Катар е остро критикуван заради състоянието на човешките права в страната. Там живеят около два милиона трудови мигранти, които са от бедни страни като Индия, Бангладеш или Непал. Същевременно те съставляват близо 95% процента от цялото работещо население в Катар, а условията за труд и живот на тези хора често са катастрофални. Много от тях изобщо не получават договореното възнаграждение, живеят мизерно, нерядко с отнети паспорти.
При изграждането на стадионите за Световното първенство по футбол, което ще се проведе в Катар от 20 ноември до 18 декември, само за една година са загинали повече от 6500 работници, по данни на британския вестник „Гардиън“.
И въпреки това Световното първенство ще се проведе, а в емирството ще дойдат футболни фенове от цял свят. Там гостите ще се сблъскат с редица въпроси. Ето някои от най-важните:
Има ли ограничения заради пандемията от коронавирус?
На влизане в страната се изисква (без децата под 6 години) представянето на PCR-тест, правен през последните 48 часа, или бърз антигенен тест, не по-стар от 24 часа. Тестове, които всеки може да си направи сам, не се признават. Имунизация срещу Ковид не се изисква. Най-малко три дни преди влизането в страната трябва да бъде попълнен специален формуляр, който може да се изтегли от интернет или да се попълни на място. Всеки посетител на Катар трябва да инсталира на мобилния си телефон приложението за коронавирус "Ehteraz". То се проверява на влизане в музеи, в хотелите, ресторантите, моловете и т.н. Там не се изисква носенето на предпазни маски. Те са задължителни само в превозните средства на обществения транспорт и в здравните заведения.
Как става придвижването от едно място на друго?
Най-вече с лека кола. За наемането на кола под наем има някои условности. Така например с германска шофьорска книжка може да се шофира само през първите 7 дни от пристигането в Катар. След това трябва да се подадат документи за издаването на временно разрешително за шофиране, което е валидно до три месеца.
От 2019 година има вече и линия на метрото, свързваща летището на Доха с централните градски части. Движат се и автобуси, които обаче не са много надеждно транспортно средство, се казва в информация на германското външно министерство.
Позволено ли е да се пие алкохол?
Това е важен въпрос за всички футболни запалянковци. На обществени места е забранена консумацията на алкохол. Всъщност, алкохол нито се продава в магазините, нито е позволено да се внася в страната. Само хотелите, които имат съответен лиценз, могат да продават алкохол. Във всеки случай той се сервира само на лица над 21 години, а и струва доста скъпо – цената на една бира е между 10 и 15 евро.
Специално за световното първенство по футбол ще се правят някои изключения. Така например край стадионите ще се продава алкохол преди и след края на мачовете, а на самия стадион ще бъде разрешена продажбата само на безалкохолна бира.
Само посетителите, които са в състояние да си платят за място в ложа, ще могат да пият алкохол и по време на мача.
Освен това ФИФА е прокарала възможността да има зони за фенове, където ще може да се пие бира и след 18,30 часа.
Кога и къде може да се пазарува?
Моловете са идеалното място, където човек може да се скрие от горещините. Те са климатизирани и по правило работят от 9:00 до 21:00 часа.
Важно е да се знае още, че в Катар почивният ден през седмицата е петък, а неделята е нормален работен ден.
Ще рече, че в петък преди обяд всички магазини са затворени, но след петъчната молитва повечето от тях обикновено отварят, също и ресторантите. Само администрацията не работи.
Какво е важно да се знае за облеклото?
В пътеводителите пише, че е желателно да се обличате „консервативно“. Но има много различни представи какво точно означава това. Във всеки случай коленете трябва да са покрити. А който планира да ходи на плаж, непременно трябва да се запознае с правилата:
къпането без горна част на банския или без бански изобщо не е позволено.
Кои жестове трябва да се избягват?
В много страни соченето с пръст към друг човек се приема за нелюбезен жест. В Катар това се смята за много неприлично и трябва да се избягва. Също така не е прието да изразявате положителното си отношение към нещо с вдигнат нагоре палец. Този жест, който в западния свят има положителна конотация, в Катар е обиден.
Разрешени ли са поздравите и целувките?
Ако мъж откаже да се здрависа с жена, това не е израз на неуважение. Просто религията забранява на мюсюлманите да подават ръка за поздрав на жена. Избягвайте прегръдките и целувките на публично място. Това е забранено и могат да ви глобят, ако ви хванат.
Забранен е също сексът с извънбрачен партньор или партньорка – наказанието за това може да бъде до 7 години затвор. Ще рече, че някой случаен секс контакт по време на световното първенство може да приключи със затвор. В Катар е забранен и хомосексуализмът, който също се наказва със затвор до 7 години. Все пак емирът на Катар Тамим бин Хамад ал Тани обяви, че всички са добре дошли на световното първенство, включително и хомосексуални.