В своите изказвания, министърът на околната среда и водите Емил Димитров отрече в България да е разрешаван вносът на болнични отпадъци както от Европейския съюз, така и от трети страни. Министърът на регионалното развитие Петя Аврамова обясни, че създаването бъдещият ВиК холдинг, предвижда концесионаране на водния сектор.
„Водната криза в Перник, а вече и в други градове и села, нерегламентираните тонове, внесени в България отпадъци, както и опасните стойности на замърсения въздух, са пряка последица от безхаберие, некомпетентност и корупция в правителството „Борисов 3“. Кризата е управленско бедствие, а не природно“, заяви по време на дебатите по вота на недоверие лидерът на БСП Корнелия Нинова.
За 5 години правителството е внесло 735 000 тона боклуци от трети страни, от които - 3 тона болнични отпадъци. Внесените от Европа болнични отпадъци не подлежат на контрол и не е ясно колко са внесени, призна бившият вече министър на околната среда и водите Нено Димов, допълни тя
„След 10 години управление на ГЕРБ и похарчени почти 3 млрд. лв. загубата на вода по водопреносната мрежа се е увеличила от 60 на 61%. Къде отидоха парите за подновяването на мрежата?“ попита Нинова.
„За десет години три пъти е увеличена цената на водата - резултатите са негодна за пиене вода, хора на режими, и неподновена водопроводна мрежа… 500 000 души вече имат режим на водата“, посочи още лидерът на левицата.
Корнелия Нинова
За десет години платихме 500 милиона лева за ремонт на язовирите - сега 400 са в предаварийно състояние по информация на министъра на енергетиката. 113 язовира са с неизяснена собственост. Има пълно мълчание за движението на тези пари и резултатите от харченето им.
„Кризата в Перник се дължи на умишлено криене на истината заради изборите. Втората причина е безхаберие - от септември насам сме ви предупреждавали точно 14 пъти. Доведохте тази криза с умишлени действия и затова показател е, че има арестувани хора. За решение на кризата са необходими експертни решения, но паникьосани от общественото напрежение, втурнати да спасявате правителството и личния имидж на премиера продължавате с грешките и рискувате много. Продължавате да заблуждавате хората, че може да се реши проблемът за 45 дни. А вчера ваш министър обяви, че не само, че няма тръби за този тръбопровод, че тепърва ще се произвеждат и че ще се търсят 300 тира, за да ги карате дотук. Бъдете обективни и искрени с хората. Нека „калинките“ да замълчат в този момент и да говорят експертите“, каза още Нинова в мотивите си за внасянето на вота на недоверие към правителството.
От страна на ГЕРБ Георги Марков призова социалистите да направят вътрешен анализ на проблемите в партията си и ги обвини в пиар ход за предстоящите избори на лидер през месец май:
„Не подхождате отговорно, ГЕРБ прави грешки и вие никога не се явявате като тяхна алтернатива. Иванчо да попиташ на улицата, Иванчо, кой е спасителят, бе, Иванчо, той ще каже, как кой е, няма лъжа, няма измама, ГЕРБ е спасителят, други спасители няма“.
Тома Биков от управляващите заговори за "тактическа грешка":
"Може ли политическата криза да реши кризата в Перник?! Едва ли има човек, който ще каже, че може, освен ако не е социалист".
На свой ред лидерът на Движението за права и свободи Мустафа Карадайъ заяви: „Ние от ДПС заявихме твърдата си подкрепа за внесения вот на недоверие, не просто защото сме опозиция, а защото сме убедени във вредата, която нанася днешното управляващо мнозинство на демокрацията и държавността. Вредата, която нанася на живота и здравето на всички български граждани и създава сериозни рискове за бъдещето. След днешните дебати не е важен аритметичният резултат от вота, а политическите и управленски поуки“.
„Нас от „Атака“, шестимата, вие от БСП ни дърпахте за ръка, „качете се горе да говорим с вас дали ще подкрепите вота“, за нашите важни шест гласа си имаше ред и вие не ни защитихте, когато накарахте Сидеров да напусне Народното събрание. Когато това стана без той да може да каже последната си дума в тази зала, ехидно се смеете и сте доволни. Г-жо Нинова, отправете искане до нашето централно ръководство, поканете ни, не го направихте, ще определим нашето отношение (към вота на недоверие) при гласуването му“, каза Павел Шопов от „Атака“.
Вотът на недоверие ще бъде гласуван на 29 януари, съобщи председателят на Народното събрание Цвета Караянчева след края на дебатите.
Това е четвъртият вот на недоверие, който социалистите внасят в рамките на 44-я парламент. Предишните три бяха на тема „Сигурност“, „Корупция“ и „Здравеопазване“. Очаква се вотът на недоверие да бъде гласуван в сряда. За да бъде успешен, са необходими гласовете на 121 народни представители. Заедно БСП и ДПС имат общо 104-ма депутати.