Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

"Ами, провалихте се". Състоянието на центровете за деца е известно още от 2012 г.

Сряда, 4 Декември 2019 15:56
Източник: Свободна Европа   
Статията е публикувана в Свободна Европа, а нейн автор е Надежда Цекулова. Надежда Цекулова е завършила е журналистика в Софийски университет, дълги години работи като журналист с интереси в сферата на здравеопазването, социалната политика и човешките права. Основна част от професионалния ѝ път преминава в програма „Хоризонт“ на Българското национално радио. Има активна дейност за подобряване достъпа до здравеопазване на уязвими групи с фокус върху детското и майчиното здраве. В момента е директор програма „Кампании и комуникации“ в Български хелзинкски комитет.

Митко е 16-годишен, с диагноза аутизъм. Той е един от героите на журналистката от Би Би Си Кейт Блюет в последния ѝ филм за българската система за грижа.

Митко мечтае да се махне от Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), в който живее, защото там всички деца са малки и увредени, и той няма с кого да общува. Не ходи на училище. Понякога е гневен и блъска по стената с камък. Или бие децата. Дори посяга на възпитателката. Понякога седи сам в празната си стая, клати се на леглото и си пее, защото това го успокоява. Липсва му майка му, но тя е в Харманли, а той – в малко селце в Североизточна България – и тя няма пари да отиде да го види.

Началото на реформата в системата за грижа за деца е сварило Митко на шест. През 2010 г. след силен международен натиск е разработена Национална стратегия „Визия за деинституционализацията на децата в Република България“.

Към онзи момент в институции живеят над 7500 деца. Документът поставя ясни основи на подхода за извеждането им: приоритетно създаване на услуги, подкрепящи биологичното семейство; следващи стъпки, придържащи се към осигуряването на семейна среда (при близки или в приемно семейство), неразделяне на братя и сестри и гарантиране на връзка с родителите; извеждане на деца само след съставяне на индивидуален план; настаняване в резидентни услуги (каквито са центровете за настаняване от семеен тип) в краен случай и само до намиране на по-благоприятно решение.

Според така разписаната визия първи в семействата трябва да бъдат настанени децата с увреждания и децата от 0 до 3 години, тъй като са най-уязвими при отглеждане в институции.

Осем години и 260 млн евро по-късно, през 2018 г., около 3600-3700 деца растат в резидентна услуга, а не в семейна среда. Близо 1500 от тях са с увреждания. За сравнение, настанените при приемни родители деца с увреждане са под 180.

Равносметката е тъжна. Още по-тъжна е обаче пълната липса на изненада от нея. Въпреки че вниманието на Би Би Си стана повод всички да се взрем по-внимателно в недъзите на процеса по деинституционализация, за работещите в сферата филмът не съобщава нищо ново.

2012. Годината на първия вестоносец

Само две години след старта на реформата в свое становище Националната мрежа за децата (НМД) алармира, че приемната грижа не се развива достатъчно, администрацията се раздува ненужно, а в някои от пилотно разкритите центрове за настаняване от семеен тип 9-10 деца с увреждания се отглеждат от един-единствен възпитател.

Създават се „реални опасности от замяна на големия тип институции с по-малки“, подчертава НМД през пролетта на 2012 г.

След още две години, през 2014 г., доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК) обръща внимание на тенденцията новите „услуги“ да се разкриват в дворовете на старите, големи домове за деца, често в малки населени места и изолирани от външния свят.

Документът алармира също, че деца с множество заболявания и тежки увреждания се местят от дом за медико-социални грижи в ЦНСТ „без да e взета под внимание липсата на гарантиран синхрон между новата социална услуга и 24-часова специализирана здравна помощ и осигуряване на медицинско наблюдение“.

2015. Да отчетем един проект

2015 г. е важна година, поради изтичане на програмния период – България трябва да отчете пред Европейската комисия какво е свършила с предоставените (по данни на УНИЦЕФ) 100 млн. евро по проектите за деинституционализация.

Фондация "Лумос" публикува доклад, в който анализира развитието на деца, преместени от големи институции в център от семеен тип. Изводите сочат, че макар да има известно подобрение във физическото състояние и уменията им, поставените в началото на реформата цели са много далеч от постигане – липса на терапия, изолация и обездвижване лишават децата с увреждания от всякакъв шанс за интеграция, или дори контакт с общността извън дома.

Проектите обаче са формално изпълнени, макар и в последния момент: в последните два месеца на годината са отворени цели 36 нови ЦНСТ. В същата година се провежда първият национален протест на хора с увреждания и техните близки, които настояват за реални услуги и подкрепа в общността.

2016. Правителството не е доволно

През 2016 г. Министерският съвет актуализира плана за действие по Стратегията за деинституционализация от 2010. Документът стъпва на постигнатите резултати и признава, че услугите за подкрепа в семейна среда не са достатъчни, а животът на децата с увреждания остава непроменен.

Поставен е и проблемът на младежите с увреждания, които с навършване на пълнолетие губят малкото услуги, до които имат достъп. Изследване на Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Новия български университет допълва картината година по-късно, опитвайки се да прогнозира бъдещето: „За децата и младежите с увреждания от ЦНСТ и защитени жилища сякаш няма никаква перспектива, различна от преместване в друга услуга или дом за възрастни.“

Липсата на перспектива обаче изглежда като по-малкото зло, след като 2018 г. започва с разкритие за системно насилие в ЦНСТ за деца и младежи с увреждания в Габрово, станал известен като дом „Хризантема“. Прокуратурата приключва разследването на случая с констатацията, че няма доказателства за насилие над деца. Мониторинг на БХК в същия период в центрове от семеен тип обаче открива „примери за почти 24-часова физическа фиксация, медикаментозна имобилизация и изолация без наблюдение“.

2019. Годината, която отвори цяла пропаст

Ноември 2019 г. е месецът, в който вицепремиерът Томислав Дончев определи деинституционализацията като един от най-чистите примери за провеждане на реформа в България - според високите световни стандарти с оценка на нуждите и с адекватно планиране. А след това Би Би Си излъчи филм за „Забравените деца на България“...

Но голямата пропаст между реалност и представи за нея зейна още по-рано. Например, когато хиляди излязоха на протест срещу Националната стратегия за детето, без да са я чели. Когато депутат поиска неправителственият сектор да бъде отстранен от предоставянето на социални услуги, без ни най-малко да е наясно какво може да предложи държавата в замяна; пък и без да го интересува. Когато Европейската комисия беше дадена на съд, заради това, че години наред е давала пари за строеж на „центрове“, без да провери какво се случва с хората в тях.

2019 беше и годината, в която една американска организация и една английска журналистка дойдоха, за да ни посочат с пръст здрави деца, настанени сред тежко увредени и оставени без никакъв контакт със средата им и биологичното семейство; болни деца, лишени от медицинско наблюдение и каквато и да било терапия; измъчени възпитателки, обгрижващи сами по 10-12 деца и младежи с увреждания без обучение, без подкрепа от специалисти и срещу минимална заплата. И да ни кажат „Това ли са ви новите услуги? Ами, провалили сте се“.

А по пътя към този провал са изхарчени най-малко 260 млн евро финансиране от ЕС и Световната банка.

Обидно и болезнено е да признаем, че през цялото време сме знаели какво точно става. Наличието и на позитивни примери не е повод за гордост, нито пък е достатъчно за отмиване на срама и гузната съвест, защото изоставените, забравените, „складираните“ (по израза на Кейт Блюет) все още се измерват в хиляди.

А защо стана така – вероятно, защото всички ние, като общество, създало съответстващите на възможностите и представите му институции – толкова си можем*.

* Изразът „те толкова си могат“ доби популярност, след като през 2007 г., след филма за дома в с. Могилино, тогавашният социален министър Емилия Масларова го употреби по адрес на децата с увреждания.

Коментари
09:14ч. 5 Декември 2019 #5
tatyana1
Много е трогателно да плачем за горките деца, обаче:
1) Децата в институции, особено увредените, са тези, които биологичните семейства НЕ ИСКАТ.
2) Хората, които се занимават целодневно с тези увредени деца, обикновено са такива, които не биха могли да си намерят друга работа. Трудно, тежко, натоварващо и зле платено. Вие бихте ли се заели с такова нещо? Аз- твърдо не.
Така че, да спрем със сълзи и сополи и да погледнем реално. Има ли по- добро решение? Според мен- засега не.
18:42ч. 4 Декември 2019 #4
Име(nick)
Той бе освободен след изпълняване на присъда.Присъда за самозащита типично по български.
Иначе институти които да ги гледат няма как да има.Хората с увреждания са саложени в българското съзнание като проблеми нещо за премахване и дискриминиране.Както Виктор показа че прави. И нямат приоритет в бюджета.Системата е на място но няма нужните финанси както повечето добри системи в държавата.
18:41ч. 4 Декември 2019 #3
Някойси
В момента е директор програма „Кампании и комуникации“ в Български хелзинкски комитет.
Всичко е ясно
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Путин обяви "Великденски мир" – Москва спира бойните действия до 21 април
Днес, 19 Април 2025 17:03
Руският президент Владимир Путин обяви едностранно прекратяване на военните действия в Украйна в периода от 18:00 ч. днес до 00:00 ч. на 21 април. Решението, обявено като "Великденски мир", цели да осигури...
Задържаха трима пияни шофьори във Варна и един отказал нарко тест
Днес, 19 Април 2025 16:49
47-годишен варненец, известен на органите на реда, е задържан вчера от служители на Първо районно управление – Варна, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Мъжът е спрян за проверка като водач на лек...
Благодатният огън слезе в Йерусалим
Днес, 19 Април 2025 15:34
Малко след 14:30 ч. българско време на Велика събота в храма на Гроб Господен в Йерусалим слезе Благодатният огън – едно от най-очакваните събития от православните християни по света в навечерието на Възкресение...
Патриарх Даниил призова за размисъл и духовно смирение в навечерието на Великден
Днес, 19 Април 2025 15:32
Патриарх Даниил отслужи празничната литургия в митрополитския катедрален храм "Света Неделя", където призова вярващите: „Нека днес, в днешния ден и ние замълчим, нищо земно да не помислим. Да размислим...
Трима души получиха шанс за нов живот благодарение на донорска ситуация
Днес, 19 Април 2025 14:20
Трима пациенти получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното решение да дарят нейните органи. Донорската ситуация бе реализирана в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в...
Какво ще бъде времето на Великден по Черноморието?
Днес, 19 Април 2025 13:54
Тази нощ облачността ще се разкъсва и намалява и над много райони ще се изясни. Все още до полунощ на отделни места в Южна България ще има слаби превалявания от дъжд. В повечето места вятърът ще отслабне...
Варна посреща елита на спортната гимнастика през май
Днес, 19 Април 2025 12:28
Над 130 състезатели от 29 държави ще пристигнат във Варна за поредното издание на Световната купа по спортна гимнастика, което ще се проведе от 8 до 11 май в Двореца на културата и спорта. Българската...
5.7 по Рихтер удари Афганистан и Таджикистан
Днес, 19 Април 2025 11:17
Земетресение с магнитуд 5.7 по скалата Рихтер удари Афганистан и Таджикистан. Това съобщава Европейско-средиземноморския сеизмологичен център. Епицентърът на земетресението е регистрирано в района...
Благодатният огън идва в България от Румъния
Днес, 19 Април 2025 10:52
Благодатният огън ще пристигне тази вечер България. Втора поредна година Българската православна църква в няма да изпрати делегация в Йерусалим за Благодатния огън. Той обаче ще бъде прехвърлен в България...
Варените боядисани яйца хит на пазара във Варна
Днес, 19 Април 2025 10:28
Варените боядисани яйца са хит в търговската мрежа във Варна. По думите на търговците се продават засилено в последните дни. По традиция яйцата за Великден се боядисват на Велики четвъртък. Тези, които...
Русия и Украйна ще разменят по 246 военнопленници днес, САЩ настояват за напредък в преговорите за мир
Днес, 19 Април 2025 09:53
Очаква се днес да се състои нова размяна на военнопленници между Русия и Украйна. По предварителна информация всяка от страните ще освободи по 246 пленени военнослужещи, както и 46 ранени бойци. Размяната...
Голям район от центъра на Варна без вода от сутринта
Днес, 19 Април 2025 09:09
Авария остави голям район от центъра на Варна без вода от рано сутринта. Потърпевши са абонатите в карето между между бул. "Хр. Ботев", ул. "Ал. Дякович", ул. "Девня", и ул. "Преслав". Очаква се водоподаването...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 1.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook