Председателят на съвета Антраник Шакариян е изложил становище до Архиерея епископ Татев.
Публикуваме цялото писмо:
Ваше Преосвещенство,
С огромно неудоволствие от името на Епархийски съвет на Арменската Апостолическа Православна Света Църква в България изразявам нашата тревога и загриженост от случващото се в редиците на повереното Ви за духовна грижа и съхранение паство. Намираме за възмутително налагането на трайна тенденция за отклоняване на духовници от основното им призвание и мисия тук – свещенослуженето. За пореден път ставаме свидетели с ангажирането им с инициативи, целящи създаване на напрежения в редиците на вярващите.
Повод за тази наша официална реакция, адресирана до Ваше Преосвещенство, е поредното ескалиране на напрежение в редиците на нашите братя и сестри в град Пловдив, където именно духовници са в дъното на инициатива за организиране на публични действия, под предтекст, неясен, както като формулировка, така и като проблем. Тема определена като „реална заплаха Арменската Апостолическа Православна Света Църква в България да остане без свещенослужители и предприемане на незабавни мерки за решаване на възникналия проблем“.
Членовете на Епархийския Съвет са наясно, че такова мащабно мероприятие, не може да се организира без съгласието на Негово Преосвещенство, макар и искренно да се надяваме, това да не е така.
Съзнателното спекулиране от страна на свещенослужителите и даването на каквато и да е оценка и коментари, свързани с работата и поведението на Епархийския Съвет по отношение на тяхната служба в Република България, е поредното доказателство за тяхната неподготвеност и липса на отдаденост в мисията им на духовни водачи.
Извън спекулата и откровената манипулация, припомням, че тяхната замяна, ако е предвидена такава, е в правомощията изцяло на Негово Преосвещенство. Тук е мястото да се отбележи, че Епархийският Съвет от своя страна е направил необходимото и отправил искане до Негово Светейшество.
Поредната спекулация от страна на свещенослужителите, целяща всяване на раздор, разделение и напрежение в редиците на вярващите, както и свързаните твърдения,че тяхното поведение е продиктувано от спорни моменти с Устава на Арменската Епархия в България, показва истинската мисия на тяхното пребиваване, която категорично не съответства на вменената им от Светия Престол. Ако приемем, че са налице спорни моменти по Устава на Арменската Епархия в България, то те в никакъв случай не може да се превръщат в повод за създаване и нагнетяване на напрежения от страна на свещениците и тяхното абдикиране от основните им задължения на територията на Република България – свещенослужене в храмовете ни. Разделянето под какъвто и предлог на градовете и енориите, продължаващата липса на разпределение на свещениците по енории, наложеното от Негово Преосвещенство изискване за даването на разрешения за извършването на различни църковни ритуали и служби на територията на Арменската Епархия в България, създаде разделение и напрежение сред вярващите и абсолютно неоснователно отговорността бе прехвърлена на Епархийския Съвет.
Допускането на поредна серия подобни спекулативни послания и действия на свещенослужителите и напрежението, което всяват сред вярващите, нуждаещи се единствено от отдадени духовни пастири и наставници, е единственото, което може да застраши статута и пребиваването им в Република България.
Това поведение е реална причина въпросните свещенослужители да са обект на повишен интерес от страна на държавните органи, в чиито правомощия стои опазването мира в страната, даване правото за пребиваване и регламентиране дейността на вероизповеданията на територията на Република България.
Време е всички ние, здравомислещите християни да си зададем въпроса: От кога и защо в Арменската Епархия в България започнаха тези брожения, напрежения и най-важното - разделения сред вярващите, роднини срещу роднини, арменци, родом от тук, срещу арменци родом от там, градове срещу градове. Какво се цели с това разделение и защо се налага тази трайна тенденция за масово изпразване на църковните храмове в страната? Каква е истинската мисия на тези свещенослужители?
С настоящото писмо още веднъж Епархийският Съвет на Арменската Епархия в България призовава Негово Преосвещенство да направи необходимото за попълване състава на свещенослужителите и то със свещеници, отдадени и изпълнени с Божията любов. Да извърши разпределение на свещениците по енориите, да премахне изискването на Негово Преосвещенство да се пишат молби от църковните настоятелства за изпращане на свещенослужители за провеждане на църковни ритуали и служби в поверените им енории. Негово Преосвещенство да предприеме незабавни мерки за потушаването на създалото се напрежение в град Пловдив и да бъде прекратена порочната практика за всички изброени и нерешени от Негово Преосвещенство проблеми, вината да бъде прехвърляна върху Епархийския Съвет.
Ние, членовете на Епархийския Съвет на Арменската Епархия в България, все още разчитаме, че ще бъде намерен разумен път за решаване на създадените проблеми и овладяване на напрежението. За пореден път отговорно и категорично напомняме, че избраният от Негово Преосвещенство път, ще донесе само разочарование и разделение. Единствено Негово Преосвещенство има правомощията и може да остави, както вече това се случва в определени енории, арменските храмове в България без свещенослужители.
Арменската Епархия в България е създадена и съхранявана в годините от истински християни и дълбоко вярващи хора и уверяваме Негово Преосвещенство, че тя ще намери сили да продължи да съществува единна, независимо от събитията днес.
Това са фактите, които Епархийският Съвет на Арменската Епархия в Република България припомня на Негово Преосвещенство с настоящото писмо, и ще ги направи достояние на всички вярващи и заинтересувани лица в Епархията и страната ни.
Антраник Шакариян
Председател на Епархийски съвет на
Арменска Апостолическа Православна
Света Църква в България