Вчера площадката под Делфинариума се изпълни с хора, които се наслаждаваха на дефилето на платноходите. Един по един те влязоха в залива и някои от тях разпънаха платна, защото вятърът беше доста силен. Покрай тях плаваха яхти от местните клубове и малки корабчета, които приветстваха по-големите си събратя от регатата. Лошото време попречи зрелището да се получи в пълния си блясък, както в миналите 2 издания на регатата.Варна беше домакин за трети път на едно от най-значимите събития за големите ветроходи. Тази година стартът на регатата беше даден в Констанца, след което ветроходите преминаха през Новоросийск и Сочи.
Над 100 души, обучаващи се, преминаха стотици морски мили в тазгодишното издание на регатата. Това ги сполоти, изпитанията ги научиха на физическа и психическа издържливост.Градовете-домакини на регатите “Тол шипс” освен ветроходни са и културни столици по време на събитието. Във Варна имаше огромен брой съпътстващи прояви, включително и традиционния Парад на екипажите.Бяха връчени и много награди. Eкипажът на полския ветроход "Погорие" получи Трофея на приятелството. Наградата бе връчена лично от директора на регатата от Sail Training International Робин Хюргрьоне.
Титлата се дава за приноса на екипажа и капитана за сближаване на ветроходците по време на плаването в състезанието “Тол шипс”. Полският ветроход получи още няколко награди, за най-млад и най-възрастен участник, както и за готвач, който е плавал най-дълго в морето. "Погорие" получи и титла и за най-младия екипаж.
Призът за най-стар кораб отиде при „Крузенщерн“. Руският гигант празнува тази година 90-и юбилей. 114-метровият ветроход, на който стажуват 120 курсанти, е немска конструкция. Лебедките, които движат въжетата на реите са оригинални, а на палубата може да бъде видян истински магнитен компас и копие на щурвала на кораба отпреди почти век. Гигантският рул играе ролята на резерва и може да бъде задвижван от четирима матроси или осмина в бурно време. На борда на „Крузенщерн“ има параклис, дарен през 2007 т. от православна фондация и осветен от патриархът на Русия Кирил. Корабът се гордее и с музей, в който са изложени сувенири и трофеи, спечелени от един от най-красивите ветроходи в света. Сред най-ценните награди на ветрохода е Трофеят на приятелството, спечелен на регата „Къти Сарк“ през 1974 г. Награда за най-добра комуникация по време на регатата взе нашата баркентина "Калиакра", която остана и на трето място в крайното класиране на клас “А”. Символът на българското морячество има още половин дузина призове от етапите в другите пристанища!