Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

През 2018 година сондират пилотно за метан от дъното на Черно море

Понеделник, 16 Май 2016 09:33
Източник: Черно Море   
Планирано е през 2018 г. по германския проект SUGAR да бъде тествана технология за добив на метан от газовите хидрати, което ще стане със специална дънна сондажна установка в българската икономическа зона на Черно море. Тази новина бе съобщена по време на поредната работна среща по COST акция MIGRATE, която координира европейските усилия за изследване и експлоатация на газови хидрати. Това съобщи за в. „Черно море” доц. д-р Атанас Василев от секция „Морска геология” в Института по океанология на БАН. Тези дни той се завърна от форума, който се проведе в Оберхаузен, Германия.

Повечето европейски държави имат големи проекти за изследване на газовите хидрати, финансирани както по линия на ЕК, така и на национални програми. Германският SUGAR (Submarine Gas Hydrate Reservoirs) е сред най-напредналите и добре финансирани, обясни доц. Василев. Неговата крайна цел е създаването на работещи технологии за добив на метан от морски газови хидрати. Академични и частни организации разработват 3 различни технологии. Най-известна и в напреднала фаза на изпитания е дънната сондажна система MeBo. Тя може да достига газовите хидрати в Черно море. Апаратурата работи на дълбочина 2000 метра и сондира до 200 м под морското дъно. В момента се разработва следващ прототип за сондажи до 500 м. Новата апаратура ще направи достъпни 90% от известните големи находища на газови хидрати, посочи доц. Василев.

Варненският океанолог не пожела да се ангажира с точни данни за размера на този неконвенционален енергиен източник, но обясни, че най-детайлно изследваната площ с газови хидрати е със запаси, сравними с най-големите газови находища в света.

Природните газови хидрати приличат на лед, но са стабилни при високи налягания над 50 атмосфери. Вдигнати от морското дъно на борда, те се топят бавно, като от един обем хидрат се отделят над 150 обема метан и 0.8 обема вода. Оценките на световните им запаси варират в широк диапазон - между 550 и 1000 гигатона въглерод. Има няколко оценки за запасите на метанови хидрати в Черно море, основаващи се на моделни изследвания. Изучават се основно с геофизични методи, но в Черно море още не са сондирани пряко, въпреки че газохидратите се намират обикновено на дълбочина 100-300 метра под морското дъно.

По проекта SUGAR най-активни изследвания за газови хидрати се извършват в палеоделтата на Дунав, която е особено перспективна, според сеизмичните проучвания, каза още доц. Василев. Това е зоната на погребаните стари русла на реката, разположени в дълбоководната част на континенталния склон. В българската икономическа зона газовите хидрати са на уникалните пет нива. В най-младото погребано русло (можем да си го представим като тръба под дъното) има пясъци и по-груби обломъчни материали, характерни за голяма река, които са много добри колектори за газохидрати.

Повечето разработвани технологии (включително и по проекта SUGAR) са насочени за извличането на метан от газохидрати в пясъчни колектори. И точно такива се очертават в палеоделтата на Дунав, която се разделя от предлаганата морска граница между България и Румъния. Има две големи и почти еднакви по размери площи с висока концентрация на газохидрати. Те са симетрично разположени спрямо оста на палеоделтата, като едната е в българската икономическа зона, а другата в румънската, подчерта океанологът. Там слоевете, богати на газови хидрати, се намират между 200 и 300 метра под морското дъно при средна дълбочина на водата 1500 метра.

Другата новина от срещата в Оберхаузен е, че Норвегия, която създаде специален институт за изследване на газови хидрати и разработване на технологии за тяхната експлоатация, планира до края на тази година да започне също тестове за добив на метан в нейните води, добави доц. Василев. Там се намирал вторият район в европейски води, подходящ за подобни пилотни сондажи. Площите били по-големи, но нямало толкова високо съдържание на хидрати и добре изразени пясъчни колектори.

Всъщност по цял свят се провеждат подобни изследвания, каза още океанологът. Например първите тестове за експлоатация на полярни хидрати, които са на суша и на по-малка дълбочина, са проведени в Аляска от международен колектив, включващ американци, канадци, японци и французи. Най-широко разпространени били изследванията на морски газохидрати. За първи път добивът им бил тестван около Япония преди една година. Усилено се работело и в Китай, Индия, Корея, Нова Зеландия, които финансирали многомилионни програми и строели собствени сондажни кораби. Общо вече имало над 200 сондажа за газохидрати в световен мащаб и с тях се подготвял бъдещият им промишлен добив. Според песимистичните предвиждания до него можело да се стигне през 2030 г. Всичко зависело от вложените средства и доколко този процес се поощрява от правителствата на държавите. Имало и голяма доза късмет, тъй като при благоприятни условия добивът можел да стартира и много по-бързо. В тази връзка доц. Василев даде за пример как случайно е започнал добив на метан от хидрати в Сибир още преди години. Руснаците експлоатирали традиционно газово находище и след време разбрали, че вече са изчерпили повече от предвидените запаси. Оказало се, че традиционното газово находище било свързано с газохидратни залежи. С понижаване на налягането в газовото находище газохидратите започнали да се топят и се получил допълнителен приток на газ.

Според варненския океанолог този пример доказва, че при подходящи условия добивът на метан от хидрати може да започне веднага със съществуващата сондажна техника и в рамките на стандартните нормативи за добив на нефт и газ. Той е убеден, че експлоатацията на хидратни залежи е многократно по-безопасна от добива на нефт и газ както за работещите и техниката, така и за околната среда.

На срещите, организирани по COST акция MIGRATE, участвали представители на 17 държави от ЕС, плюс от Австралия, Израел, Канада, САЩ и Япония. В Управителния съвет на тази структура влизали по двама представители от всяка европейска държава, като от българска страна били доц. Атанас Василев и доц. Валентин Георгиев. На срещата в Оберхаузен имало и трети български участник, доц. Пламен Ванков от ВВМУ „Никола Й. Вапцаров”. Специално този форум бил планиран като среща с европейския иновативен бизнес, реализиращ изследването, експлоатацията и транспорта на газови хидрати. Само бизнес участниците в немския проект SUGAR били над 30. Сред тях имало и представител на немската фирма, разработила апаратурата за тестовия сондаж, който ще се извърши в Черно море през 2018 г.

Доц. Василев се надява, че в близко време изучаването на газови хидрати ще бъде застъпено и в българските образователни програми. Той е оптимист за скорошния добив на метан от газохидрати в българската икономическа зона. Но за да се случи това, е необходимо събуждане на интереса на държавната ни власт към овладяването на най-екологичното гориво, на което са богати нашите морски недра. Новото столетие ще бъде векът на газовите хидрати, категоричен е доц. Атанас Василев.

Коментари
20:32ч. 16 Май 2016 #3
Иван Михалев
От толкова много написано, така и не става ясно, как точно се добива метана от тези хидрати. Да не става въпрос пак за някой фракинг?
13:52ч. 16 Май 2016 #2
many
Лошото е, че политиците ни не искат да се отървем от енергийното робство, шлемове, потоци и прочие корупционни схеми за милиони им пълнят сметките в чужди банки.
09:55ч. 16 Май 2016 #1
бай Ганьо
Тези май искат да ни отърват от енергийното робство. Че лошо ли ни е сега да плащаме газта по "братски" цени и така да подпомагаме борбата срещу световния империализъм до пълна победа на комунизъма. Да живеят всички БКП-та, по всички земни кълбета! Долу Американското БКП!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
От утре затварят платното на бул. „Владислав Варненчик“ в посока изхода на Варна
Днес, 5 Ноември 2024 08:37
В сряда, 6 ноември, започва същинската работа по изпълнението на третия етап от изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти по проекта на ВиК-Варна за водния цикъл...
Българин, осъден в Италия, ще лежи в наш затвор
Днес, 5 Ноември 2024 15:50
Лишаване от свобода за срок от 2 години ще търпи в България български гражданин, осъден в Италия. Това реши Апелативният съд във Варна като прие да приведе в изпълнение с присъда на Апелативния съд в Триест....
Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар
Днес, 5 Ноември 2024 15:38
Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар. Изслушването беше организирано по честен начин, благодарна съм на всички представители на Европейския парламент, които зададоха въпросите...
Баща стана донор на бъбрек за дъщеря си
Днес, 5 Ноември 2024 15:25
31-годишна жена от Плевенско получи втори шанс за живот след успешно извършена трансплантация на бъбрек от нейния 54-годишен баща. И двамата са в отлично състояние, съобщиха от Александровска болница в...
Варна събра музикалното бъдеще на Европа в „Златни искри“ 2024
Днес, 5 Ноември 2024 15:11
Международният конкурс за песен "Златни искри" във Варна-това е един от малкото международни конкурси за нова детска песен в Европа и вече се утвърди като най-мащабното събитие от този род през последните...
Министър Николов: И частният сектор да се ангажира с включването на бежанците в икономиката
Днес, 5 Ноември 2024 14:58
„България цели да осигури достъп до трудовия пазар и да включи уязвимите групи от обществото в икономиката. Държавните и частните предприятия у нас също имат нужда от това. Това каза министърът на икономиката...
До дни във Варна показват новата детска линейка, закупена с дарения
Днес, 5 Ноември 2024 14:44
Втората за Варна детска неонатална линейка е вече доставена. В момента се подготвя, за да придобие подходящ външен вид, след което ще бъде официално представена и дарена в помощ на специалистите и хиляди...
Джокович пропуска финалния АТР турнир заради контузия, Димитров е първа резерва
Днес, 5 Ноември 2024 14:31
Най-титулуваният тенисист за всички времена и носител на рекордните 24 титли от Големия шлем Новак Джокович ще пропусне финалният ATP турнир в Торино. "За мен е чест да се класирам за финалите на АТР...
Наградиха 18 изявени млади учители във Варна (снимки)
Днес, 5 Ноември 2024 14:17
18 млади учители получиха общинското отличие за мотивиран старт в професията за 2024 година. Наградите бяха раздадени на официална церемония в сградата на Община Варна от кмета на града Благомир Коцев,...
105 болници получават ново поколение дихателни апарати
Днес, 5 Ноември 2024 14:05
Утре ще започне доставката на ново поколение дихателни апарати (респиратори) в България. Те ще бъдат получени от 105 болници в София и в цялата страна, а други 47 са предназначени за спешна помощ в Диагностично-консултативните...
Радина Боршош дебютира тази вечер в главната роля на Ирина от „Тютюн“ на Варненска сцена
Днес, 5 Ноември 2024 13:53
Радина Боршош ще дебютира на 5 ноември в главната роля на Ирина от „Тютюн“, хитовия спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса заменя Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването...
Телефонните измамници взели около 3.5 млн. лв. само за година
Днес, 5 Ноември 2024 13:40
Близо 3.5 млн. лв. са взели телефонните измамници от българските граждани през изминалата 2023 година. Стряскащата цифра съобщиха от МВР и посочиха, че най-честите жертви са възрастните хора, които са...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.2 + 2.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook