Въпреки че, жителите и гостите на морската столица продължават да се радват на необичайно високи температури и слънчеви бани през октомври, брегът все повече заприличва на сцена от филма „Пластмасова планета".
Като допълнение тонове боклуци и мътни води от градската канализация се изливат точно в тази част на Варненския залив от Шокъровия канал. Превзети от отпадъци, стари дрехи и обувки, бутилки, чашки и овехтяла покъщнина е и плажът до Първа буна, както и каменистият бряг преди Топлата вода.
Припомняме, че в края на август, областният управител Стоян Пасев заяви, че е установен източникът на фекалните води, попадащи в Шокъровия канал. Губернаторът беше категоричен, че точката, от която нечистотите попадат в съоръжението, се намира на кръстовището пред Младежкия дом. Той обясни, че проблемът се получава при включването на една от тръбите в района и прогнозира, че през септември се очаква да започне заустването на Шокъровия канал.
Същевременно, в разгара на летния сезон, при гостуването на ветрохода на „Грийнпийс" във Варна стана ясно, че към момента има сериозни пропуски в познанието по отношение на морските отпадъци в Черно море и вредите, които те могат да донесат на човешкия организъм.
Басейновата дирекция и Институтът по океанология у нас не разполагат с достатъчно данни за количеството и вида на отпадъците, както и за източниците на замърсяване. Вече втора година двете институции се опитват да разработят проект за мониторинг на морската вода, който да даде повече информация за състоянието й.
Според специалистите, пластмасите съставляват над 90 процента от твърдите отпадъци, които попадат в морската околна среда и предизвикват екологични проблеми. Основен проблем са микропластмасовите частици, които се поглъщат от филтриращите организми по морското дъно и във водата.