В края на април от компанията публикуваха уведомление, че сондажните дейности са в изпълнение на задължителната работна програма за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок „1-21 Хан Аспарух”, разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море. От там съобщиха, че сондаж „Рубин-1“ ще бъде прокаран при дълбочина на морската вода между 1300 и 1600 метра с плаваща морска сондажна единица (MODU). Методът, който ще бъде приложен, е традиционен морски сондаж за конвенционални залежи. Местоположението на сондажа е на значително разстояние от всякакви защитени територии, защитени зони и територии с културно наследство. Поради голямото разстояние от брега (около 135 км до Варна) не се очаква въздействие върху крайбрежните дейности или рибните запаси при нормално протичане на операциите, се казва в съобщението. Тъй като проектът се осъществява в открито море, няма да се изгражда нова пътна и техническа инфраструктура или да се променя съществуващата пътна инфраструктура. Няма да се изграждат нови сгради и съоръжения за целите на сондажните операции. За дейностите ще се използват снабдителни кораби и хеликоптери.
Сондажните операции са краткосрочни и ще се проведат по начин, който цели да минимизира въздействието върху околната среда. Това ще се постигне в голяма степен чрез правилното управление и депониране на материалите и генерираните отпадъци, оттоци и емисии (очаква се да се генерират само типични за сондирането отпадъци), става ясно още от обявлението.
Припомняме, че на 12 април тази година Правителството взе решение да удължи срока за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-21"със 135 дни. През 2012 година "Total" спечели конкурса за проучване, като тогава беше сключен договор със срок до септември 2017-та. В края на миналата година от компанията съобщиха, че при сондирането на блок "Хан Аспарух" е открит нефт, но отказаха да оповестят прогнозни количества. Откритиeто беше направено при проучвателните сондажи с кораб Noble Globetrotter II в продължение на четири месеца.