Припомняме, плановете на Община Варна за оптимизация на училищната мрежа включват построяване на самостоятелна сграда на Пета езикова гимназия, с което би се решил проблемът със споделянето на обща сграда между ОУ "Г.С.Раковски" и ГПЧЕ „Йоан Екзарх“.
Планът на община Варна обаче е, новата сграда на езиковата гимназия да бъде на място, на което от 100 години и в момента се намира ОУ "Св. Иван Рилски", чиято сграда по план ще бъде съборена, а ученици и персонал прехвърлени в съседни училища.
Казусът стана ясен едва преди дни, а след публикация на Moreto.net "Събарят варненско училище заради имота му" започнаха сериозни дебати в обществото.
По-рано днес от ръководството на Пета езикова гимназия изпратиха своето становище по темата, а сега и ОУ "Г.С.Раковски" излиза с писмо.
То е адресирано до г-н Красимир Вълчев, министър на МОН, с копие до г-н Иван Портниг, кмет на Община Варна, г-н Тодор Балабанов, председател на ОбС Варна, г-жа Лилия Христова, директор на дирекция ОМД-Община Варна, редакцията на "Moreto.net".
Публикуваме писмото без редакторска намеса:
Във връзка с предстоящата процедура по оптимизация на училищната мрежа на град Варна, като директор на ОУ «Георги Сава Раковски» - Варна и от името на Педагогическия съвет на училището Ви информирам за подкрепата за започване на реални действия, в посока модернизиране на образователната инфраструктура и привеждането й в съответствие с нормативните изисквания.
Подкрепяме изготвянето на план за разделяне на двойките училища и осигуряване на самостоятелност на всяко от тях. Тази наша подкрепа не е нова, тя е приета с решение на Педагогическия съвет на училището с протокол №2/24.10.2018г. и е получило положително становище от обществения съвет към училището.
Мотивите за това решение са свързани с необходимостта да се предоставя качествена образователна услуга от ОУ «Георги Сава Раковски» - Варна, което е основно училище в един от най-гъсто населените райони на града и разрастващите се в посока север вилни зони. Както и переспективите за разрастване на града като цяло. Като основно училище, което да отговаря на обществените очаквания и нужди, както и в съответствие с текстовете на ЗПУО и свързаните подзаконови нормативни актове, особено Наредба № 24 от 10 септември 2020 г. за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие е необходимо да отговаряме на определени изисквания:
1. Едносменен режим за всички 950 ученици до обед.
2. Целодневна организация на учебния ден за всички 480 ученици I-IV клас.
3. Специализирани кабинети за логопед, ресурсен учител, лекар, биология, химия, физика, информационни технологии, музика, технологии и предприемачество, библиотека, обезпечена с необходимите ресурси, където учениците да могат да търсят и намират информация, която да обработват и представят.
Всички тези изисквания няма как да бъдат изпълнени при наличие на две училища в една сграда. Две училища, които са сред най-големите в града, сред най-предпочитаните от ученици и техните родители. Но с това приликите свършват. Но сме училища с коренно различни функции и цели. Училища, които нямат най-добрата база, но имащи традиции, доказани във времето с нестихващия интерес и «борба» за място в тах. Училища, в които учителите вдъхновяват учениците си за постигане на успехи, а ученици и родители оценяват това, с желанието си да бъдат записани в тях.
Днес обаче, обществото очаква от училищата, не само да дават качествено образование, но да осигурят на най-малките ученици сигурна среда, където не само да подготвят домашните, но да имат възможност за занимания по интереси и среда за социализация под грижите на педагогически специалисти.
Днес ОУ «Георги Сава Раковски» - Варна, въпреки претовареността на сградата и поради добрите взаимоотношения, основани на взаимни компромиси и сътрудничество с колегите от ГПЧЕ «Йоан Екзарх» - Варна, успява да предложи целодневна организация на учебния ден за голяма част от нуждаещите се. Осигурява адекватна грижа за всички ученици, не само с квалифицирани учители, но и подкрепа от висококвалифицирани педагогически съветник, училищен психолог, логопед и ресурсен учител. За всеки от тях е нужен специализиран кабинет и адекватно оборудване, за липсата на което, колкото и да е необичайно, не е липсата на средства, а липсата на помещения.
Самостоятелност в сградата ще даде възможност за създаване на кабинети по природни науки – биология, химия и физика, където с помощта на съвременните ИКТ да се осъществява учебен процес, отговарящ на съвременните изисквания. Организиране на извънкласни занимания във времето след учебни занятия с цел осмисляне на свободното време на учениците и развитие на техните интереси и заложби.
Всяка година броят на желаещите родители да запишат децата си в първи клас в ОУ «Георги Сава Раковски» - Варна е по – голям от обявените места за прием. Всяка година, поради липса на места за всички ученици от прилежащия район на училището се иска и получаваме разрешения за увеличаване на приема от министъра на МОН. Това е сигурен показател, че има остра нужда от самостоятелна сграда, за да могат приетите деца да получават образование, отговарящо на съвременните изисквания на родители и общество.
Очакваме от държавата, в лицето на Министерството на образованието и община Варна, да подкрепи нашите усилия и чрез плана за оптимизиране на училищната мрежа да осигури самостоятелност в сградата на ОУ «Георги Сава Раковски» - Варна
С уважение,
Димитър Димитров
Директор на ОУ «Г.С.Раковски» - Варна