Малко по-късно той бе изтеглен от свой колега.
Припомняме, че в края на март започна премахването на пясъчните наноси, затлачващи пристанището и превръщащи го в неизполозваемо.
През миналата седмица дейностите са приключили и са били възстановени проектните дълбочини на порта (от 2 до 3 метра), коментира за Moreto.net Младен Иванов, директор на oбщинското предприятие "Паркинги и синя зона“, което оперира пристанището.
По думите му към момента в "Карантината" могат да влизат кораби с газене до 1,5 метра.
През миналата седмица са извършени нови промери в акваторията на порта, които са представени на капитана на заседналия днес кораб.
Той се е запознал с тях и е разбрал, че няма как да влезе, тъй като неговият плавателен съд е с газене 2,10 метра. Въпреки че му е отказан достъп, на своя отговорност, той е направил опит да влезе в пристанището, а впоследствие е заседнал, допълва Иванов.
Припомняме, че на 21 април във Варна се проведе рибарски протест. Като причини за недоволството си организаторите посочиха "нежеланието и/или неспособността на Община Варна, Министерство на земеделието и Министерство на транспорта и съобщенията да намерят решение и осигурят законно ползване на рибарски пристанища и лодкостоянки в област Варна".
Тогава те заявиха, че на територията на областта не съществуват общински или държавни пристанища, които могат да бъдат използвани от риболовни кораби.
След проведена среща с рибарите им е било предложено да преместят корабите си на "Карантината", посочи Младен Иванов.
В момента се извършват дейности по дооборудване на пристанището за получаване на удостоверение за експлоатационна годност от "Морска администрация" за пълен капацитет – приемане на 116 плавателни съда.
От юни 2021 година на пристанището има 42 плавателни съда, които са наематели с подписани договори.