
В периода 1989 - 1999 г. е зам.-директор на Градската художествена галерия - Варна.
Автор е на над 100 самостоятелни изложби в България и чужбина. Участва в повече от 150 колективни национални и международни изложби и биеналета на графиката, рисунката и живописта.
Носител е на награди за живопис. През 1979 г. е удостоен с първа награда на Международния конкурс “Млади живописци”. През 1980 г. е удостоен с първа награда на Биеналето на живописта в Кошице, Чехия. Няколко пъти е носител на първа награда от Биеналето на графиката във Варна. Сред отличията му са наградите “Захари Зограф” през 2002 г. и „Владимир Димитров – Майстора“ (двукратно). През 2016 г. е отличен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен, за заслуги в развитието на културата и изкуството.
Живее и работи в с. Стефан Стамболово, област Велико Търново.
Фестивалът на визуалните изкуства „Август в изкуството“ се организира от фондация „Август в изкуството“. Партньори на Десетото издание на фестивала са Градска художествена галерия - Варна, Съюз на българските художници, Софийска градска художествена галерия, Национална галерия, Национална художествена академия. Частни колекции, партньори на фестивала са Колекция Галерия 8, Колекция Иван Ненков, Колекция Пламен Моневски, Колекция Живко Железов, Колекция Емил Николов, Колекция Ростислав Тодоров. Медийни партньори на фестивала са БНР - Радио Варна, Портал Култура, Въпреки.com, Бюлетин на СБХ, ArtVarna.net.
Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”.