По своята същност ТОМ е 72-часово събитие, на което инженери, дизайнери и програмисти, и изобретатели се обединяват, за да открият решения, подобряващи живота на хора със специални нужди.
Така, базирайки се на концепцията за блиц-състезанията, най-новите технологии и разбирането, че "повече глави мислят по-добре от една", решенията на редица реални казуси могат да се окажат далеч по-лесни, евтини и нестандартни.
Като това за първокласника Радослав Енев, страдащ от спинално-мускулна атрофия, за когото бива разработена акумулаторна количка от болтове до тапицерия само за 72 часа, позволяваща му да променя позицията си от седнало до изправено положение и обратно. Или за Милена Иванова, която получава помощно средство (тип екзоскелет) със заключваща се става, даващо й възможност да ходи сама, а себестойността му не надвишава 200 лв.
Тези два случая са само малка илюстрация на казусите, решени от създаването на ТОМ до днес.
Tikkun Olam Makers, в буквален превод "Да поправим света", е глобално движение, възникнало в Израел през 2014 г. От тогава насам са проведени стотици събития, или т.нар. Makeathons, по цял свят. България също вече е част от глобалната карта на ТОМ. Първият ТОМ в България беше през април.
Вторият ТОМ форум ще е между 12-ти и 15-ти октомври във Варна.
До 20 август се приемат заявленията за участие както на хората със специални нужди, така и на техничарите, които са призвани да сътворят физическите решения на проблемите им.
Заявките се попълват на страницата на ТОМ България: bulgaria.tomglobal.org.
След края на ТОМ всички създадени прототипи и реализирани идеи по време на форума са достъпни в глобална open source платформа и могат да бъдат сваляни напълно безплатно от всеки един изобретател или нуждаещ се където и да било по света.
ТОМ България се организира от фондация „Култура Аними“ и фондация “Дизайн за всички България”. Във Варна ТОМ ще бъде организиран в Техническия университет с подкрепата на "Варна - Европейска младежка столица".