1. Четка за зъби
Тя трябва да се сменя всеки месец, защото по четката се натрупват микроби, които вместо да отмиваме с миенето на зъбите от устата, всъщност ги пренасяме. Подразбира се, че това е предмет от личната хигиена, която не бива да се споделя с друг човек. Друг фактор за честата смяна е, когато четката е в близост до тоалетната чиния и пускаме водата на вдигнат капак. Така от тоалетната могат директно да попаднат фекални микроби на четката.
2. Къпи за баня
Кърпите трябва да се перат на висока температура (според указанието за пране) на всеки две седмици. Това са хавлии, кърпи за лице. Трябва също да се уверяваме, че след ползване те успяват да изсъхнат напълно. Влажният хавлиен плат, стоящ на тъмно в банята, е идеална среда за развиване на мухъл и микроби. Често това може да се усети въпреки аромата от омекотителя. Според Татро, пренасяни по хавлиите микроби и патогени могат да пренесат пърхот и дерматити. Според него кърпите цялостно трябва да се сменят всяка година.
3. Водните филтри
Каните за пречистване на вода имат вече своето място в домакинството. Филтрите задържат различни замърсители, частици, но самите те могат да станат развъдник на микроби. Понякога въпреки развитата технология на пречистване, няма гаранция, че нов патоген не е пробил защитата. Затова има значителен риск за разпространение на стомашни инфекции. За по-сигурно следете срока на филтрите и го спазвайте.
4. Гъбата за миене на чинии
“Гъбите са най-големият разпространител на микроби в дома", казва Тетро. С времето тяхната способност да чистят намалява и се увеличават рисковете - порестата структура, досегът с храна, влагата създават идеална среда за гнилостни процеси, за развъждане на микроби и гъбички. Според микробилога трябва да я сменяме всеки месец, но при нужда - може и по-често.
5. Пластмасови кутии и съдове
Пластмасата е един от най-големите замърсители в природата днес, но преди да излезе от домовете, тя става опасна и за нас. Микропластмасата започва да се отделя от стените на съдовете и да преминава в храната. Ако поне веднъж седмично ползваме кутии за съхранение на храна, трябва да ги сменяме на всеки 6 месеца, ако ползваме веднъж дневно, то на всеки 2-3 месеца. Ако се замислим, това би създало още по-голям боклук, затова си струва да инвестираме в кутии и съдове от метал, стъкло и др., които имат по-дълъг живот.
6. Препрати за дезинфекция
Като повечето препарати, дори тези, борещи се с микробите, имат свой срок на годност, който трябва да се спазва. Логиката е да чистим достатъчно често, за да не се стига до надвишаване на този срок. Но все пак, трябва да следим за това и да изхвърляме на специални места препаратите.
7. Надматрачните стелки
"Повечето хора си мислят, че микробите, мъртвите клетки, гъбичките преминават в чаршафите и калъфките и възглавниците и това е така, но те могат да стигнат и до надматрачните стелки. Те са там, за да спират разпространение в матрака, който, както знаем, не можем да сменяме толкова често, затова и надматрчаните стелки трябва редовно да бъдат изпирани - на всеки 3 месеца, и сменяни - веднъж годишно"
8. Възглавници
Ако могат да се перат, трябва да правим това на всеки 3 месеца, според Джейсън Тетро. И все пак, повече от 18 месеца не бива да държим една възглавница. Ако не могат да се перат - той препоръчва смяна на всеки 6-12 месеца. Възглавниците поемат влага от нощната ни пот, стоят покрити от завивките и са идеална среда за развитие на микроби.
9. Домашни чехли
Ако носим чехли с чорапи, няма от какво да се притесняваме, според Тетро. Но ако носим чехлите боси, в определен момент трябва да ги сменяме. Те се спарват от топлината на краката ни, която се превръща във влага и така се развъждат най-вече гъбички. Най-малкото, което предизвиква това, е неприятна миризма. Но знаем, че гъбичките по краката са неприятно, упорито и опасно нещо. Ако можем да перем чехлите си, нека правим това веднъж месечно, ако не - на всеки 6 месеца трябва да ги изхвърляме, а ако усетим миризма - на момента.
10. Дъски за рязане
Допълваме списъка от 9 неща, посочени от Джейсън Тетро, с още един предмет от домакинството, често цитиран от учените - дъските за рязане в кухнята. Незвисимо от материала, те се нарязват и в нарезите се разпространяват патогени. Дървените дъски попиват течности и задължително трябва да бъдат оставяни добре да изсъхнат. Заради това, че на тях режем храна, месо, по повърхността може да се открият фесецни бактерии, които разпространяваме по всичко, което режем там. Препоръчва се бебешката храна да бъде обработвана на отделна дъска, а дъските да бъдат сменяни на всеки 6-12 месеца, зависи от състоянието им.