Картината представя Доротея Павлова – уредник в ГХГ – Варна:
„Тази картина е отличен образец от зрелия творчески период на художника, когато символистичните и импресионистичните художествени влияния допълват реалистичното изобразяване на натурата. Александър Мутафов е първият маринист в българската живопис. Той налага морския пейзажен жанр в българското изкуство и се превръща в „баща на всички маринисти”, според определението на изкуствоведа Никола Мавродинов.
По-ранните произведения на художника се характеризират с лиричност и романтично настроение. Отсъстват пейзажи, изобразяващи бурно море. В ранното творчество на Мутафов се открива и декоративният орнамент в „плетеници от морска пяна”. За тези факти свидетелстват впечатленията на Добрин Василев (изкуствовед, уредник на Регионалната библиотека във Варна), поместени в периодичния печат, за изложбата на Александър Мутафов, открита в Приморската градина на Варна на 12 август 1928 г.
Изложбата на Александър Мутафов през 1928 г. във Варна е организирана със съдействието на Българския народен морски сговор (1920-1944). Художникът подкрепя безкористно дейността на обществената културно-просветна организация, ангажирана с популяризирането на морското дело с всички възможни средства в името на националния просперитет. Години наред той подпомага художественото оформление на списание „Морски сговор”, както и на различни други издания на БНМС като брошури, календари, афиши и картички.
В живописната картина „Морето кипи“ от експозицията на Варненската галерия художникът предава бурния кипеж на морето посредством богата колоритна нюансировка – от синьо-черните тонове във водната дълбочина, през синьо-зелената вода до искрящо бялата пяна в разбития гребен на вълната. Морето е мрачно, негостоприемно и тревожно. То е кипяща стихия. Мутафов успешно предава динамиката на морските масиви като фиксира в различни части на композицията неподвижни скални силуети насред бушуващите вълни."
Напомняме, че всеки може да се разходи виртуално в Градската художествена галерия на Варна.