Kак се стигна до извода, че кината и театрите са най-рисковите места, питат от асоциацията?! Защо не се затворят всички места за масово събиране на хора, които са далеч по-рискови – търговски центрове, ресторанти, клубове, кафенета, обществен транспорт?! В тази обекти концентрацията на хора е далеч по-голяма и ако говорим за изхранване на хора, рискът от заразяване с COVID-19 е далеч по-голям от колкото седейки в киносалон!
На следващо място искаме да подчертаем пълната неяснота, която породи Заповед № РД-01-117/08.03.2020 на Министъра на здравеопазването. В нея НЕ СЕ ЦИТИРА ЯСНО и точно „спиране на експлоатацията“ или „затваряне“ на киносалоните, а е написано, да се „преустановят посещенията на културни мероприятия, в т.ч. кина“, което реално звучи повече като разпореждане хората да не посещават такива мероприятия, от колкото да е правно основание за операторите да затворят кината. Реално ние изпадаме в ситуация на неизпълнение на договорни задължения към наши контрагенти, както и по трудово-правните взаимоотношения с нашите служители, без наличието на документ за ФОРСМАЖОРНИ обстоятелства. Така вредата на киносалоните става неизмеримо по-голяма", допълват още те.
Пълен текст на :
ОТВОРЕНО ПИСМО
ОТ
„АСОЦИАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ КИНОСАЛОНИ“ – СДРУЖЕНИЕ
УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Бихме искаме да сведем до Вашето знание, за непрецизираното действие, касаещо забраната за посещения на културни мероприятия в страна, в т.ч. киносалони, инициирана от Министъра на здравеопазването, по препоръка на Националния оперативен щаб и лично предложение на г-н Боил Банов – Министър на културата.
На първо място искаме да подчертаем, че на заседанието на МС на 08.03.2020 г. мерките предложени спонтанно от Министъра на културата г-н Боил Банов бяха неадекватни и напълно необмислени. В редица държави, с десетки пъти повече доказано болни от COVID-19 се прилагат алгоритми, които свързват пряко броя на заболелите със забрана за струпване над определен брой хора на обществени места – пример за това е Швейцария. В тази връзка беше смислено да се разработи ясен алгоритъм до какъв брой хора могат да бъдат допускани и при какви ограничения, например можеше да бъде задължително между зрителите да се оставя по една празна седалка или друга смислена и логическа оправдана мярка. В Швейцария например действа ограничение за провеждане на мероприятия над 1,000 души, което е съобразено с броя болни от COVID-19, по споменатия алгоритъм.
Също така от изказването на Министър Банов става ясно, колко е неадекватна информацията, с която той разполага за броя на местата в кинозалите – за сведение ще отбележим, че кинозали с 400-500 броя места има само в град Варна (Фестивален и конгресен център) и в град София (Национален дворец на културата). Масово кинозалите в действащата киномрежа са с капацитет между 50 и 200 места. Ако г-н Банов се вълнуваше поне малко от състоянието на киномрежата, можеше да се информира, чрез подопечната си ИА „Национален филмов център“ за актуалната посещаемост в киносалоните. По ЗФИ всички киносалони два пъти седмично отчитат зрителската си посещаемост и е съвсем видно, че тя е несравнимо по-малка от други места за масово събиране на хора. Например, средно 340,000 души използват Софийското метро на ДЕН (по данни от 2018 година – не намерихме по актуални уви), докато всички киносалони в България имат 13,700 среднодневно зрители, разпределени в над 200 кинозали, в цялата страна. По-конкретно сравнение – 340,000 души разпределени в 52 „влакчета“ срещу 13,700 в 200 кинозали… Изводите оставяме на вас. Ние можем да бъдем щастливи, че г-н Банов не е министър на транспорта, защото щеше да затвори и метрото, и летищата, и гарите.
Как така Министъра на културата предложи да спре културния живот в цялата държава като това се случва на фона на трудно оцеляващите кина, на фона на НАПЪЛНО АБДИКИРАЛАТА ДЪРЖАВА ОТ ЗАЩИТА НА АВТОРСКИТЕ ПРАВИ И РАЗВИЛНЯЛАТА В ТАЗИ ВРЪЗКА ПИРАТСТВО?!
Във връзка с горното, настояваме за ОСТАВКАТА на г-н Банов, поради напълно необмисленото и необосновано предложение, без да се обмислят последствията и да се предложи правна рамка, която да не предизвика апокалипсис в и без това трудно оцеляващата киномрежа.
Тук е мястото да зададем и резонния въпрос – как се стигна до извода, че кината и театрите са най-рисковите места?! Защо не се затворят всички места за масово събиране на хора, които са далеч по-рискови – търговски центрове, ресторанти, клубове, кафенета, обществен транспорт?! В тази обекти концентрацията на хора е далеч по-голяма и ако говорим за изхранване на хора, рискът от заразяване с COVID-19 е далеч по-голям от колкото седейки в киносалон!
На следващо място искаме да подчертаем пълната неяснота, която породи Заповед № РД-01-117/08.03.2020 на Министъра на здравеопазването. В нея НЕ СЕ ЦИТИРА ЯСНО и точно „спиране на експлоатацията“ или „затваряне“ на киносалоните, а е написано, да се „преустановят посещенията на културни мероприятия, в т.ч. кина“, което реално звучи повече като разпореждане хората да не посещават такива мероприятия, от колкото да е правно основание за операторите да затворят кината. Реално ние изпадаме в ситуация на неизпълнение на договорни задължения към наши контрагенти, както и по трудово-правните взаимоотношения с нашите служители, без наличието на документ за ФОРСМАЖОРНИ обстоятелства. Така вредата на киносалоните става неизмеримо по-голяма. Ще посочим също, че във всички градове изпълнението на цитираната заповед се извършва по неясен начин – правят се предписания от МВР, на което не е възложено изпълнение на цитираната заповед. А при запитване от наша страна към Регионалните здравни инспекции „какво да правим“ получаваме „вдигане на рамене“ и липса на всякакъв документ. За да се избегне съмнение – ние не оспорваме необходимостта от превантивната мярка, но считаме, че тя трябва да бъде съобразена по мащаб, начин на приложение и да бъде ясно указана правната рамка, по която тя се прилага.
По наша справка, в Закона за здравето, чл. 19, ал. 2, т.7 дава правомощия при провеждане на здравен контрол, държавните инспектори да спират обекти с обществено значение, което е напълно достатъчно основание за нас, да не бъдем третирани като НЕРЕДОВНИ КОНТРАГЕНТИ, а реално да получим документ, доказващ форсмажорността на ситуацията с COVID-19. Или пък да бъде приложено друго правно основание.
Разчитаме на вашата своевременна намеса за разрешаване на настоящата ситуация.
С уважение,
Божидар Илиев
Председател на управителния съвет
„Асоциация на българските киносалони“ Сдружение