„Бяхме наясно с всички подробности преди операцията на Марин“, коментира бащата Стефан Георгиев. Според него обаче лекарският екип не е бил прецизен при консултациите на момчето. „Джипито ни посъветва да направим снимка на белите дробове и кардиограма, тъй като заболяването на Марин е много сериозно“, разказа таткото. „Но те не му огледаха сърцето, не му направиха и тест за поносимост към упойката, не са ни питали за алергии“, допълва Стефан, докато чака пред моргата на Терапията да прибере сина си в ковчег. Минути преди пристигането си варненецът заедно с жена си е бил при дознателя Диана Димитрова, за да разкаже какво се е случило и да посочи имената на всички лекари, които са имали досег до детето по повод операцията. „Очаквам отговори, искам да знам каква е причината. Няма да оставим нещата така“, казва Стефан.
Доц. Добринка Радойнова, съдебен медик: Точната причина ще е ясна след месец
Данни за лекарска грешка няма, чакаме останалите резултати
Установихме остра сърдечносъдова и дихателна недостатъчност, коментира минути след приключване на аутопсията доц. д-р Добринка Радойнова, ръководител-сектор „Съдебна медицина и деонтология“ в МУ. Тя коментира, че мускулната дистрофия, която е имал Марин, може да даде неадекватен отговор на различните медикаменти, които му се поставят. В случая – упойка. „Установихме също, че организмът е имал имунен дефицит. Това говори за един слабо реагиращ имунитет и неадекватно силно реагиращ към определени дразнители. Т.е. на този етап можем да предполагаме, че една манипулация, каквато е тази анестезия, би могла да му дойде свръх като външен фактор и това да е причина сърцето да направи арест и да спре, а оттам нататък да не отговори на реанимационните мероприятия“, посочи още доц. Радойнова. Според нея описаното от лекарите в историята на заболяването на този етап не буди съмнения за грешка. Но какво всъщност е станало, е въпрос на експертизи. Така че до 2 - 3 седмици ще са готови резултатите от микроскопския и бактериологичен анализ, а след месец ще е ясен и химичният резултат. Той ще изясни каква е била концентрацията на приложените в клиниката медикаменти. „Едва тогава бихме могли да дадем окончателен отговор на въпроса какво и защо се е случило“, категорична е доц. Радойнова.
Майката: Оставиха ме да вися два часа в коридора
„Пет минути преди операцията анестезиоложката д-р Ели Райнова дойде и ме попита в какво точно се изразява болестта на сина ми... Как е възможно да правят манипулации, без да знаят неговото състояние?! Ние ходим на консултации при тях, а те не са се информирали за болестта! Ама нали точно въз основа на диагнозата му трябваше да изберат вида на упойката, а на базата на килограмите – дозировката!“, плаче майката на момчето Кремена. Връщайки се назад във времето, най-тежко й е да говори за момента на интервенцията. „Взеха детето, отнесоха го, а мен ме оставиха повече от час да вися в коридорите и да слушам шушуканията на лекарите. После д-р Русев дойде и каза, че сърцето му направило арест. И пак изчезна в операционната. И пак ме оставиха да вися в този коридор още час да се чудя какво се е случило“, разказва през сълзи жената, неспособна да повярва на случилото се. „Уж нямаше причини за безпокойство, уж нямаше нужда от предварителна кардиограма, уж операцията била рутинна и щяла да свърши за 10 - 15 минути... и никой нищо не обяснява“, плаче Кремена.
Д-р Иван Гайдаров, зам.-управител на Медицинския център: Имам доверие на екипа
Няма как да коментирам дали смъртта е могла да бъде предотвратена, тъй като не съм участвал в лекарския екип, поел случая на Марин. Освен това сърдечната му дейност по време на анестезията е била под постоянно наблюдение чрез монитор, а показателите му в предоперативния период с нищо не са подсказвали, че е възможно да възникне проблем. Това коментира зам.-управителят на Медицински център - Варна, д-р Иван Гайдаров. „Имам доверие в екипа, който се е грижил за детето. Това са хора с изключителен опит. Д-р Райнова например е анестезиолог с над 30 г. стаж. Така че много се съмнявам, че става въпрос за лекарска грешка“, допълва докторът. Той разказа, че след като колегите му сигнализирали, че 2-часовите реанимационни дейности в четвъртък не са дали положителен резултат, веднага се обадил във Второ районно управление. Полицаите и дознателят пристигнали незабавно. Те иззели цялата медицинска документация по случая и снели показания от лекарите. И тъй като вече се работи по случая, резултатите от тройната съдебномедицинска експертиза също ще бъдат прибавени към пакета от доказателства по досъдебното производство. „Дознателят ще прецени дали има лекарска грешка, дали има основание за съдебно дирене“, коментира още д-р Гайдаров. Междувременно комисия, назначена със заповед на шефа на РЦЗ д-р Веселин Балкански, също посетила здравното заведение с цел проверка на случая.