Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Марио Хосен в „Духът на Паганини” пресъздава оригиналната програма на гения във Варна

Понеделник, 26 Декември 2016 17:53
Източник: Moreto.net   
Ето как звучи преразказаната история за неуловимото във времето изкуство и за недостигнатото и до днес съвършенство. Дори и сега във века на супертехниката отново казваме за Паганини, че е ненадминат и велик, но въпреки това има виртуози, които дръзват да се доближат до гения.

Българският Паганини – Марио Хосен заедно с оркестъра на Варненска опера и диригента Йоханес Ебенбауер ще ни поднесат спектакъл – възстановка на оригиналната програма на Николо Паганини, изпълнявана в Европа, научи Moreto.net.

Концертът е на 28 декември от 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център.

Историята

Николо е третото дете на продавача на мандолини Антонио Паганини, който кара невръстния си син от малък да свири на цигулка до изнемога. Заключва го на тъмния таван, където момчето, замирайки от ужас се вкопчва в инструмента като във вълшебна пръчица. Веднъж от преумора момчето получава пристъп на каталепсия (състояние между живота и смъртта) и толкова дълго не дава признаци на живот, че родителите смятат да го погребат. Слава Богу, вече в ковчега, момченцето се размърдва за огромно щастие на майка си! Бащата обаче не променя подхода си и деспотизмът му не намалява.

Майката обожава сина си и в любовта си е толкова екзалтирана, както и във вярата си. Тереза моли Бога Николо да стане най-великият цигулар на света. Години наред тя разказва своя „пророчески” сън на всички. Оттогава Паганини е уверен, че му е съдено да се прослави. На осем години той пише първото си музикално произведение – цигулкова соната и за няколко години съчинява 24 фуги за пиано на четири ръце, два цигулкови концерта и няколко пиеси. Уви, нито едно от тези произведения не е достигнало до нас. И в това също има някаква тайна – сякаш небесата не са искали от него да остане следа на земята…

Ореолът

Целият живот на Паганини е обвит в тайнственост. Какво ли не му приписват легендите! Че отвлича благородни дами, убива съпрузите им, предводител е на шайка разбойници, прекарва няколко години в каторга заради убийството на своята любима, продава душата си на дявола, който го освобождава от затвора и го прави несравним майстор в свиренето на цигулка…

Не липсват и „очевидци”: във Виена един светски красавец разказва как по знак от Паганини, даден от естрадата, прислужник на дявола отвежда от залата млада жена. Години наред Пагинини само се усмихва на подобни нелепици: струва му се, че това дори е от полза за концертните му турнета. Клюките и измислиците повишават интереса към личността му и привличат публика – както се казва, няма лоша реклама. Но по-късно се уморява – не е лесно да си другар в приключенията на самия дявол!

Мистиката на гения

Първите му гастроли започват през 1800 г. и са истински триумф в Парма. От там Николо се превръща в запазена марка и татко Антонио отлично разбира това: идва време да спечели от таланта на сина си! На Паганини ръкопляскат във Флоренция, Пиза, Болоня, Ливорно, Милано… Непостижимото му майсторство и магическата власт над аудиторията поразяват и съвременниците му, и историците на изкуството. Когато хората попаднат под хипнозата на музиката му, на гения му, те са готови да повярват във всичко.

И наистина, в цялата работа има нещо мистично. В продължение на столетия учените умове и просто чувствителните към културни феномени хора, ерудити и почитатели на музиката се опитват да разгадаят единствения по рода си и неповторим феномен. Напразно: тайната на Паганини си остава тайна.

Да, той безкрайно експериментира в търсене на нови методи, нови звучения, нов смисъл; създава арсенал от изпълнителски средства, за чието съществуване не подозират цигуларите преди него, създатели на „школи” и „направления”. Великият талант, гениалният усет, неукротимата воля, способността да работи денонощия наред... Но има и още нещо... Защо му е дадено да наелектризира аудиторията и да подчинява волята й? Някои артисти смятат, че Паганини е ослепителен метеор, който не оставя следи, но Паганини оказа огромна услуга на мислещите цигулари, като им показа нови пътища…”.

След смъртта на гения католиците се развихрят… Едни крещят – шедьовър, а други – музика на дявола. Невъзможно е да се изпълнява на живо! Най-гениалните цигулари свирят неговите произведения. Оригиналността на формата и смелостта на фантазията нямат равни в творчеството на композиторите, съвременници на Паганини; съчиненията му продължават да са образец на най-висша виртуозност. Малцина цигулари са в състояние да изпълнят всичките му 24 капричиа, но гениите не могат да са много!

Стендал

„Демоничната” външност на Паганини покорява много жени. Прелестната Диде, капризната Елиза (сестра на Наполеон), безумната Анджелина Кавана, заради която едва не го хвърлят в затвора с обвинение в отвличане, талантливата певица Биянка… Той не е щастлив с нито една от тях, а и може ли да бъде щастлив гений със земна жена?

Легенда гласи, че той е достигнал върховете на майсторството заради печална любовна история. Но Стендал греши: Паганини не е роб на нито една любов, освен на любовта към музиката. Той пише за цигулка, но почти всичко, създадено от него, се изпълнява днес и на китара. Особено го обичат рокмузикантите и често включват в композициите си неговите капричиа.

Музиката на Паганини е не просто виртуозна, тя съществува извън времето и никога не остарява. Но се поддава единствено на съизмеримия талант: неодухотворени от гения на изпълнителя, неговите сложни съчинения остават пусти и мъртви. Вълшебството живее само в силовото поле на вълшебника…

След смъртта

Гениалността на Паганини, неговият жив ум, оригиналност на съжденията, остроумие и любезност привличат мнозина. Но други са отблъснати от прямотата и безцеремонността му, от самовлюбеността и алчността му. Той изживява своите 57 години без почивка и покой, а след това още 36 години не намира мир и прахът му.

Паганини умира, прегърнал цигулката си. Тъй като Николо не взема последно причастие, епископът на Ница забранява да се отслужи заупокойна меса за музиканта и да бъде погребан в местното гробище. Приятели на маестрото пренасят ореховия ковчег в Генуа, но губернаторът Филип Паолучи отказва дори да пусне кораба в пристанището. Три месеца престоява шхуната на рейд. След продължителни преговори е разрешено останките на Паганини да бъдат пренесени в мазето на замъка на граф Чесоле – друг велик цигулар. Но и там те нямат покой: разбунтуват се жителите на околните села – „Не ни е нужен дявол!”. И тялото е пренесено на пустинния скалист остров Сент Онора, където синът на Паганини получава разрешение да погребе останките на баща си.

През 1844 г. ковчегът отново е изваден и пренесен в Ница. Борбата за правото най-великият музикант на Европа да бъде погребан по християнски се увенчава с успех едва през 1876 година – 36 години след неговата смърт…

Коментари
21:43ч. 26 Декември 2016 #1
ROCKNROLL
Концертът е на 28 декември от 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център.
Това не е утре.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Днес, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Днес, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
ЕК призова за ускорени доставки на оръжие за Украйна
Днес, 26 Ноември 2024 11:18
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс призова да бъдат ускорени доставките на оръжия за Украйна на фона на помощта за Русия от страна на Северна Корея, Иран и Китай. В реч пред пленарната зала на...
Джип "полетя" със 140 км/ч в насрещното на магистрала "Тракия"
Днес, 26 Ноември 2024 11:05
Джип бе засечен да се движи с над 140 км/ч в платното за насрещно движение на магистрала "Тракия". Това показва видео, качено във Facebook. Кадрите са публикувани в групата "Катастрофи и нарушение...
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Понеделник, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом. Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
Готвят ново поскъпване на водата във Варна
Днес, 26 Ноември 2024 10:39
Предвижда се леко увеличение на цената на водата във Варна от следващата година, става ясно от разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според предложението, цената на кубичен метър...
Министерство на туризма стартира провеждане на търгове за отдаване под наем на морски плажове
Днес, 26 Ноември 2024 10:26
Министерството на туризма ще стартира процедури по отдаване под наем на морски плажове чрез търгове с явно наддаване. Първите търгове ще бъдат обявени на 2 декември 2024г. на сайта на Министерство на туризма...
Поредна кражба на кутия за дарения във Варна
Днес, 26 Ноември 2024 10:13
32-годишен варненец е задържан за кражба на кутия с дарения, информират от полицията в морската столица. Кутията е била задигната от обменно бюро на територията, обслужвана от Първо РПУ. Извършителят...
Powers Summit "ВЛАСТ ЧУВАЙ 2024" обяви програмата си
Днес, 26 Ноември 2024 10:00
Акцентите през 2024 са върху здравеопазване и демография, енергетика, финанси, предприемачество и образование - Визия България 2050 Powers Summit 2024, наречено от медиите "Българският Давос" ще събере...
Романът „Времеубежище“ сред 100-те най-добри книги на новия век
Днес, 26 Ноември 2024 09:46
Един от най-големите немскоезични вестници Нойе Цюрхер Цайтунг избира 100-те най-значими книги от целия свят, публикувани в първата четвърт на века. „Кои са книгите, които са ни формирали след 2000 година?...
До дни стартира демонтажът на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“
Днес, 26 Ноември 2024 09:32
Община Варна има готовност още тази седмица да започне демонтажа на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха по време на редовната оперативна среща на администрацията от Дирекция "Управление...
Олимпийският шампион Божидар Андреев прекратява спортната си дейност
Днес, 26 Ноември 2024 09:14
Олимпийският шампион по вдигане на тежести Божидар Андреев прекрати своята кариера. Това е една от водещите теми в света на спорта в България от началото на седмицата. По думите му причината за отказа...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook