Това стана ясно на брифинг на заместник-министрите на здравеопазването д-р Александър Златанов и д-р Тома Томов.
Те допълниха, че властите търсят активно решение на този въпрос и то ще бъде взето на база експертни становища, а не по политически мотиви.
Изискани са становищата на всички експертни съвети. Проучва се и опита по света. Целта е да сме убедени, че взимайки това решение, то ще бъде безопасно, изтъкна Александър Златанов.
По негови думи зеленият сертификат работи добре и дава резултати. Много дейности, които при един локдаун биха спрели напълно, сега работят, изтъкна Александър Златанов.
Налице са съвсем дискретни данни за обръщане на тренда на пандемията. Забелязва се и друга тенденция - при много заболели, има по-малко хора в болници.
Всички РЗИ-та отчитат, че мерките се спазват, възприема се сертификата и той спира веригата на разпространение на вируса. Много хора, които преди били в скрита заболеваемост, сега се идентифицират.
В правомощията на министъра на образованието е да преподреди логистиката така че преподавателите, които отказват да се тестват, да се заместват с други, коментира Златанов.
Той заяви, че за момента няма данни за медици, които да са пожелали да се командироват в София, за да помагат с борбата срещу COVID-19. Това е опит да се пренасочи ресурс от места, където има излишък - а те са много малко, към места, където има необходимост от допълнителни медицински кадри. Командироването обаче не може да става на сила, допълни Златанов.
Здравните власти следят комплекс от критерии, заради които би могло да наложи въвеждането на локдаун. Засега такава необходимост няма.
"Болниците работят геройски и се справят много по-успешно от предишните вълни и затова искам да ги поздравя!" - каза Александър Златанов.