Двамата президенти одобриха следния Меморандум, представен в пълен текст:
Меморандум за разбирателство между Турция и Руската федерация (Сочи, 22 октомври 2019 г.)
Президентът на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган и президентът на Руската федерация Владимир Путин се съгласиха по следните точки:
1. Двете страни отново заявяват своя ангажимент за запазването на политическото единство и териториалната цялост на Сирия и защитата на националната сигурност на Турция.
2. Те подчертават своята решимост да се борят с тероризма във всички форми и прояви и да попречат на сепаратистките програми на сирийската територия.
3. В тази рамка ще бъде запазено установеното статукво в сегашната зона на операцията „Извор на мира“, обхващаща Тел Абяд и Рас Ал Айн с дълбочина 32 км.
4. Двете страни потвърждават важността на Споразумението от Адана. Руската федерация ще улесни прилагането на Споразумението от Адана при настоящите обстоятелства.
5. От 12.00 часа на 23 октомври 2019 г. руската военна полиция и сирийските гранични служители ще влязат в сирийската страна на турско-сирийската граница, извън зоната на операция „Извор на мира“, за да улеснят извеждането на елементите на ОНС и техните оръжия в дълбочина от 30 км от турско-сирийската граница, което трябва да бъде завършено за 150 часа. От този момент съвместни руско-турски патрули ще започнат да се движат на запад и на изток от района на операция „Извор на мира“ с дълбочина 10 км, с изключение на град Камишли.
6. Всички елементи на ОНС и техните оръжия ще бъдат премахнати от Манбидж и Тел Рифат.
7. И двете страни ще предприемат необходимите мерки за предотвратяване на проникването на терористични елементи.
8. Ще бъдат предприети съвместни усилия за улесняване на завръщането на бежанците по безопасен и доброволен начин.
9. Ще бъде създаден съвместен механизъм за наблюдение и проверка, който да наблюдава и координира прилагането на този меморандум
Руският президент Владимир Путин нарече съдбовни решенията, които успя да съгласува с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган в Сочи. Преговорите на лидерите, в центъра на които беше съдбата на Сирия, продължиха повече от шест часа. Това беше достатъчно, за да се определи по-нататъшния статут на онези райони, които от ръцете на кюрдските формирования попаднаха под контрола на сирийската правителствена армия. Сега, изглежда, Дамаск и Анкара ще трябва да търсят начини за изграждане на мостове - за намаляване на рисковете.
В меморандума, който беше подписан от президентите на двете страни, се посочва, че на 23 октомври извън зоната на турската операция „Извор на мира“ ще бъдат въведени формирования на руската военна полиция и сирийската гранична служба. Те ще помогнат на кюрдските формирования да се изтеглят на 30 км от сирийско-турската граница. Зоната трябва да бъде изчистена от тежки оръжия. Самото предизвикателство трябва да приключи в рамките на 150 часа след 12:00 часа на 23 октомври 2019 г. След това започва съвместен руско-турски патрул на дълбочина 10 км от границата на запад и изток от оперативната зона на „Извор на мира“, с изключение на град Камишли. Според параграфите на меморандума всички кюрдски формирования и техните оръжия ще бъдат изтеглени от Манбидж и Тел Рифат.
От споразумението следва, че статуквото в зона на операция „Извор на мира“ – става дума за отсечката между Тел Абаяд и Рас ал Айн с дълбочина до 32 км, ще бъде запазено. И Москва, и Анкара потвърдиха важността на Споразумението от Адана, на което многократно са се позовавали досега, и се съгласиха, че Русия ще допринесе за прилагането на това споразумение от 1998 г. в съвременния му контекст. Меморандумът от Сочи гласи, че Русия и Турция ще предприемат мерки за предотвратяване на проникването на терористични елементи (през сирийско-турската граница) и ще помогнат за безопасното и доброволно завръщане на бежанците. Акцентът очевидно е, че 30-километровата зона е необходима предимно за хуманитарни цели.
Кюрдските формации изглежда трябва да се примирят със съществуването на Сирийската арабска република. Независимо от това, руската страна очевидно разчита на ролята на посредник не само между Анкара и Дамаск, но и между Дамаск и кюрдските сили.
Патрулирането на територията на Сирия съгласно новите споразумения между Руската федерация и Турция ще изисква участието на допълнителни сили и техника. Това заяви пред репортери руският министър на отбраната Сергей Шойгу след разговори между руския президент Владимир Путин и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
„Що се отнася до допълнителните сили, ние естествено вярваме, че не можем веднага да кажем това, но е очевиден фактът, че е необходимо допълнително оборудване за патрулиране, все пак границата е достатъчно дълга и патрулирането трябва да бъде сериозно и задълбочено, с цел предотвратяване на всякакви сериозни инциденти, особено след като патрулирането ще бъде съвместно", каза министърът.
Въоръжените сили на САЩ възнамеряват да продължат да работят с коалицията "Сирийски демократични сили" (СДС). Това обяви специалният представител на САЩ за Сирия Джеймс Джефри.
"В североизточната част на Сирия, върху която се фокусираме, ще продължим да работим със СДС. Това е нашият план. Лидерът на СДС - командирът Мазлум - се ангажира да продължи да работи с нас", каза служителят на Министерството на външните работи на САЩ, изказвайки се в изслушване пред Сената на комисията по външни отношения на Конгреса на САЩ. Джефри визираше командира на кюрдските формирования, включени в СДС, Мазлум Кобани.