Бисер Петков направи своята прогноза в Кюстендил, където посети центъра за настаняване на деца "Сияние".
Министърът посочи, че исканията на майките от инициативата "Системата ни убива" до голяма степен вече са изпълнени. "Ние като правителство работим по план за действие - по приемане на законодателство за хората с увреждания и стриктно изпълняваме поетите ангажименти в този план, в сроковете и датите, които сме разписали в него. Знаете, че в комисията на НС през миналата седмица бяха гласувани единодушно, което е забележително, проектът на Закона за хората с увреждания и проектът на Закона за личната помощ. Тази седмица, между двете четения, ще се обсъждат евентуални предложения за подобряване на двата проектозакона и до края на средата на месец декември те трябва да бъдат приети. Аз вярвам, че това ще бъде изпълнено, дава ми основание това, че НС единодушно ги подкрепи на първо гласуване, така че исканията на майките на деца с увреждания да бъдат решени", допълни министърът.
Министър Петков и председателят на Държавната агенция за закрила на детето Елеонора Лилова посетиха центровете за настаняване от семеен тип "Сияние" в града. Центровете са изградени по съвместен проект на фондация "Сийдър" и община Кюстендил през 2010 г.
Министър Петков посочи, че през 2024 година трябва да завърши процесът на деинституционализацията за деца, което се отнася до останалите домове за деца, лишени от родителска грижа и няколкото домове за медико-социални грижи за деца. "Започва и процесът по деинституционализация за пълнолетни, където е предвидено закриване на десет институции за лица, страдащи от деменция, умствена изостаналост, психични разстройства", посочи министърът. Той уточни, че с ресурса на ОП "Региони в растеж" ще се изгражда новата структура, а с подкрепата на ОП "Развитие на човешките ресурси" ще се прилагат т.нар. "меки мерки" през следващите три години.
"Големи са очакванията, че приемането на Закон за социалните услуги ще даде рамката и импулса на публично-частното партньорство, защото сега основия доставчик на услуги са общините. Работи се и за повишаване на качеството на услугата, защото не всичките са толкова добри, колкото в "Сияние" в Кюстендил, затова в този закон са предвидени и съответни институции, които да контролират качеството на социалните услуги, да се разработи и национална карта за социалните услуги, за да има по-добър ред и да се подобри планирането", каза министър Петков. Той допълни, че предвидените в бюджета за следващата година средства за финансиране на държавно делегираните дейности са с 30 милиона лева повече.
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето /ДАЗД/ Елеонора Лилова поздрави фондация "Сийдър" и общината в Кюстендил за направеното до момента. Тя посочи, че ДАЗД, заедно с междуведомствена работна група и на социалното министерство, подготвят новата Национална стратегия за детето, с период 2019-2030 година. "Такъв трябва да бъде моделът, както в Кюстендил - държавните институции, заедно с общинската власт и неправителствените организации да обединят своите усилия и заедно да работим така, че децата да развиват своя потенциал. "Всички права за всички деца в България" е нашето мото на националната стратегия за развитието на детето в следващия период", посочи Лилова.
Шествията на майки на деца с увреждане, които настояват вицепремиера Валери Симеонов да се оттегли, обаче не спират. Снощи бе осмият ден, в който майките протестираха с черни знамена и облечени с тениски с надпис "Системата ни убива".
С песента "Вървят ли двама" и певицата Мариана Попова подкрепи майките на протеста в понеделник вечерта, съобщи Нова телевизия. Искам да знаете, че не сте сами, обърна се певицата към събралите се.
"Ние не сме променили исканията си, защото не чухме нещо сериозно от страна на вицепремиера като извинение. Всички знаят, че той се извини насила, и затова продължаваме да искаме неговата оставка", каза Мая Стоицева, представител на протестиращите майки. По думите на Стоицева майките са се надявали, че протестите ще приключат с приемането на законите за хората с увреждания, които вече минаха на първо четене в Народното събрание. "Оставките са работа на политическите групи, но обидата, която Валери Симеонов отправи към нас и цялото общество, е много тежка", каза Стоицева.
Майките не смятат, че е необходимо да се правят предложения за промени между първо и второ четене на Закона за хората с увреждания, с които да се промени бъдещото председателстване на Националния съвет за хората с увреждания от ресорния вицепремиер. Депутати вече заявиха, че ще внесат поправки съветът да се председателства от социалния министър, както е в момента. Стоицева коментира, че уврежданията не са ресор единствено на министъра на труда и социалната политика.
"Хората с увреждания трябва да са грижа на всички министерства - социалното, здравното, образователното, на регионалното развитие и благоустройството. Затова за нас е по-редно вицепремиер да отговаря за това, а не един министър", каза още Стоицева. Тя смята, че законите не трябва да се пишат за един човек.
Протестът започна пред сградата на МС и след това продължи с шествие по бул. "Цар Освободител" до Софийския университет "Св. Климент Охридски". Около 19.00 часа протестиращите блокираха бул. „Цар Освободител” за кратко.