В края на годината стана ясно, че общо пет са мераклиите да натоварят, транспортират и предадат за обезвреждане опасния отпадък. Документи са подадени от „Полиеко“, ДЗЗД „Еко-Кемикъл“, „Екомакс“ ООД, „Консорциум Ви Пи Инд-Еко“ и „Кемокоп“. Предстои да бъде извършена оценка на предложенията им.
Прогнозната стойност е почти 16 млн. лева. Спечелилият изпълнител ще трябва да натовари транспортира и предаде за обезвреждане 2 640 тона опасен отпадък, представляващ „халогенирани остатъци от дестилации и остатъци от реакция (тежки фракции)". Унищожаването трябва да стане чрез износ и наземно изгаряне в специализирано съоръжение.
Припомняме, че през май 2012 година бе регистрирана авария в завода в Девня с два последователни теча на трихлоретан от голям резервоар. Още тогава Министерството на околната среда и водите даде точни указания на тогавашния директор на предприятието за работа с фирмите, които извършват третиране на опасните продукти. Стана ясно, че прехвърлянето на веществото в съседния резервоар е невъзможно, тъй като е пълен с луга. В крайна сметка след ново изтичане през 2014 година преместването бе извършено след източване на лугата. Заради ненавременното обезвреждане на веществото „Полимери" отнесе над 5 млн. лева глоба. Още при първата авария от МОСВ посочиха, че при липса на подходящо съоръжение за оползотворяване на отпадъците в страната, комплексното разрешително дава възможност да се използват инсталации в Румъния или Франция при съответната организация за износ.
В края на 2012-та предприятието „Полимери" бе обявено в несъстоятелност заради дълг към Електроенергийния системен оператор за 36 хил. лева.
Обявлението на настоящата обществена поръчка става две години, след като комисия започна да описва опасните химически отпадъци, намиращи се на територията на фалиралия завод "Полимери" в Девня. Повод стана поредният теч по онова време.