Честит 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост!
24 май е един от най-светлите български национални празници. На днешната дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост . Денят на Светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.
Празникът на буквите е специална дата за всички нас, и без значение къде се намира човек, трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.
>> Виж програма за 24 май във Варна
Кирил и Методий
Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810г., а брат му Кирил - през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.
Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.
Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил починал в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.
В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.
Учениците
Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.
Глаголица и Кирилица
Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.
Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.
Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.
Върви, народе възродени!
"Върви, народе възродени" е химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892г. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св.св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.
Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.
|
Коментари |
06:58ч. 25 Май 2019 #10 Варна Чудесна статия, прекрасен празник!
19:44ч. 24 Май 2019 #9 РУССИЯ вик
никъде не демонстрирам дефицит на култура и просвета.
19:44ч. 24 Май 2019 #8 РУССИЯ вик
никъде не демонстрирам дефицит на култура и просвета.
19:40ч. 24 Май 2019 #7 РУССИЯ ...глаголицата е била паралелно използвана със кирилицата,за нуждите на духовенството.
19:39ч. 24 Май 2019 #6 РУССИЯ Нали и аз съм ти го написал-окрали са гръцката азбука.Нещо прекаляваме в напъните си-ставаме за т..шак най-вече пред гърците.Българска азбука-КОЕ И Е БЪЛГАРСКОТО???
Македонците крадели история.Ние какво крадем в случая?
Крадем и Македония.За съвсем малък период от историята ни,тя е била българска.
Виж преди това колко столетия е имало Македонска държава.
16:11ч. 24 Май 2019 #5 Vic Rattlehead Руския, на празника на славянската просвета и култура показваш липса и на двете. Глаголицата на Кирил до неотдавна я използваха в бившето Моравско княжество. А нашата кирилица, която и вие ползвате е копирана от гръцката, а не от латинската азбука. И е създадена от Климент Охридски.
10:50ч. 24 Май 2019 #4 РУССИЯ ЕЕЕ,сега вече като ги има,миряса ли ве ц...нино?
10:45ч. 24 Май 2019 #3 РУССИЯ Де факто учениците на Кирил и Методии БУКВАЛНО СА ОКРАЛИ ГРЪЦКАТА АЗБУКА.
Така ли са направили,или не са направили?
Да попитам и по друг начин-ЗАЩО ДВЕ ТРЕТИ ОТ ТАКА НАРЕЧЕНАТА КИРИЛИЦА са букви от Латиницата???ЗАЩО така наречените ученици или по-точно КРАДЦИ НА БУКВИ,са ОКРАЛИ ЛАТИНИЦАТА???
Защо азбуката ни заради която тъй гордо се пъчим и бием в гърдите-БОЛГАР БОЛГАР,две трети се състои от букви от латинската азбука???
09:57ч. 24 Май 2019 #2 Vic Rattlehead Честит празник на всички!
Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.
Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?
Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?
Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!
Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!
Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.
Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;
ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.
Иван Вазов
07:48ч. 24 Май 2019 #1 rocm Прекрасен Празник!-На 11 май 1901 г. песента „Върви, народе възродени“ е изпълнена за пръв път в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета.След идването на тоталитарната власт върху песента са нанесени задължителните идеологически промени. Сменени са някои редове, премахнати са куплети, в които се споменава за Бога и апостолите. Цели куплети са напълно премахнати от читанките.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Европейската служба за борба с измамите спря незаконна търговия с хладилни газове в България
Днес, 25 Ноември 2024 09:37
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния внос и търговия с хладилни газове, проведена под координацията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). В...
| |
|
БСП - Варна преизбра Раличков и номинира Борислав Гуцанов за председател на партията
Днес, 25 Ноември 2024 09:23
БСП - Варна единодушно преизбра председателя си - Павел Раличков за още един мандат като водач на градската организация и номинира за поста лидер на БСП Борислав Гуцанов, съобщават от пресцентър на партията.
“За...
| |
|
ИУ – Варна ще бъде домакин на научна конференция, посветена на строителното предприемачество и бизнеса с недвижими имоти
Днес, 25 Ноември 2024 09:05
На 29 ноември 2024 г. в Икономически университет – Варна ще се проведе международна научно-практическа конференция на тема „Строително предприемачество и недвижима собственост“. Събитието ще събере специалисти,...
| |
|
Международен ден за борба с насилието срещу жени
Днес, 25 Ноември 2024 08:48
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Денят е по инициатива на ООН за премахване на насилието (изнасилване, домашно насилие и др.), упражнявано върху жени,...
| |
|
Не е ясно ще има ли среща между първите две политически сили
Днес, 25 Ноември 2024 08:25
Все още не е ясно дали ще се проведе среща между първите две политически сили и кога това може да се случи. След поканата от ГЕРБ-СДС, която беше приета от ПП-ДБ, последваха редица уточнения и условия.
Съпредседателят...
| |
|
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит”
Днес, 25 Ноември 2024 08:03
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит” при мъжете. Селекцията на Николай Николов – Майката направи тази мисия възможна, след като постигна три победи пред екзалтирана публика в квалификацията на басейн...
| |
|
Румен Радев: България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани
Днес, 25 Ноември 2024 07:46
България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани, които са учили и работили в страната ни. Гордеем се, че те допринасят за развитието на днешния Виетнам със знанията, уменията и опита...
| |
|
Православната Църква почита Свети Климент Охридски
Днес, 25 Ноември 2024 07:31
На 25 ноември всяка година Православната Църква чества паметта на св. Климент Охридски.
Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната...
| |
|
25 ноември в историята
Днес, 25 Ноември 2024 07:12
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
| |
|
Без ток днес във Варненска област ще бъдат...
Днес, 25 Ноември 2024 06:55
Без ток днес, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
| |
|
Прогноза за времето - 25 ноември
Днес, 25 Ноември 2024 06:36
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°.
Над...
| |
|
ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Неделя, 24 Ноември 2024 18:57
Конференцията за климата в Баку одобри 300 милиарда долара за бедните страни в рамките на споразумението за климата. Сделката беше постигната след тежки преговори в азербайджанската столица. Споразумението...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|