Председателят на комисията Нора Момчева, която е и главен секретар на Община Варна, обясни, че дебатът с граждани е извън регламента на конкурса и се провежда за успокоение на заинтерисованите варненци. Тя допълни, че до финализирането на цялата процедура остава да протече събеседване с двамата кандидати. Очакванията са то да мине още днес, с което на практика да стане ясно и кои ще бъде главният архитект на Варна.
Присъстващите в залата, които са познати лица от редица варненски протести, поставиха въпроси за това как бъдещият главен архитект ще се погрижи за архитектурните паметници, как ще се справи с презастрояването на отделни райони в града, каква е визията за по-близка работа с гражданите и допитване до мнението им по въпроси, които засягат житието им и други.
Пред гражданите в залата участниците в конкурса имаха възможност да представят в синтез концепциите си и да отговорят на въпроси, които вълнуват обществеността.
Акценти от концепцията на арх. Жулиан Начев
Твърди, че предлага изцяло нов подход за промяната на облика на град Варна, който обаче „тепърва предстои да бъде ясно дефиниран и изграден". Основният приоритет заложен в концепцията му е използването на пълния потенциал на богатия културен ресурс на територията чрез инструментите на градското планиране. Реализацията на концепцията ще се осъществява чрез провеждането на прозрачни, отворени, международни конкурси.
„Варна все още няма изградена ясна културно-историческа идентичност. На практика културно-историческия ресурс се използва по-скоро като „сезонна атракция", с второстепенно значение. Съществуват някои съществени пропуски в стратегията за усвояването на културния ресурс.", пише Начев.
Намира, че основна част от проблемите на града могат да бъдат решени чрез културно планиране. Предлага провеждането на международен конкурс за целта с жури, което има широко обществено участие. Продуктът "Варна" трябва първо да се дефинира чрез културно планиране, след което да получи и своята уникална дизайнерска идентичност – лога, цветове, слоган и да се внедри реално, смята Начев. По думите му градът и неговата инфраструктура се уплътняват и претоварват, вместо да се разширяват и развиват. Открива пропуски в прилагането на ОУП и допусканията на подробни устройствени планове. Намира слабости в озеленяването и зацветяването на града.
Акценти от концепцията на арх. Виктор Бузев
Арх. Виктор Бузев определя програмата си като амбициозна и такава, която ще превърне Варна в съвременен европейски град. В концепцията му е заложен анализ на стратегически документи от регионално и национално ниво. Обръща сериозно внимание на значението на транспортните връзки с града и важността на свързването на „Хемус" с Русе, така че да се подобри контаткът с Букурещ.
Отчита, че през последните 4 години при прилагането на предвижданията на ОУП се дефинира един основен проблем – липсата на актуален комуникационно-транспортен план на Община Варна. Крещяща е нуждата от създаването на такъв план, който ще реши привързването на главните комуникации към новоурбанизираните територии, както и териториите с неприложена регулация, смята Бузев. Той е разделил проектите, които е наложително да се реализират на краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Счита, че общинският бюджет трябва да се планира според нуждата от реализацията им. Посочва, че не бива да изостават на заден план проектирането и реализацията на по-ниските класове улици от IVклас, обслужващи селищните образувания и новоорбанизираните територии.
По отношение на културно-историческото наследство окончателната цел на Община Варна е предоставянето на статут на недвижимите културни ценности на територията на Община Варна, пише Бузев.
Що се отнася до инвестиционен климат е на мнение, че основни мерки, които трябва да бъдат прилагани от главния архитект на Община Варна, са равнопоставеност на страните в инвестиционния процес, както и безпристрастност при организиране и изпълнение на административните услуги. Това не означава обаче, че функцията на главния архитект е фиктивна. Напротив, той трябва да управлява този процес с инструментите на законодателството и плановата изграденост на Общината, категоричен е Бузев.
Според архитекта новият ОУП запазва, доразвива и конкретизира предложението за изнасяне на товарна ж. п. гара от централната зона на града на запад до с. Тополи, както и изнасяне и на товарното пристанище на запад, строителство на ново контейнерно в района на "Топлата вода" под Максуда, а при евентуално замразяване на проекта за ИМТ, да се устрои територията като крайезерен живописен парк. Според Бузев тези предложения ще освободят централната градска част от претоварване с транспорт и замърсявания и ще предоставят нови терени за разширение на търговско-деловите и рекреационни функции на центъра на града.
Концепциите и на двамата кандидати са качени на сайта на Община Варна.
Допълнение:
Виктор Бузев спечели конкурса за главен архитект, съобщиха преди броени минути от общината.
Жулиян Начев