Това съобщиха от Варненската и Великопреславска света митрополия.
Нейно Царско Височество Княгиня Мария Луиза е родена на 13 януари 1933 г. в София. Първородна дъщеря на Техни Величества Цар Борис III и Царица Иоанна и сестра на Негово Величество Цар Симеон II.
Кръстена по православен обряд от Софийския митрополит Стефан, по-сетнешен Екзарх на Българската православна църква с името Мария Луиза в чест на покойната си баба и първа българска Княгиня на Третото царство Мария Луиза, Принцеса на Парма и Пиаченца. Нейн кръстник е стария държавник Александър Малинов, тогава Председател на Народното събрание.
Началното си образование Княгиня Мария Луиза получава в Двореца, като е записана за редовна ученичка в Началното училище “Неофит Рилски” в София.
Преждевременната кончина на Цар Борис III на 28 август 1943 г. е съкрушителен удар за Царското семейство и България. За Княгиня Мария Луиза, която обожава баща си е повратна точка и както сама се изразява: “краят на нейното и на брат й детство”.
Година по-късно в България е извършен държавен преврат, а страната е окупирана от Съветската армия. Царското семейство е поставено под ограничения, във фактически домашен арест в Двореца Врана. Из цялата страна започват чудовищни репресии и терор.
На 16 септември 1946 г., след провеждането на един фалшифициран референдум, провъзгласяващ България за Народна република, Царското семейство е принудено да напусне страната.
Царицата Майка Иоанна и двете й деца се установяват в Александрия, Египет, където живеят нейните родители италианският Крал Виктор Емануил III и Кралица Елена.
Мария Луиза е записана в Училището “Светото Сърце”, обгрижвано от ирландски монахини.
През 1951 г. Царското семейство се установява в Мадрид, Испания. Мария Луиза първоначално има желание да постъпи в Художествената академия, но в духа на милосърдната традиция на жените в Царското семейство записва Училището за милосърдни сестри, което завършва с отличие.
През 1957 г. се омъжва за Карл Владимир, Принц цу Лайнинген (1928-1990), потомък на Кралица Виктория и Царя Освободител Александър II. През 1958 г. двамата заминават за Канада, където се установяват. От бракът им се раждат две момчета, кръстени: Карл Борис (17 април 1960) в чест на Цар Борис III и Херман (16 април 1962) в чест на светецът покровител на Аляска. По линия на баща си двамата им синове са преки наследници на Британската корона и фигурират официално в съответния генеалогически ред за това.
Бракът между Мария Луиза и Карл е анулиран на 4 декември 1968 г.
На 16 ноември 1969 г. Княгиня Мария Луиза се венчава за г-н Бронислав Хробок (род. на 27 август 1933 г. в Катовице, Полша) , син на полковник от полската армия. От брака им се раждат Александра Надежда (14 септември 1970 г.) и Павел (3 май 1972).
От първия ден на установяването си на Новия континент – и в Канада и впоследствие САЩ, Княгиня Мария Луиза е силно ангажирана и посветена на българската кауза. Посещава организирани от българската емиграция събития и благотворителни инициативи. Тихо и ненатрапчиво участва в църковния живот на православните в Америка.
След падането на Желязната завеса, Княгиня Мария Луиза е първият член на Царското семейство, който се завръща в Родината през 1991 г. Посрещането е неописуемо, радостта на множеството е безкрайна. Княгинята придружава и своята блаженопочивша майка Царица Иоанна при последното й посещение в България през 1993 г., когато се изпълват 50 години от кончината на Цар Борис III. Както всякога така и тук, Княгинята продължава своята неизменна и постоянна тиха благотворителност. Под нейните грижи и помощ десетки домове за деца без родители, старопиталища и болници са подпомагани и подкрепяни. Оттогава Княгинята неизменно идва всяка година в България.
С единодушното решение на Конституционния съд на Републиката от 1998 г. са възстановени личните имоти на Царското семейство. През 2000 година Цар Симеон II се завръща окончателно в България.
През 1999 г. Княгина Мария Луиза е избрана за член на Борда на Американския университет в България в град Благоевград, а на 3 май 2012 г. е провъзгласена на официална академична церемония за “Почетен доктор по хуманитарни науки” на Унивеститета. В нейна чест и на нейно име е учредена годишна академична награда с огърлие за завършили Университета, които впоследствие успешно са се реализирали в живота и бизнеса.
През 2015 г. Н.В. Цар Симеон II с нарочен указ обявява, че прихвърля своите династически права върху княжеската и херцогска титла на Кохари, Чабраг и Житня на своята сестра Княгиня Мария Луиза.
(виж линка)
Нейно Царско Височество е удостоена с Великия кръст на Царския орден “Св. Александър” и с Великия кръст на Сакс-Ернестинския династичен орден.